Neuralink nestíha. Konkurencia už má implantát v ľudskom mozgu

Projekt Neuralink Elona Muska síce pokročil, no jeho konkurencia bola rýchlejšia. Konečným cieľom je vytvoriť mozgový implantát, ktorý prepojením stroja a ľudskej mysle dosiahne zvýšenie IQ. Miliardár je totiž presvedčený, že umelá inteligencia je pre ľudstvo väčšou hrozbou ako jadrové zbrane.

V roku 2015 prišiel s projektmi OpenAI a Neuralink, ktoré majú človeku priniesť zvýšenie inteligencie pomocou mozgového implantátu ako ochranu pred umelou inteligenciou, ktorej sa vizionár obáva.
Zdroj: internet

Najskôr však Neuralink začne ako pomoc pre ľudí, ktorí trpia zdravotnými problémami spojenými s pohyblivosťou. Implantát im má pomôcť hýbať sa, no firma na to najskôr potrebuje povolenie od amerického úradu FDA.

FDA – Správa potravín a liečiv
FDA je vládna agentúra USA, ktorá je zodpovedná za kontrolu a reguláciu potravín, potravinových doplnkov, liečiv, kozmetických prípravkov, lekárskych prístrojov, biofarmaceutických a krvných produktov v krajine. Sústreďuje sa na vynucovanie práva a niektoré z jej činností nesúvisia priamo s jedlom či liečivami. Reguluje tiež predpisy v otázkach laserov, mobilných telefónov či kondómov. Podlieha hlavnej komisárke Janet Woodcock, prezidentovi a americkému senátu.

Kým spoločnosť najbohatšieho človeka na svete čaká na povolenie, konkurent s názvom Synchron už ho má a implantoval svoje vlastné zariadenie do mozgu pacienta v USA a štyroch v Austrálii. Pacient zo Spojených štátov trpí na ALS - amyotrofickú laterálnu sklerózu, čo je neurodegeneratívne ochorenie postihujúce neuróny a oberajúce pacienta o pohyblivosť či schopnosť reči.

Pacienti sa cítia dobre, nemajú vedľajšie účinky a zariadenie im umožňuje napríklad posielať správy cez WhatsApp či nakupovať online.

Nothing phone (1) Event At Art Basel 2022
Neprehliadnite

Drevené veterné turbíny sú ekologickejšie a Elon Musk sa prepočítal, hrozí mu pokuta