Okolo novej smartfónovej vlajkovej lode kórejského Samsungu sa v uplynulých týždňoch a mesiacoch vytvorili veľké očakávania. Zrejme aj preto uvedenie Galaxy S III začiatkom mája dopadlo rozporuplne: jedna polovica obecenstva je sklamaná a opakuje, že čakala niečo revolučnejšie, kým tá druhá tlieska nadšením. Pravda môže byť niekde uprostred.

Najviac kritiky sa ušlo dizajnu mobilu. Samsung sa pri eskovej trojke vrátil k oblým tvarom, jej predchodca bol hranatejší. Dizajn je funkčný a esteticky neutrálny, no návrhári HTC, Nokie či Sony, zdá sa, majú väčšiu fantáziu.

V rukách sa Galaxy S III drží pohodlne, hoci ideálne je osobne si vyskúšať, ako sadne do ruky – kvôli veľkosti. Najmä pre väčší (4,8-palcový) displej má oproti Galaxy S II o pár milimetrov navyše. Dospelý muž s priemerne veľkou rukou tak dosiahne palcom približne do polovice displeja. S tréningom možno aj vyššie.

Námietky si Samsung vyslúžil aj za použitý materiál: „ľud“žiadal kov, no dostal plast. Hoci je tvrdený a bežným škrabancom od kľúčov vo vrecku by mal odolať, čo sa počas testu TRENDU aj potvrdilo. Možno keby strieborný pruh na hranách mobilu bol kovový, dodalo by mu to na elegancii.

Samsung Galaxy S III: Nenápadný obal, luxusná náplň

Zdroj: Samsung

Rozloženie hardvérových klávesov je v línii s ostatnými smartfónmi radu Galaxy, nemenilo sa, čo je dobre. Hlavný vypínač sa nachádza na pravej strane (nie hore), naľavo je volič hlasitosti. Hoci operačný systém Android 4.0 nevyžaduje ovládacie tlačidlá, lebo ich má priamo na displeji, Samsung sa drží stredového hlavného potvrdzovacieho tlačidla a dvoch dotykových po jeho stranách. Ideálna kombinácia, ruka sa na mobile ľahko zorientuje aj v úplnej tme.

O displeji sa pred uvedením mobilu špekulovalo, že možno bude mať dokonca full HD rozlíšenie. Realita je menej exotická: na dnešné high-endové pomery štandardných 1 280 x 720 bodov. Oproti konkurencii vyniká amoledovou technológiou – kontrast a podanie bielej je znateľne lepšie než pri LCD konkurencii, rovnako aj pozorovacie uhly. No bolo by nefér označiť ho za najlepší displej na trhu, lebo HTC One X či Sony Xperia S až tak nezaostávajú a na priamom slnku sú prekvapivo o chlp čitateľnejšie.

O výkone Galaxy S III sa dá povedať, že štvorjadrový Exynos s taktom 1,4 GHz je možno až príliš. Podobne ako pri hlavnom konkurentovi, HTC One X, systém je bezchybne plynulý a rýchly. Esková trojka má vo výbave ešte gigabajt pamäte (japonská verzia dokonca dva gigabajty). Na ukladanie dát slúži okrem interného storageu (16 GB, pričom neskôr prídu aj 32- a 64-gigové verzie) aj pamäťová karta. To vyzerá fajn, najmä keď sa táto funkcionalita v nových smartfónoch už akosi nenosí. Rovnako tak vymeniteľná batéria. Ktorá je sama osebe silnou stránkou Galaxy S III. Nabila sa za tri hodiny v piatok popoludní a do nabíjačky musela ísť až v nedeľu večer.

Samsung Galaxy S III: Nenápadný obal, luxusná náplň

Zdroj: Samsung

Pozitívom je aj osemmegapixlový fotoaparát. Spustenie, ostrenie a samotné snímanie je veľmi rýchle. Spolu s HTC One X ide o najlepší fotomobil na trhu, hoci S III má mierne prevahu v počte nastavení a funkcií. Zaujímavá je funkcia buddy photo, ktorá rozoznáva tvár a priradí jej meno, ak ho má používateľ v databáze kontaktov. Potom sa fotka dá jedným kliknutím poslať človeku, ktorý sa na nej nachádza.

Od ostatných high-endových mobilov sa Galaxy S III odlišuje aj malými fintičkami. Napríklad funkciou sledovania očí, vďaka ktorej telefón rozoznáva, či sa naň používateľ pozerá, a dovtedy nestmaví alebo nevypne displej. Zatiaľ však nefunguje stopercentne.

Ďalšou perličkou je možnosť prepnúť sledované video do malého okna, ktoré sa dá potom umiestniť kdekoľvek na obrazovku a pozerať ho aj napríklad počas surfovania po webe. O niečo praktickejšia je funkcia zavolania kontaktu zobrazeného na obrazovke: napríklad pri čítaní esemesky stačí mobil zodvihnúť k uchu a telefón automaticky vytočí číslo jej odosielateľa. Skôr pobaví, ako pomôže funkcia S-Voice, obdoba hlasového ovládania Siri z iPhonu 4S. Anglické pokyny rozoznáva celkom dobre, vie trebárs nastaviť budík, no nemá „osobnosť“ - nevie vtipne odpovedať na intímne otázky.

Samsung Galaxy S III sa začína oficiálne predávať za šesťsto eur, v akciách mobilných operátorov pri vyšších paušáloch aj za polovicu. Po lete by pultová cena mohla klesnúť pod päť stoviek.

Záverečné hodnotenie: Galaxy S III nie je revolúcia, no aj tak vyzerá na bestseller.

Samsung Galaxy S III v kocke

+

displej

+

výkon

+

slot pre microSD kartu

+

výdrž vymeniteľnej batérie

+

fotoaparát

+

nadštandardné funkcie

nevýrazný dizajn

šasi bez kovu

cena

Zariadenie zapožičal Samsung.

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.

Foto na titulke a v článku – Samsung