Hovoríme o profesionálnom turnaji s názvom Eleague Major 2018 Championship v hraní počítačovej hry Counter-Strike: Global Offensive.
Objavia sa na ňom aj slovenskí pro gameri. Za tím FaZe to bude Ladislav Kovacs (GuardiaN), za tím Mousesports zasa Martin Styk (Styko). Obaja sú súčasťou profesionálnej hernej scény a fenoménu zvaného eSport.
Súťaženie na najvyššej úrovni si vyžaduje dlhoročný tréning, disciplínu, koncentráciu a trpezlivosť. Podobné vlastnosti sa vyžadujú aj od profesionálneho hráča šachu, tenistu či krasokorčuliara.
Rozdiel je v dynamike a rôznorodosti hier. Tie prechádzajú vývojom, menia sa ich vlastnosti a pravidlá, čomu sa hráči musia prispôsobiť. Tí najlepší sú potom stálymi účastníkmi na turnajoch po celom svete a zdvíhajú trofeje nad hlavu. Súčasťou sú veľmi slušné peňažné výhry, čo je ďalšia podobnosť medzi športom a eSportom.
Lesk a bieda e-hráčov
Volá sa Eo Yoon Su a jeho domovom je Južná Kórea. Vstáva ráno krátko po šiestej hodine, nasleduje kúpelňa, raňajky... A po nich si sadne k počítaču, pri ktorom strávi osem, desať, niekedy aj 12 hodín „hraním“ strategickej hry Starcraft 2.
Nehrá sa však pre zábavu a potešenie. Trénuje. Tak ako jeho tímoví spoluhráči. Snažia sa zlepšovať v rýchlosti, stratégii a študovaním hernej mapy. Ide im o jeden a ten istý výsledok: víťazstvo. Eo Yoon Su, ktorého fanúšikovia poznajú pod menom SoO, je jedným z príkladov profesionálneho hráča.
Bol 4. November 2017. Pre mnohých z nás bezvýznamný dátum. Ale pre SoOa to bolo finále WCS Global Finals v hre Starcraft 2. V ten týždeň do amerického mesta Anaheim v Kalifornii na BlizzCon 2017 prešlo cez brány vynovenej haly počas turnaja viac než 35-tisíc nadšencov eSportu. Podujatie bolo možné sledovať aj on-line pomocou virtuálneho lístka.
SoOvi ostávalo poraziť posledného súpera, aby získať cenný titul. Spolu s odmenou za prvé miesto, 280-tisíc dolárovi. Po dlhej sérii druhých priečok chcel konečne zdvihnúť nad hlavu trofej aj on. Ale nestalo sa tak. Opäť skončil, už šiestykrát, na druhom mieste.
Profesionálni e-športovci Zdroj: Wikimedia
Na počiatku eSports boli turnaje omnoho komornejšie. Hráči sa stretávali na LAN párty. Išlo im hlavne o zmysluplne strávený čas - hraním obľúbenej hry a meraním si síl. Spoznávanie nových ľudí s podobnou záľubou malo tiež svoj význam, keďže neexistovali sociálne siete. Nadväzovali sa priateľstvá, vymieňali sa skúsenosti.
Dnešné profesionálne súťaže sú úplne iná kapitola. Na turnaj nemôže prísť hocikto len tak „z ulice“. Hráči sa musia kvalifikovať prostredníctvom menších on-line turnajov, kde získavajú body. Mnoho hier má ligy na spôsob futbalu či hokeja.
Turnaje často komentujú bývalí profesionálni hráči. Pri semifinále a finále dokáže byť vypredaná celá športová hala. Organizovanie profesionálnych turnajov má na starosti organizácia pod skratkou ESL.
Najlepší hráči sa združujú do profesionálnych tímov. Spolu bývajú a trénujú, dostávajú mzdu. Ďalšou formou príjmu sú výnosy z reklám na Twitch.tv alebo YouTube a z predaja tovaru s logom tímu.
Medzi tri najziskovejšie tímy patria v súčasnosti Evil Genuises a Newbee na čele s Team Liquid, ktorý celkovo doteraz zarobil na turnajoch vyše 18 miliónov dolárov.
Zaujímavosťou je hráč Victor De Leon III, ktorý sa stal profesionálnym hráčom hry Halo už v 6 rokoch a je zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov.
Herné disciplíny
Najobľúbenejším žánrom boli a dodnes sú FPS (first person shooter). Hry tohto žánru tvoria okolo jednej tretiny podielu z on-line hier vo všeobecnosti. V súčasnosti v eSports dominujú hry ako Counter Strike: GO, Overwatch, Call of Duty či najnovšie PUBG.
V real time stratégii (RTS) hráč začína so základňou, pomocou ktorej získava zdroje vo forme „peňazí“ v hre. Tie slúžia na produkciu budov a armády, s ktorou sa útočí na protihráča. Medzi predstaviteľov tohto žánru patria hry ako Age of Empires, Starcraft 2 alebo Warcraft 3.
Multiplayer on-line battle arena (MOBA) je hra, ktorá má podobné prvky ako RTS. Oba tímy voči sebe vedú neľútostné súboje použitím strategických vlastností postáv (hrdinov) na mape, ktorú dobre poznajú. V tejto kategórii jednoznačne dominuje DOTA 2, League of Legends alebo Heroes of the Storm.
V bojových hrách stoja proti sebe dvaja protivníci v aréne. Využívajú špecifické údery, kombinácie úderov a kopov, ako aj výnimočné schopnosti bojovníka. Medzi najznámejšie hry tohto žánru patria Tekken, Streef Fighter alebo Mortal Kombat.
Medzi ďalšie žánre, ktoré si zaslúžia pozornosť, patria športové hry ako FIFA, Madden NFL a NBA2K, rôzne druhy automobilových pretekov (Turbo Racing League, Trackmania Turbo, Project Cars) alebo kartová hra Heartstone.
To, či sa hra stane populárnou a prerazí v eSports, je sčasti výsledkom práce herných štúdií a ich manažmentu, inovácie ale aj šťastia. Koľko ľudí, toľko chutí - platí aj tu. Veľkú zásluhu na popularizácii hier má YouTube a Twitch.
Lan Party v Dánsku v roku 2004 Zdroj: Wikimedia
Drogy a kšefty
Ani tento „šport“ sa vo svojom rannom veku nevyhol užívaniu podporných prostriedkov a podvodom. Hráčovi pomáhajú zvyšovať koncentráciu, znižovať únavu, potláčať prejavy úzkosti a paniky. Negatívne účinky sa môžu dostaviť vo forme straty hmotnosti, závislosti a pri predávkovaní vedú aj k smrti.
Či sa v budúcnosti budú musieť hráči riadiť podobnými pravidlami ako pri fyzických športoch, to je zatiaľ otázne. Usvedčených už bolo niekoľko profesionálnych e-športovcov.
V roku 2015 boli z podvodov pri manipulácii z výsledkami s cieľom obohatenia sa na stávkových výhrach usvedčení hráči tímu iBUYPOWER. Braxton Pierce alias SWAG spolu s ostatnými členmi dostali neskôr doživotný zákaz profesionálneho hrania od spoločnosti Valve, ktorá sponzoruje turnaje v Counter-Strike: GO.
eSport je druh zábavy, ktorý je obrovským lákadlom pre všetky vekové kategórie. Internetové médiá ako YouTube alebo Twitch už dávno profitujú z tohto žánru zábavy spolu s hráčmi tvoriacimi obsah.
V niektorých mestách dokonca vznikajú bary s názvom Meltdown, ktoré sa špecializujú na hranie hier a organizovanie podujatí. Vzhľadom na popularitu a rast sledovanosti zareagovali aj televízne stanice ako ESPN alebo BBC 3, ktoré už turnaje zaradili do pravidelného vysielania.
Jedna z veľkých eSport udalostí sa bude konať aj u našich severných susedov v Poľsku. Počas týždňa IEM EXPO sa pod názvom Intel Extreme Masters od 2. do 4. marca v Spodek Aréne v Katowiciach predstavia tí najlepší v hrách Counter-Strike: GO a Starcraft 2.
Minulý rok toto podujatie podľa usporiadateľov prilákalo vyše 173-tisíc fanúšikov. Na tento rok si tí najlepší z najlepších na podujatí rozdelia peňažné výhry v celkovej hodnote 750-tisíc dolárov.
eSports v roku 2017
Zorganizovaných bolo 390 turnajov v 43 disciplínach.
Najvyššia výhra: 24 787 916 dolárov. Rozdelili si ju profesionáli v hre DOTA 2.
Divácky rekord: 100 miliónov divákov sledovalo súboj tímov SKG a RNG v hre League of Legends.