Televízne stanice, ignorujúce vlastné vysielacie časy. Stále dlhšie a častejšie reklamné brejky. Deprimovaní diváci, trúsiaci cynické poznámky (napríklad „Sadol som si večer k reklamám a oni ich prerušovali filmom“). Výsledkom tohto javu - a, samozrejme, meniacich sa požiadaviek spotrebiteľov - je trhová medzera pre inovatívne služby. Ako je archív relácií, dnes už pomerne bežná súčasť portfólia poskytovateľov digitálnej televízie (IP TV).
Archív TV vysielania môže byť killer aplikáciou digitálnej televízie. Funkciou, ktorá nakoniec rozhodne o životaschopnosti tohto konceptu. Alebo inak: onedlho už telku nebudete pozerať tak ako doteraz. Experti hovoria o presune od lineárnej k nelineárnej televízii (pokojne si to vygúglite).
Úroveň funkcionality archívu relácií zasa odlíši jednotlivých IP TV operátorov. Nejde len o počet archivovaných staníc a počet dní uschovávaného vysielania. Ale aj spôsob ovládania archívu, ktorý ovplyvňuje divácky zážitok a používateľský komfort.
Telekomunikačný operátor Antik poskytuje IP TV vo vlastnej optickej sieti (Košice, Hriňová, Humenné...) ale aj na linkách hociktorého iného internetového providera - prostredníctvom SmartTVboxu. Zariadenie na príjem TV signálu a ďalších služieb začal Antik predávať v poslednom kvartáli minulého roka a do konca novembra hlásil prvú tisícku predaných boxov.
Funkcie SmartTVboxu zabezpečuje interný softvér, ktorý Antik na diaľku priebežne aktualizuje. Nedávny update sa týkal práve možností ovládania televízneho archívu. Popri ďalších „drobnostiach“, ako je aplikácia pre TV Sme, webový prehliadač, či nahrávanie na USB kľúč (o nich inokedy).
Zdroj: eTREND/Jozef Andacký
<strong><em>Pozrite si celú fotogalériu z testu SmartTVboxu</em></strong>
Antik momentálne archivuje vysielanie desiatich kanálov (STV1, STV2, Markíza, Doma, JOJ, JOJ Plus, CT1, CT2, Discovery a Disney Channel) po dobu uplynulých 20 dní. Na porovnanie, napríklad archív IP TV služby Orangeu pokrýva 14 staníc a sedem dní.
Popri zväčšovaní rozsahu archívu o ďalšie kanály pracuje Antik aj na jeho ovládaní. Na začiatku sa doň vstupovalo len cez elektronického programového sprievodcu (EPG). Používateľ teda musel aspoň približne vedieť, kedy sa požadovaná relácia vysielala. Táto možnosť ostáva, no pribudla ďalšia.
Po novom si možno archív zobraziť aj tak, že relácie sú roztriedené podľa žánru: Detský, Dokument, Film, Hudba, Seriál, Šport, Spravodajstvo, Zábava a Ostatné. Zoznam relácií má formu náhľadu oficiálneho plagátu, ako ho poznajú používatelia online videopožičovní.
Ku každej relácii si možno vyvolať detailné informácie. Obsahujú napríklad názov filmu v pôvodnom znení, rok jeho výroby, účinkujúcich hercov a krátky popis.
Pribudla tiež možnosť vyhľadávať v archívu na základe kľúčového slova. Na jeho zadávanie sa dá použiť diaľkové ovládanie, aj keď to nie je veľmi praktické. Lepší komfort poskytuje externá klávesnica (ideálne bezdrôtová), ktorú pomôže tiež pri surfovaní po webe cez SmartTVbox a televíznu obrazovku.
Zdroj: eTREND/Jozef Andacký
<strong><em>Pozrite si celú fotogalériu z testu SmartTVboxu</em></strong>
Videotékový štýl organizácie archívu podstatne vylepšuje používateľský komfort. To však neznamená, že reflektuje na všetky praktické problémy.
Každá záznam v archíve obsahuje - vzhľadom na nedodržiavanie oficiálnych vysielacích časov - nielen samotnú reláciu, ale aj vysielanie päť minút pred jej deklarovaným začiatkom (a 20 minút po deklarovanom konci). To znamená, že používateľ musí vynaložiť určité úsilie, aby sa dostal na začiatok relácie. A obdobne aj pri preskakovaní reklamných brejkov (ak ich nechce sledovať).
No a v tom je problém. Pri zrýchlenom pretáčaní sa obraz zastaví, aby sa o tri-štyri sekundy (kým si SmartTVbox túto operáciu odkomunikuje so vzdialeným serverom, ktorý mu posiela signál) spustil na novom mieste. Takto to môžete opakovať aj trikrát či štyrikrát, kým trafíte začiatok relácie - a to je pomerne frustrujúce.
Antik tento nedostatok do nemalej miery vyriešil v nedávnom update firmvéru. Pri pretáčaní sa teraz v ovládacom okne objavuje zmenšený náhľad (snapshot) daného miesta záznamu, takže netreba čakať na jeho opätovné spustenie.
Zdroj: eTREND/Jozef Andacký
<strong><em>Pozrite si celú fotogalériu z testu SmartTVboxu</em></strong>
Ideálne by, samozrejme, bolo, keby záznam obsahoval len samotnú reláciu - bez rezervných piatich minút na začiatku a eventuálne aj bez reklamných prestávok. Otázka je, ako to spraviť. Systémy ako Showview alebo VPS (známe zo sveta analógovej televízie) k dispozícii nie sú. Jednou z možností nechať označovať začiatky a konce relácií a reklamných brejkov samotných používateľov a formou komunitnej služby sprístupniť tieto tagy aj ostatným používateľov.
Takýto prístup by mohol odstrániť aj drobný nedostatok nahrávania relácie. Počas testovania sa niekoľkokrát stalo, že relácia sa začala skôr ako päť minút pred oficiálnym začiatkom (?!), aj keď ozaj iba občas. V takom prípade neostávalo nič iné, len v archíve vyhľadať (už vcelku prácne) predchádzajúcu reláciu, pretočiť na jej koniec, pozrieť si úvod požadovaného programu a potom znova vyhľadať a spustiť neho príslušný záznam.
- Prečítajte si aj našu úvodnú recenziu SmartTVboxu.
Foto na titulke a v článku - eTREND/Jozef Andacký