V marci tohto roka sa Google priznal, že spustil projekt Maven. Jeho cieľom je zrýchliť a spresniť rozoznávanie objektov a osôb zo záberov armádnych dronov pomocou umelej inteligencie a strojového učenia.
Tento krok vyvolal otázky ohľadom etiky a poslania Googlu, ktorého filozofia je od začiatku postavená na rozvoji spoločnosti a humanizme. Vedenie Googlu argumentuje, že Maven je len testovací projekt.
Firma ešte v apríli vydala vyhlásenie, podľa ktorého má technológia slúžiť na záchranu životov a efektívnejšiu prácu ľudí. Pripúšťa tiež, že vojenské využitie strojového učenia vyvoláva vážne obavy.
„Aktívne sa však angažujeme vo vnútri firmy ako aj s externými špecialistami, aby prebehla relevantná diskusia. Jej cieľom má byť vytvorenie pravidiel vývoja a využívania technológií založených na strojovom učení,“ píše sa ďalej v stanovisku firmy.
Podľa zamestnancov, ktorým sa projekt nepozdáva, tvrdia, že také citlivé záležitosti, ako sú zábery z bojových zón alebo z pátrania po teroristoch, by mal vyhodnocovať človek a nie stroj. Pretože nejde o zábery z dovolenky a tieto fotografie môžu v konečnom dôsledku rozhodovať o živote a smrti.
Pri rozbehu projektu Maven zamestnancom sľúbili, že o jeho vývoji a nasadení budú informovaní na týždennej báze. To sa však nedodržuje, a tak sa zdvihla vlna kritiky. Tá vyvrcholila odchodom tuctu zamestnancov.
Zdroj: SITA / AP
Ďalších takmer štyritisíc zamestnancov Googlu napísalo vedeniu firmy otvorený list so žiadosťou, aby okamžite Maven ukončilo a zaviazalo sa, že ani v budúcnosti nebude s armádou spolupracovať. Pod list sa podpísala aj takmer stovka odborníkov a vedcov z oboru umelej inteligencie, etiky a počítačovej vedy.
Dokonca vznikla petícia Koalície zamestnancov technologických firiem, v ktorej podobne zákaz spolupráce s Pentagonom žiadajú od ďalších firiem ako HP, Amazon a Microsoft. Podľa nich by tieto partnerstvá viedli k vývoju autonómnych zbraňových systémov.
Signatári tiež pripomínajú, že Google nie je nejaký drobný cloudový start-up, ktorý prahne po štátnej zákazke. Google podľa nich nie je odkázaný na takýto druh príjmov.