Ide o najvyšší počet za 25 rokov, kedy sa tento rebríček uverejňuje. Naopak, Spojené štáty majú v rebríčku len 143 superpočítačov, čo je pre ne najnižší údaj od začiatku merania, uviedla BBC. V predchádzajúcej štúdii zverejnenej v júni mali USA 169 superpočítačov a Čína 160.

Čína robí 20 percent svetového výskumu

Tretia priečka patrí Japonsku s 35 počítačmi a štvrté je Nemecko, ktoré ich má 20. Piate je Francúzsko s 18 počítačmi a za ňou Británia s pätnástimi.

Po jednom počítači v rebríčku majú aj Slovensko a Česko. Slovenský Aurel má k dispozícii Slovenská akadémia vied od roku 2012.

Zmena na prvej pozícii odráža rastúce investície Číny do výskumu a vývoja. Podľa poslednej štúdie sa Čína teraz podieľa na celosvetových výdavkoch za výskum a vývoj dvadsiatimi percentami.

USA zaostávajú aj v celkovej výkonnosti

Superpočítače sú zvyčajne veľké, drahé systémy s desiatkami tisíc procesorov navrhnuté, aby vykonávali špecializované úlohy náročné na výpočty.

Patria medzi ne štúdie o zmenách klímy, simulácia použitia jadrových zbraní, prieskum ropy, predpovede počasia, čítanie DNA či modely organických molekúl.

Čína má tiež najvýkonnejší počítač na svete, ktorým je Sunway TaihuLight s výkonom 93 petaflop, pričom jeden petaflop zodpovedá biliarde úkonov za sekundu. Najrýchlejšiemu počítaču Spojených štátov patrí so 17,6 petaflopmi až piata priečka.

Najnovšie údaje tiež ukazujú, že Čína prekonala USA aj v súhrnnom výkone. Na celkovom výkone počítačov v zozname má podiel 35,4 percenta, zatiaľ čo USA 29,6 percenta.