Po štyroch rokoch od vstupu na trh sa má výsadné postavenie tretieho operátora skončiť. Od februára 2011 má Telefónica O2 účtovať rovnaké prepojovacie poplatky ako Orange a T-Mobile (Slovak Telekom). Navrhuje to Telekomunikačný úrad SR, ktorý o tom informoval v tlačovej správe.

Poplatky, ktoré si účtujú slovenskí mobilní operátori od svojich konkurentov za ukončenie volaní vo svojich sieťach, sa majú od februára budúceho roka opäť znížiť. V súčasnosti si Orange a T-Mobile môžu pýtať 6,35 eurocenta za minútu a O2 až 7,68 eurocenta. Predstava regulátora o novej výške poplatku je 5,3 eurocenta za minútu - pre všetkých troch operátorov.

Rozdielne prepojovacie poplatky pre O2 a dvojicu Orange/T-Mobile mali podporiť vstup tretieho operátora na trh so zavedenými hráčmi. Najprv sa mali uplatňovať počas prvého roka prevádzky tretieho operátora, potom ju regulátor na jeho žiadosť predĺžil, čím vyvolal nevôľu konkurencie. Vlani sa dokonca oproti roku 2008 ešte zvýšila, za čo TÚ SR kritizovala aj Európska komisia.

TÚ SR sa v stanovisku pre eTREND.sk pri asymetrii odvolávajú na odporúčanie Európskej komisie. Podľa neho ju možno povoliť na prechodné obdobie, najviac na štyri roky, ak na trhu „existujú prekážky vstupu na trh a rozvoja“. Asymetria má kompenzovať „vyššie prírastkové náklady v porovnaní s nákladmi modelového prevádzkovateľa“.  Pre O2 teda regulátor využil maximálnu odporúčanú dĺžku zvýhodnenia. V súčasnosti už podľa neho dôvody preň neexistujú: „Telefónica O2 dosiahla plánované pokrytie územia vlastnou sieťou a vyššie vstupné prírastkové náklady už nie je potrebné kompenzovať.“

Telefónica O2 ku koncu júna evidovala 708-tisíc klientov, z toho 258-tisíc so zmluvou a faktúrami. Z pohľadu počtu aktívnych SIM kariet jej patril 12,3-percentný podiel na slovenskom trhu.

Nová navrhovaná cena prepojenia vychádza z jednoduchého aritmetického priemeru priemerných cien za ukončenie volania v štátoch EÚ, ktoré uplatňujú metodiku kalkulácie cien založené na nákladoch LRIC. Rozhodnutiu o nových poplatkoch predchádzajú verejné konzultácie, v rámci ktorých môžu operátori do polovice októbra regulátorovi posielať svoje pripomienky.

Foto na titulke - Flickr.com