Britskí vedci predstavili nový typ náplasti, obsahujúci gélovitý materiál, ktorý po styku s baktériami začne fluoreskovať.

Na povrchu rany sa vždy vytvorí biofilm z baktérii. Náplasť reaguje len na patogénne baktérie spôsobujúce infekciu. Náplasť totiž nereaguje na baktérie samotné, ale na toxíny nimi produkované. Ak sa na rane nachádzajú neškodné baktérie, náplasť na ne nebude reagovať. Jenkinsov tím to dokázal na nedávnej demonštrácii.

Toby Jenkins, profesor biofyzickej chémie na University of Bath, ktorý so svojím tímom novú bandáž vynašiel, pre server technologyreview.com povedal, že bandáž pomôže lekárom včasne odhaliť infekciu rany. V niektorých prípadoch bude možné vyhnúť sa použitiu antibiotík.

Jenkinsov tím spolupracuje s odborníkmi z detského centra popálenín na Bristolskej univerzite a práve liečba popálenín by mala byť prvým využitím náplasti. Doktori v detskom centre pre istotu podávajú antibiotiká všetkým popáleným deťom.

Nevýhoda nadmerného užívania týchto liekov však môže byť vyvinutie odolnosti škodlivých organizmov voči nim. S pomocou náplasti by mohli byť antibiotiká podávané už len deťom, ktoré majú ranu skutočne infikovanú.

Novinka ešte nebola testovaná na ľuďoch a oficiálne ešte nebola potvrdená jej účinnosť. Na trh by sa mala reálne dostať až okolo roku 2018.