Veľké giganty ako Microsoft, Apple či Amazon už niekoľko rokov štedro investujú do samoriadiacich vozidiel alias robotaxíkov. Či sú tieto investície namierené do správnych technológií, ukáže čas.
Dočkáme sa robotaxíkov? Google, MS, Apple a Amazon zrejme investovali do nesprávnej technológie
Momentálne sú oveľa ziskovejšie tzv. ADAS (Advanced Driver Assistance System) technológie ako adaptívny tempomat, ktoré už fungujú v súčasných autách a posúvajú ich stupeň samoriadenia na druhý stupeň. Samoriadiace vozidlá predstavujú vyšší štvrtý stupeň a zatiaľ sú stále iba vo fáze lokálnych testov.
- Stupnica autonómnosti vozidiel
Stupeň 1. – Vozidlo má jednu funkciu na automatickú úpravu svojho správania na základe informácií z blízkeho okolia (napr. udržiavanie jazdného pruhu či adaptívny tempomat).
Stupeň 2. – Vozidlo má viacero technológií prvého stupňa, vzájomne prepojených. Dočasne dokáže prebrať kontrolu nad rýchlosťou a riadením. Je však nutný dohľad vodiča.
Stupeň 3. – Je možné zastúpenie všetkých úkonov vodiča na celej trase. Stále je však nutný jeho dohľad.
Stupeň 4. – Vozidlo je schopné samo riešiť aj komplexné a kritické situácie. V prípade núdze sa takéto auto dokáže samo zastaviť a požiadať vodiča o prevzatie kontroly.
Stupeň 5. – Úplne autonómne vozidlo. Nepotrebuje žiadny zásah ani dohľad vodiča, v niektorých prípadoch sa už ani nepočíta s inštaláciou ovládacích prvkov.
Robotaxíky majú ambíciu úplnej samostatnosti a začína to vyzerať, akoby bol tento cieľ vzdialenejší, než si investujúce firmy mysleli. Aktuálne sa o tom presviedča Waymo, dcérska spoločnosť Alphabet.
Miliardár Bezos sa snaží predbehnúť Muska. Jeho Blue Origin je vraj plná sexizmu a toxicity
Autá prichádzajú, točia sa, odchádzajú...
Robotaxíky riadené systémom Waymo Driver majú problém s ulicou 15th Avenue v štvrti Richmond v kalifornskom San Franciscu. Predtým šlo o tiché miesto, no teraz jeho obyvatelia sledujú netradičnú a nekonečnú prehliadku. Samoriadiace autá sa neustále vracajú, hromadia, otáčajú sa a zase odchádzajú.
„Prebudila som sa na zvláštny hukot a myslela som si, že pred oknom mojej spálne pristáva lietadlo,“ vysvetľuje Jennifer King, miestna obyvateľka. Nechcená premávka sem však neprichádza iba v noci, ale počas celého dňa.
Vozidlá Waymo tam, našťastie, neuviaznu. Vojdu do slepej ulice, otočia sa a odídu. Prestávky však nebývajú dlhé a onedlho prichádza ďalšie auto, ktoré príde, otočí sa a odíde.
Neprichádzajú celkom prázdne, no je to jedno
„Bývajú dni, keď ich je aj 50, Prichádzajú doslova každých päť minút. Všetci tu pracujeme z domu, takže to neustále počúvame,“ sťažuje sa J. King. Občas sa ich tu stretne niekoľko naraz a otáčajú sa postupne jedno za druhým. Niektorí obyvatelia to považujú za nepríjemné, iní hovoria len o bizarnosti.
E. Musk je najbohatší na svete. Prekročil hranicu 200 miliárd dolárov a z J. Bezosa si uťahuje
Obyvatelia slepej ulice sa už na problém pýtali aj pasažierov vozidiel, no nič konkrétne sa nedozvedeli. Vraj uvádzajú iba to, že autá majú svoje programovanie a oni si robia svoju prácu.
Čo na to Waymo
Oficiálne vyjadrenie firmy do problému vnieslo trochu svetla a či príde zmena zatiaľ nie je jasné. Firma obyvateľom poďakovala za upozornenie a vraj sa presvedčí, či s tým môže niečo urobiť.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?