Rakúsky regulátor, Rundfunk & Telekom Regulierungs (RTR), do aukcie vložil frekvencie z pásiem 800 MHz (šesť blokov), 900 MHz (sedem blokov) a 1 800 MHz (pätnásť blokov). Celkovo za predaj licencií zinkasuje 2,014 miliardy eur.

Z pohľadu výnosu pre štátnu kasu ide o úspech. Na porovnanie, predaj 3G licencií v roku 2000 vyniesol 11,4 miliardy šilingov, v prepočte konverzným kurzom niečo cez 830 miliónov eur. Pritom tento tender bežal v čase dot-com boomu.

Do 4G aukcie sa zapojili len traja existujúci operátori: Telekom Austria (podniká pod značkou A1), Deutsche Telekom (T-Mobile) a 3 (Hutchinson Drei). Žiadni ďalší záujemcovia sa neobjavili.

Rakúsko ešte relatívne nedávno malo štyroch mobilných operátorov. Na prelome rokov 2012/2013 však Hutchinson prevzal lokálnu pobočku Orangeu - aj kvôli tejto transakcii sa rakúska 4G aukcia zdržala.

Z pohľadu objemu získaných frekvencií z rakúskeho tendra víťazne vyšiel trhový líder Telekom Austria. Samozrejme, bola to otázka ceny: za 14 blokov zaplatí 1,03 miliardy eur. Na porovnanie, T-Mobile získa deväť blokov za 654 miliónov eur a Hutchinson vysúťažil päť blokov za 330 miliónov eur. 

Telekom Austria získal väčšinu 800-megahertzových frekvencií, ku ktorým sa viaže podmienka regulátora, že operátor ich musí využiť na rozšírenie služieb vysokorýchlostného internetu v rurálnych oblastiach. RTR už v podmienkach aukcie stanovil požadovaný počet pokrytých lokalít - s tým, že nesplnenie tohto cieľa sa bude trestať pokutou.

Nie všetci operátori sú zo 4G aukcie nadšení. Šéf rakúskeho Hutchinsonu Jan Trionow ju označil za „katastrofu pre celé odvetvie“. Podľa neho ceny licencií vyleteli do „úplne iracionálnych výšok“ a pocítia to tak operátori, ako aj zákazníci a celá rakúska ekonomika.

Poplatky za 4G frekvencie boli v prepočte na obyvateľa trikrát vyššie než v iných krajinách, tvrdí J. Trionow. Porovnáva situáciu s Nemeckom s desaťnásobne vyšším počtom obyvateľov, kde operátori za podobne veľké 4G spektrum zaplatili dohromady 4,4 miliardy eur.

Podobný názor má aj CEO rakúskeho T-Mobilu Andreas Bierwirth. Agentúra Bloomberg cituje jeho stanovisko, že vysoké ceny licencií sa prejavia v nedostatku zdrojov na investície do vybudovania sietí.