Čipový občiansky a čítačku kariet si môžete vybaviť na polícii alebo v klientskom centre, dostanete ich bezplatne alebo za minimálny poplatok. Potom si potrebujete nainštalovať softvér a pri každom vstupe do schránky na stránke Slovensko.sk zadávať svoj číselný bezpečnostný kód, ktorý si stanovíte na polícii.
Z vlastnej skúsenosti môžeme potvrdiť, že veci okolo inštalácie softvéru a prihlasovania do schránky fungujú relatívne dobre. Relatívne - podľa úrovne vašich schopností práce s počítačom a najmä v porovnaní s minulosťou.
Vládne e-schránky však rozhodne nie sú žiadny Gmail. Vytvoria vám ich síce automaticky, sú free, ale majú predpotopný dizajn, obmedzené funkcie a nedajú sa z nich napríklad forwardovať správy na súkromný alebo firemný e-mail.
Štátna e-schránka na Slovensko.sk Zdroj: TREND/Jozef Andacký
NASES (vládna Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby), ktorá e-schránky spravuje, síce sľubuje zlepšenie používateľského rozhrania a aj možnosť preposielania správ, ale až od 1. júla. Po minulých skúsenostiach s touto organizáciou uveríme, až keď to uvidíme na vlastné oči.
Štatutári firiem však čakať nemôžu, lebo od 1. júla by im úradná korešpondencia - napríklad súdne rozhodnutia či upovedomenie o začatí exekučného konania - mala chodiť už len do e-schránky, a nie písomne klasickou poštou.
Na čo slúži elektronická úradná schránka
V momente, keď zásielka do schránky príde, začína plynúť úložná lehota. Ak v tejto lehote nebudete konať, nastane takzvaná fikcia doručenia a úradná korešpondencia bude považovaná za doručenú aj v prípade, ak si ju nepreberiete a neprečítate.
Na moment doručenia môžu byť viazané lehoty napríklad na podanie odvolania či na splnenie povinnosti. Ide o obdobný postup, ako keď si nepreberiete listovú zásielku na pošte. Preto je potrebné prezerať poštu v úradnej elektronickej schránke pravidelne, aby ste boli nielen informovaní, ale aj aby ste nezmeškali žiadne zákonné lehoty.
Viac k e-schránkam na stránke Statutar.sk.
Skrátka, vážna vec. A pritom veľká časť štatutárov slovenských firiem, podľa niektorých informácií dokonca polovica z celkového počtu 200-tisíc, ešte na e-schránky pripravená nie je.
Ak medzi nich patríte, prípadne ak aj eID a čítačku máte, ale ste zo štátnych e-schránok zhrození, môžete pouvažovať o službe GovBox, ktorú spúšťa združenie Slovensko.Digital. (Ak ste o ňom ešte nepočuli a zaujímajú vás jeho ciele a aktivity, prečítajte si náš rozhovor s trojicou jeho lídrov.)
GovBox je niečo ako elektronický poštár. Keď do vašej štátnej e-schránky príde zásielka, GovBox ju automaticky prepošle na vami zadaný e-mail. Nepotrebujete na to eID a čítačku, stačí sa zaregistrovať a jednorazovo podpísať splnomocnenie u notára, ktoré pošlete prevádzkovateľom GovBoxu.
Porovnanie štátnej e-schránky a služby GovBox Zdroj: Slovensko.Digital
GovBox preposiela samotnú zásielku, nielen notifikáciu o tom, že dorazila do štátnej e-schránky. Ak je zásielka úradom podpísaná zaručeným elektronickým podpisom, jej obsah je vizualizovaný do e-mailu. (Fakt je, že vybaveniu eID so zaručeným e-podpisom sa zrejme beztak nevyhnete, ak chcete úradom posielať vlastné žiadosti. Tie sa, žiaľ, zatiaľ dajú posielať len cez Slovensko.sk.)
Uvedený postup môže vzbudzovať obavy, že úradnú zásielku niekde po ceste prečíta neautorizovaná osoba. Aj keď toto riziko hrozí aj pri službách typu Gmail, málokto sa nad tým zamýšľa, pri úradnej korešpondencii býva zrejme hladina citlivosti nastavená nižšie.
Ako je ochrana preposielaných dokumentov riešená v GovBoxe? „Preposielanie funguje automaticky, bez manuálneho zásahu a máme interné postupy pre to, aby sa zamedzilo takýmto bezpečnostným incidentom. Zahŕňa to jednak nastavenie oprávnení a jednak logovanie aktivít,“ vysvetľuje šéf Slovensko.Digital Ján Hargaš.
Pozn.: Túto aktualizáciu sme do článku zapracovali na základe podnetu čitateľa z diskusie.
GovBox je platená služba. Zriadenie stojí deväť eur, prvý mesiac je zadarmo, potom sa platí osem eur mesačne. Ak v priebehu mesiaca nedostanete žiadnu správu, paušál neplatíte, ak ich dostanete viac ako 20, rieši sa to individuálne. Výnos sa použije na podporu ďalších aktivít združenia Slovensko.Digital, takže ak sa vám pozdávajú, zabijete dve muchy jednou ranou.
Na záver predsa len jedna pochvala pre NASES. GovBox funguje vďaka rozhraniu (API) systému e-schránok, cez ktoré sa Slovensko.Digital na základe vášho splnomocnenia dostane do vašej schránky, aby vám došlé správy mohlo preposlať.
„Je to plnenie vízie Government as a Platform, ktorú sledujú aj krajiny ako Veľká Británia a USA. Štát vybuduje základ, nad ktorým cez API vznikajú služby (tretích strán) s pridanou hodnotou pre koncového používateľa. Toto je budúcnosť,“ vysvetľuje šéf Slovensko.Digital Ján Hargaš.
Podobné riešenie ako GovBox ponúka aj online služba Zelená pošta. Takisto vyžaduje splnomocnenie podpísané pred notárom. Správy z vládnej e-schránky môžete potom dostáva zadaný e-mail, do svojho konta na portáli Zelenej pošty a do mobilnej aplikácie.
Pozn.: Túto aktualizáciu sme do článku zapracovali na základe podnetu čitateľa z diskusie.