Nástup novej vlády Roberta Fica priniesol aj závan zmien do personálneho obsadenia úradov, ktoré sa starajú o manažment informatizácie spoločnosti. Čo závan, bol to menší hurikán, lebo po ňom neostal kameň na kameni. Či skôr človek na pozícii.

Staronová zostava sa tento týždeň (vo štvrtok 10. mája) stretne na jarnej konferencii ITAPA, kde sa bude diskutovať o budúcnosti eGovernmentu na Slovensku. V čase predĺženého víkendu o ich backgrounde a aktivitách čo-to prezrádzajú aspoň sociálne siete a obchodný register.

Do riadenia informatizácie sa vrátili staré tváre

Na šéfovskú stoličku sekcie informatizácie spoločnosti na Ministerstve financií SR sa vrátil Pavel Bojňanský. Sekciu, ktorá administruje 826 miliónov eur z prvej prioritnej osi Operačného programu Informatizácia spoločnosti (OPIS), ale aj megadíl vlády s Microsoftom, riadil už za prvého funkčného obdobia staronového premiéra. P. Bojňanský, ktorý si už stihol svoj aktuálny status zavesiť na LinkedIn, na pozícii vystriedal Miloša Molnára.

Do riadenia informatizácie sa vrátili staré tváre

Aj eurofondy v druhej prioritnej osi OPIS-u, v rámci ktorej je na digitalizáciu knižníc, múzeí a ďalších „pamäťových a fondových inštitúcií“ vyčlenených 192 miliónov eur, už manažuje človek z garnitúry z rokov 2006-2010. Riaditeľom Sprostredkovateľského orgánu rezortu kultúry pre OPIS sa znova stal Jaroslav Mendel, ktorý vymenil Eleonóru Andreanskú.

Do riadenia informatizácie sa vrátili staré tváre

Ďalšia staronová tvár v eurofondovom kolotoči je Ivan Ištvánffy, ktorý počas prvého funkčného obdobia kabinetu R. Fica na Úrade vlády viedol sekciu riadenia a implementácie zahraničnej finančnej pomoci (po slovensky: eurofondov, konkrétne tých itečkových). Od 5. apríla 2012 je generálnym riaditeľom Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES). Dovtedy ním bol Branislav Máčaj.

NASES je príspevková organizácia Úradu vlády SR. Na starosti má prevádzku vládnej siete Govnet, rozvoj Ústredného portálu verejnej správy a z eurofondového OPIS-u zastrešuje tretiu os. Jej obsahom je projekt internetizácie odľahlých regiónov, na ktorý má ísť 113 miliónov eur. I. Ištvánffy si do novej pozície prináša know-how z prípravy tohto europrojektu, z ktorej bol v auguste 2010 odídený pre kompromitujúcu nahrávku telefonického hovoru.

Do riadenia informatizácie sa vrátili staré tváre

Ďalšie kroky I. Ištvánffyho viedli do súkromnej spoločnosti ITKON z Trnavy, ktorá sa – okrem iného – zaoberá poskytovaním služieb pri manažovaní eurofondových projektov. Ako majiteľ firmy a do 17. apríla 2012 aj ako jej konateľ v obchodnom registri figuruje Norbert Molnár, nový šéf Sekcie Riadiaci orgán pre OPIS na Úrade vlády.

Okrem eurofondov má N. Molnár za sebou prax aj v telekomunikačnom biznise. Ako prezrádza aj jeho LinkedIn profil, v rokoch 2000-2007 pôsobil ako obchodný riaditeľ telekomunikačného operátora Swan, v súčasnosti jedného z veľkých kontraktorov slovenskej vlády. Swan je dodávateľom služieb pre vládnu sieť Govnet a s NASES-om má uzavretú zmluvu na 50 miliónov eur na Ústredný portál verejnej správy.

Aj keď N. Molnár v Swane pracoval pomerne dávno, je možné, že sa mu to kritické hlasy budú pripomínať ako možný konflikt záujmov. Podobne ako to bolo v nedávnej kauze daňového informačného systému, v ktorom sa špekulovalo o personálnom prepojení vládneho manažéra projektu Unitas Miroslava Mikulčíka na dodávateľskú firmu Bank Pro Soft.

Personálna výmena sa zatiaľ neudiala na poste splnomocnenca vlády pre informačnú spoločnosť. Zatiaľ na ňom stále figuruje Roland Sill, ktorého tam dosadil kabinet Ivety Radičovej. No keďže splnomocnenec nemá prakticky žiadne výkonné kompetencie, jeho odvolanie zrejme až tak neponáhľa.

Foto na titulke - Maňo Štrauch,  Foto v článku - Úrad vlády SR, LinkedIn