Po štyroch rokoch vývoja Lisa Su, výkonná riaditeľka firmy AMD, predstavila úplne novú generáciu procesorov Ryzen 7. Teraz to bola trojica 8-jadrových procesorov pre desktopové počítače. Na prvý pohľad nudná IT téma. Aj tak drvivá väčšina používateľov netuší, aký procesor práve pracuje v ich počítači a ani to netúžia zmeniť. Hlavnou myšlienkou je, že Ryzen 7 sa podľa prvých testov prezentovaných AMD stáva najvýkonnejším bežným desktopovým procesorom na trhu.
Čo je však ešte dôležitejšie, nastavujú veľmi agresívnu cenovú politiku. Ryzen 7 je takmer o polovicu lacnejší než porovnateľne výkonný konkurent od Intelu. Pritom by mali byť energeticky menej náročné, s nižším TPD (Thermal Design Power). Ide o hodnotu stratového tepla, respektíve spotrebovanej energie. Tie však Intel a AMD nedefinujú rovnako, takže na presné porovnanie spotreby si budeme musieť počkať po oficiálnych testoch v reálnom použití.
Ceny procesorov AMD Ryzen sú milým prekvapením Zdroj: AMD
AMD uviedol tri modely, všetky s ôsmimi jadrami a šestnástimi vláknami. Líšia sa primárne taktom. Novou vlajkovou loďou je Ryzen 7 1800X. Na prezentácii ho AMD prirovnal k Intelu Core i7 6900K. V nezávislých testoch Cinebench R15 bola novinka o deväť percent výkonnejšia. Na našom trhu sa bude predávať za 550 eur. Konkurenčný Intel však stojí okolo 1 150 eur.
Druhou novinkou je Ryzen 7 1700X, ktorého priamym konkurentom má byť Intel Core i7 6800K. Oba stoja podobne - 440 eur za Ryzen a 470 eur za Intel. Podľa testov je však Ryzen 7 1700X až o 39 percent rýchlejší.
Ryzen 7 1700 je najdostupnejší z trojice noviniek. Jeho cena je 360 eur. V testoch Cynebench R15 mal o 46 percent lepší výsledok než Intel Core i7 7700K, ktorý sa predáva za 370 eur. Oficiálny začiatok predaja troch noviniek je 2. marca.
Prvé testy pre Intel nevyzerajú veľmi pozitívne Zdroj: PCworld
Z toho sa dajú interpretovať dve veci. Buď AMD nepostupovalo pri testovaní korektne, respektíve ďalšie testy zamerané na ďalšie využitie procesorov ukážu, že rozdiel oproti konkurencii nie je až taký vysoký.
Alebo Advanced Micro Devices (AMD) dokázalo vstať z popola a vytvoriť unikátny mix výkonu a lákavej ceny, ktorá je malou revolúciou. Dokázali by to po viac ako desiatich rokoch. Vtedy ešte boli veľmi serióznou alternatívou pre Intel. Procesory Athlon a Duron boli veľmi obľúbené a hlavne lacnejšie. Potom však prišla éra Intel Core 2 Duo a Core i7, ktoré sa celé roky považovali za etalón výkonu a spoľahlivosti. Až do takej miery, že Intel bez ozajstného konkurenta už nebol motivovaný inovovať. Zaspal na vavrínoch.
AMD to však nebude mať ľahké ani v prípade, že sa potvrdí ich rádovo lepší pomer výkon/cena. Na rozdiel od Intelu nemajú vlastné výrobné kapacity a môže dochádzať k pomalému napĺňaniu dopytu. Ale hlavne po tých rokoch už má Intel vybudované silné renomé a zázemie, nehovoriac o partnerských dohodách na dodávku procesorov pre korporácie a štátne podniky. Môže potrvať ešte rok či dva, kým by sa trhový podiel AMD výrazne posunul smerom nahor.
Zdroj: AMD
Na tržbách sa budú významne podieľať high-endové Ryzen 7 modely. Trhový podiel však budú pravdepodobne zlepšovať až mid- a low-end novinky z rodiny Ryzen, ktoré AMD chystá neskôr v tomto roku. A plánuje vstup aj do segmentu mobilných zariadení. To už Intel tiež skúsil, no neúspešne, a kráľom mobilných procesorov je Qualcomm, Mediatek či Samsung.
Konkurencia je vždy ozdravovací nástroj ekonomiky. Príchod AMD Ryzen je dobrou správou hlavne pre konečných používateľov. Školy, kreatívni tvorcovia alebo výskumné inštitúcie dostanú do rúk výkonnejšie zariadenia. Za rovnaký výkon zaplatia citeľne nižšiu cenu. Či však AMD len nemúti vodu, sa dozvieme po 2. marci, keď budú zverejnené oficiálne používateľské recenzie nových procesorov.