Neuralink nestíha. Konkurencia už má implantát v ľudskom mozgu
Projekt Neuralink Elona Muska síce pokročil, no jeho konkurencia bola rýchlejšia. Konečným cieľom je vytvoriť mozgový implantát, ktorý prepojením stroja a ľudskej mysle dosiahne zvýšenie IQ. Miliardár je totiž presvedčený, že umelá inteligencia je pre ľudstvo väčšou hrozbou ako jadrové zbrane.
Najskôr však Neuralink začne ako pomoc pre ľudí, ktorí trpia zdravotnými problémami spojenými s pohyblivosťou. Implantát im má pomôcť hýbať sa, no firma na to najskôr potrebuje povolenie od amerického úradu FDA.
- FDA – Správa potravín a liečiv
- FDA je vládna agentúra USA, ktorá je zodpovedná za kontrolu a reguláciu potravín, potravinových doplnkov, liečiv, kozmetických prípravkov, lekárskych prístrojov, biofarmaceutických a krvných produktov v krajine. Sústreďuje sa na vynucovanie práva a niektoré z jej činností nesúvisia priamo s jedlom či liečivami. Reguluje tiež predpisy v otázkach laserov, mobilných telefónov či kondómov. Podlieha hlavnej komisárke Janet Woodcock, prezidentovi a americkému senátu.
Kým spoločnosť najbohatšieho človeka na svete čaká na povolenie, konkurent s názvom Synchron už ho má a implantoval svoje vlastné zariadenie do mozgu pacienta v USA a štyroch v Austrálii. Pacient zo Spojených štátov trpí na ALS - amyotrofickú laterálnu sklerózu, čo je neurodegeneratívne ochorenie postihujúce neuróny a oberajúce pacienta o pohyblivosť či schopnosť reči.
Pacienti sa cítia dobre, nemajú vedľajšie účinky a zariadenie im umožňuje napríklad posielať správy cez WhatsApp či nakupovať online.