O startupe Tachyum TREND písal prvýkrát v roku 2017, rok po založení spoločnosti, keď získala investora, ktorým je slovensko-britská investičná spoločnosť IPM. Tá má v portfóliu aj IPM Chirana, firmu z oblasti zdravotníckej techniky, či spoločnosť InoBat Auto, ktorá sa venuje vývoju a výskumu batérii do elektromobilov.
Pred niekoľkými dňami spoločnosť Tachyum opäť vzbudila záujem odbornej i laickej verejnosti úspešnou priemyselnou simuláciou, na základe ktorej tvrdí, že jej nový čip Prodigy je rýchlejší a úspornejší ako dnes dostupné čipy konkurencie.
Luxus a štátna pomoc sa vraj niekedy k sebe nehodia
To aj bolo zámerom zakladateľa spoločnosti Radoslava Daniláka, rodáka z Košíc, ktorý od roku 1998 pôsobí v USA a počas svojej kariéry vyvíjal čipy pre veľké technologické spoločnosti Toshiba a Nvidia. Dnes chce so svojou malou firmou konkurovať najväčším hráčom ako je Intel, Nvidia, či AMD. Odhaduje, že po úspešnom zavedení čipu Prodigy bude mať jeho spoločnosť najmenej miliardové tržby.
„Náš čip nielenže produkuje rýchlo výsledky, ale aj správne výsledky a to je ďalším veľkým míľnikom pre našu firmu,“ povedal v rámci webinára investora startupu R. Danilák.
Dáta nemusia toľko cestovať
Podstata, prečo je čip rýchlejší a energeticky menej náročný, spočíva v tom, že dáta, ktoré spracúva, sa nemusia presúvať cez vodiče. Čím menej sa presúvajú, tým menej ich vodiče spomaľujú a o to menej energie sa pritom spotrebuje. Práve presun dát na čipe cez vodiče je podľa R. Daniláka hlavným faktorom, pre ktorý za posledných 15 rokov výraznejšie nevzrástla rýchlosť procesorov. Rýchlosť tranzistorov je síce až osemnásobná, do obvodov sú však spojené s vodičmi so stonásobne menším prierezom a teda s väčším odporom, pretože veľkosť čipov a technológii všeobecne sa zmenšuje.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?