Telekomunikačný úrad (TÚ) SR v pondelok (7. novembra) rozhodol o nových cenách za ukončenie volaní v pevných sieťach deviatich slovenských operátorov. Okrem Slovak Telekomu sa regulačné opatrenie týka aj Orangeu, GTS, Slovanetu, Swanu, UPC, jeho dcérskej firmy Trnavatel, Železničných telekomunikácií (sú súčasťou ŽSR) a Antiku.

Podniky, ktoré úrad v minulosti určil za významných hráčov na trhu fixných telefónnych služieb, si po novom môžu za ukončenie hovoru na miestnej úrovni pýtať najviac 0,5 eurocentu za minútu, v režime tranzitu 0,72 eurocentu za minútu (ceny sú bez DPH).

Tieto poplatky si medzi sebou účtujú telekomy, keď účastník zo siete jedného operátora telefonuje účastníkovi siete druhého. Prepojovacie poplatky sú súčasťou nákladov na prevádzku sietí a teda i poskytovanie služieb pre koncových zákazníkov. Ich zníženie sa môže - hoci nemusí - prejaviť poklesom cien pre firmy a domácnosti.

Nové sadzby, stanovené TÚ SR majú nahradiť ceny z doterajších bilaterálnych zmlúv medzi operátormi. Teda aspoň tie, ktoré sú vyššie. Napríklad Slovak Telekom v súčasnosti konkurentom za prepojenie na miestnej úrovni účtuje 0,77 eurocentu za minútu volania v silnej, 0,15 eurocentu v slabej a 0,34 eurocentu v strednej prevádzke. Delenia prevádzky na časové pásma sa regulácia netýka, môže naďalej ostať v platnosti.

Rozhodnutie úradu o nových cenách prepojenia ešte nie je právoplatné. Do pätnástich dní môžu podniky voči nemu podať opravný prostriedok - rozklad.

K regulovaným cenám sa TÚ SR dopracoval na základe metódy kalkulácie cien, ktorú stanovil vlani v septembri. Vstupné podklady pre výpočet, ktoré regulátorovi poskytol Slovak Telekom, vychádzali zo stavu k 31. decembru 2009. Údaje posudzoval úrad s poverenou odborne spôsobilou a nezávislou osobou (jej identitu nezverejnil).

Výsledkom analýzy konzultanta bolo tvrdenie, že telekomom predložené údaje nespĺňajú predpoklady efektívneho operátora. TÚ SR preto vstupné dáta upravil tak, aby zodpovedali efektívnemu spôsobu ukončovania volania.

Foto na titulke - Flickr.com