Rusko se púšťa do pretekov v zbrojení v kybernetickom priestore. Tak ruské médiá vyhodnocujú najnovšie aktivity exekutívy Vladimira Putina. Pred pár dňami ruské ministerstvo obrany vyhlásilo tender na výskum v oblasti informačnej bezpečnosti. Zaujímajú ho napríklad „metódy a prostriedky na prekonanie antivírusových systémov, sieťovej ochrany a obrany operačných systémov“. Podľa servera NEWSru.com ide v podstate o „verbovanie hackerov“.
Ruskí vojaci doteraz hovorili len o plánoch na obranu svojich sietí a objektov kritickej infraštruktúry pred kybernetickými útokmi. Aktuálny tender podľa denníka Kommersant naznačuje, že si chcú zabezpečiť aj prostriedky na útok.
Do tendra sa môžu prihlásiť ruskí občania „s potenciálom a vnútornou motiváciou riešiť rozsiahle vedeckotechnické úlohy v záujme ozbrojených síl Ruskej federácie“. Ministerstvo obrany podľa nemenovaného zdroja počíta s tým, že výskum zaberie jeden rok, potom by mali nasledovať testy. Najlepšie projekty čaká štedré financovanie: „Vojenské sily iných krajín majú podobný vývoj a my nemôžeme zaostať.“
Plány vraj začali vznikať v januári tohto roka, keď náčelník generálneho štábu Nikolaj Makarov vyhlásil, že Rusko musí byť pripravené aj na vojnu v kyberpriestore. Odvtedy sa 8. správa generálneho štábu, zodpovedná za šifrovanie, schádza k pravidelným poradám.
- TIP: O ambíciách vlád z celého sveta získať do svojich služieb hackerov hovoril v rozhovore pre TREND aj bezpečnostný expert Pavol Lupták.
Obdobne „talentovaných hackerov“ hľadá aj americký Pentagon. Ako príklad, že sa na kybervojnu pripravuje aj NATO, uvádza Kommersant na november naplánované cvičenie Cyber Coalition 2012. Utajovaný scenár údajne pripisuje rolu útočníka „africkej krajine, ktorá rozpútala konflikt NATO“ tým, že jej hackeri pomocou počítačového vírusu vyradili techniku aliančného lietadla a to sa zrútilo v Maďarsku, kde spôsobilo obete medzi vojakmi, aj civilistami. Zároveň „africkí“ hackeri vyradili z prevádzky infraštruktúru Estónska a ochromili život v krajine. NATO sa snaží napraviť škody, vystopovať agresora a zasadiť mu odvetný úder kybernetickými aj tradičnými zbraňami.
Mimo záznam podľa Kommersantu predstavitelia NATO priznávajú, že reč nie je o Afrkce, ale že za potenciálnych agresorov považujú Rusko, Čínu a Irán. Okrem toho, americké ministerstvo obrany už oficiálne pohrozilo „preventívnymi krokmi“, ak by USA hrozili závažné kybernetické hrozby.
Rusko a USA sa podľa Kommersantu nielenže chystajú na kybervojnu, ale pracujú aj na jej odvrátení. Dohodu o zriadení horúcich liniek a ďalších opatreniach mali prezidenti Barack Obama a V. Putin podpísať na júnovej schôdzke v Mexiku, ale zabránili im v tom „bezvýznamné rozpory“ v texte. Na dohode se však ďalej pracuje.
Foto na titulke a v článku - SITA/AP