Veľkosť displeja, 6,3 palca, respektíve 16 centimetrov, je určujúci aspekt tohto zariadenia. Na zopakovanie, je príliš veľký na telefón a príliš malý na tablet. No možno predpokladať, že väčšina jeho majiteľov ho používa primárne na vybavovanie e-mailov, sociálne siete, navigáciu, pozeranie filmov či hranie hier, pričom esemesky a telefonovanie sú skôr doplnkový bonus. Na Galaxy Mega 6.3 sa tak treba pozerať skôr ako na spratný tablet než na extrémny mobil.

Výrobca sa pri jeho konštrukcii drží dizajnovej línie, ktorú odštartoval pri smartfóne Galaxy S III. To znamená oblé tvary, obruba zo strieborného plastu, vymeniteľná batéria pod tenučkým krytom a hardvérové tlačidlo pod displejom.

Ovládacie prvky tiež nevystupujú z kórejského manuálu. Vľavo sa nachádza ovládač hlasitosti, vpravo hlavný vypínač, na spodnej hrane micro USB a na hornej zasa výstup pre slúchadlá. Na zadnej strane, opäť klasicky, je objektív, ledkový blesk a reproduktor. Po odňatí batérie sa objaví slot pre micro SIM a micro SD pamäťovú kartu.

Komu teda vizuálne vyhovujú iné Galaxy S zariadenia, tomu sa bude páčiť aj Mega. Zrejme to platí aj opačne. Pokiaľ ide o mobilitu, prístroj s rozmermi 168 x 88 x osem milimetrov a hmotnosťou rovných dvesto gramov nie je až taký nenositeľný, ako sa na prvý pohľad zdá. Aj keď záleží na veľkosti vreciek toho-ktorého používateľa.

Tak či onak, plnohodnotné ovládanie jednou rukou je pasé. Pravdepodobne aj pre chlapa s povestnými lopatami. Trochu pomáha, že číselník či kalkulačka sa vedia zobraziť posunuté k okraju displeja.

Kto predpokladá, že taký veľký telefón musí byť zároveň vrchovato vybavený, ten bude sklamaný. A mal by sa poobzerať skôr v rodine zariadení Galaxy Note.

Samsung v Mege použil takmer tie isté komponenty ako v Galaxy S4 mini. S trochou fantázie sa portfólio dá predstaviť ako vlajková loď v strede (S4), ktorej po boku pláva menšia jachta a veľký tanker, oba s rovnako silným motorom. Tým je dvojjadrový procesor s taktom 1,7 GHz, ktorému pomáha pol druha gigabajtu operačnej pamäte.

Oproti S4 mini má Mega displej s HD rozlíšením (1 280 x 720 bodov). Hoci ide „len“ klasické LCD, nie o Amoled. V zásade to neprekáža, poskytuje solídny jas, farby aj pozorovacie uhly. Veľkosť vynahrádza aj to, že výrobca do Megy nasadil rovno full HD.

So samotným výkonom to až také bezchybné nie je. Oproti Galaxy S4, prípadne HTC One či Xperii Z je plynulosť citeľne slabšia. Nepomáha jej ani nie úplne vyladený systém. Nedá sa povedať, že by šlo o nepodarok či pomalý telefón. Len sa treba pripraviť na to, že je to prerastený Galaxy S4 mini a nie Galaxy S4. Problém bol, že tomu nezodpovedala cena. Hoci tá od letnej premiéry klesla z päťsto na prijateľnejších 390 eur.

Fotoaparát a batéria ťahajú za dlhší koniec. Kvalita obrázkov a full HD videa z osemmegapixlovej kamery je subjektívne na rovnakej úrovni ako pri Galaxy S III. Rozdiel je v tom, že Mega už používa rozhranie aj funkcie zo štvorkovej generácie.

Pri náročnom používaní počas testovania vydržala batéria od rána do večera. V dňoch pracovného pokoja stačí nabíjačku vyberať až po viac ako 24 hodinách.

Samsung do Megy pribalil aj svoje novinky: infračervený port pre ovládanie domácej elektroniky či rôzne softvérové drobnosti. Napríklad sledovanie očí používateľa, ktoré zabezpečuje, že displej sa nevypne, alebo prehrávanie videa v menšom okne popri surfovaní na internete.

Záverečné hodnotenie: Kto denne strávi trikrát viac času na mobilnom Facebooku, YouTube a Gmaile než pri telefonovaní, ten by mohol investíciu do Galaxy Mega 6.3 zvážiť. No nesmie mu prekážať ovládanie dvoma rukami a zaplnené vrecká.

Samsung Galaxy Mega 6.3 v kocke

plusy

mínusy

displej

priemerný výkon

výdrž batérie

menej praktické používanie ako telefónu

fotoaparát

hrúbka a hmotnosť

Zariadenie zapožičal Samsung.

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.