S uvádzaním nových produktov a prekonávaním životných cyklov je takmer vždy problém. Raz nestačia výrobné linky, inokedy hrozí konkurencia a treba konať skôr, ako bolo v pláne. IT priemysel dlhé roky uvádzal novinky na marcovom veľtrhu Cebit, aby mohol predaj rozbehnúť koncom jari alebo v lete. Mobilné telefóny sa zasa ohlasovali na Mobile World Congresse vo februári, aby mohli v júli prísť na trh prvé kusy a na Vianoce celá séria. Pár mesiacov na adaptáciu noviniek odborníkmi, médiami i verejnosťou dávalo zmysel. Cyklus prelomil Apple: pri prvom iPhone si dal ešte načas, pri druhom sa medzi ohlásením a štartom predaja znížil časový rozdiel na 32 dní.
Keď sa na konzolu čaká dlho
Uvádzanie nových konzol je pomerne lenivé: na výstave E3 v roku 1 sa oznámila nová konzola, na inej výstave v tom istom roku pár špecifikácií a až na E3 v roku 2 presnejší dátum vydania, cena a hry na launch. Medzi oznámením a uvedením na trh ubehol bežne rok a pol.
Nintendo 3DS skrátilo čas medzi prvou zmienkou a štartom na 11 mesiacov. A podobný čas možno očakávať aj pri Wii U či PlayStation Vita. Práve tieto dve konzoly vytvárajú nemalý tlak na spotrebiteľov i firmy – relatívne skoré oznámenie vytvára dlhé časové obdobie, kedy zákazníci vedia o nástupcoch, ale ešte si ich nemôžu kúpiť. O to väčšie sklamanie prichádza, keď do tohto obdobia padnú kľúčové Vianoce.
Situácia je najviac pálčivá pri handheldoch. Ich trh ohrozujú smartfóny a ich alternatívy sú ľahko dostupné. Aj 3DS malo vyjsť pôvodne ešte pred Vianocami 2010, minimálne v Japonsku, ale vzápätí sa objavila správa, že štart sa kvôli zásobovaniu nestihne. Neskorší februárový štart, marcové tsunami a slabšia ponuka hier spôsobili nižšie predaje 3DS v prvom polroku.
PS Vita sa vydáva na podobnú cestu. Jej skoršie oznámenie (27. januára 2011 na PlayStation meetingu v Tokiu) bolo potrebné najmä kvôli tlmeniu očakávaní 3DS. Sony chcelo ukázať prístroj, na ktorý sa oplatí počkať, aj keď konkurencia príde na trh o mesiac.
Zdroj: bloomberg
Ak by Vita prišla globálne na trh pred Vianocami, podarilo by sa Sony za rok stihnúť všetky kroky – oznámenie, detaily na výstavách i štart na troch trhoch. Lenže globálny štart pre PS Vita padol a Sony muselo prísť s iným riešením pre západné trhy. Tým má byť PSP za 99 eur. Sony chce získať nerozhodnutých hráčov pre handheld – Vitu za 249 eur by si nekúpili, možno ani 3DS za 169 eur. Ale handheld za stovku, ktorý má kopu dobrých hier z minulosti? To môže byť dobré riešenie. Navyše, priamo Sony podporuje PSP aj v tomto roku – Cars 2, Invizimals, Geronimo, nový EyePet...
Smutné či veselé Vianoce pre Wii?
Wii sa dostalo do podobnej situácie ako PSP dokonca dobrovoľne. Existenciu pokračovateľa Wii síce Nintendo potvrdilo ešte koncom apríla, no na výstave E3 zopakovalo, že skôr ako v apríli 2012 sa novinka na trh nedostane. Otázne je, ako sa chce s vysporiadať s tohtoročnými Vianocami.
Na E3 sa pozornosť novinárov krútila výhradne okolo Wii U, 3DS a jediný prezentovaný Wii titul bola nová Zelda. Bude stačiť jedna či dve exkluzívne hry (nový diel skákačky Kirby) na ďalšie predaje konzoly? Celkový počet hier exkluzívnych pre Wii sa znížil z pätnásť na dve a aj celková ponuka sa znižuje zhruba o tretinu. Od Wii sa odkláňajú dokonca typické série: šialené zajace (Raving Rabbids) po piatich dieloch zdrhli na Kinect, vlani exkluzívny GoldenEye vyjde tento rok v HD remaku na PlayStation a Xbox 360.
Poslední verní zástupcovia ako Sega s novou olympiádou Maria a Sonica, Activision s nižšou verziou Call of Duty: Modern Warfare, UbiSoft s Raymanom či tanečnými hrami Just Dance a Electronic Arts s FIFA 12 či Need for Speed dávajú dokopy síce solídnu, ale už nie takú lákavú ponuku hier ako vlani.
Samotné Nintendo má iba dve hry a po prvýkrát neskáče žiadny Mario či kolekcia ako Mario Sports Mix. Preto bude mať Nintendo ťažkú úlohu v boji o nových hráčov a výnosov od existujúcich.
Stratégia pre Wii sa sčasti podobá tej momentálne aplikovanej pri PSP. Nižšia cena, lacnejšie hry, pár noviniek. Akurát Wii zlacnilo už v polovici mája, a to o kľúčových 50 eur – zo 199 na 149. Ďalšie zlacnenie v skorom období zrejme neprichádza vhod, preto bude Nintendo skúšať rôzne balíky ako už situáciu riešilo aj v minulých rokoch.
Jeden taký ohlásilo na gamescome v Kolíne. Wii Family Edition má podobne ako PSP za 99 viaceré zmeny. Po prvé, dizajn je prispôsobený horizontálnemu uloženiu konzoly. Po druhé, nová verzia Wii už nebude môcť spustiť GameCube tituly. Po tretie, balík bude obsahovať Nunchak, Wii Remote Plus ovládač a dve hry – Wii Sports a Wii Party. Výsledkom má byť trošku menšie Wii, ktoré neobsahuje podporu pre periférie a hry minulej generácie; ale tie sú pre drvivú väčšinu záujemcov nezaujímavé, keďže vtedy sa o hry nezaujímali, resp. spadajú do iného žánru.
Lacnejšie hry forsíruje Nintendo prostredníctvom edície Nintendo Selects, kde pozvoľna pridáva svoje najväčšie hity a predáva ich za menej ako polovičnú cenu. Postupom času však Nintendu pomáhajú aj obchodné siete, ktoré viaceré Wii hry zlacneli už dávno, najmä z ponuky third-party titulov.
Komu vyjdú Vianoce lepšie?
Spomedzi PSP a Wii, ktoré sa snažia možno o jedny zo svojich posledných veľkých predajných Vianoc, je na tom paradoxne lepšie zástupca Nintenda. PSP má síce lepšiu cenu, obrovské zlacnenia na PlayStation Network i pár nových hier, ale Wii má tradične väčší záber.
Orezané Wii síce nedostane nižšiu cenu, ale pri lepšom marketingu by sa mohlo podariť predať dostatočne vysoký počet kusov, pretože stále je to najlacnejšia obývačková konzola na trhu (149 eur). Aj keď HD konkurencia bude po stránke hier tento rok podstatne zaujímavejšia – Nintendo sa dostalo do situácie, kde má jednu veľkú hru (hoci novú Zeldu) postaviť proti širokej palete hitov ako Resistance 3, Uncharted 3, Gears of War 3, Forza 4, Batman: Arkham Asylum, Battlefield 3 či The Elder Scrolls: Skyrim.
Je to nemilosrdné porovnanie a otázne je, koľko rodín ešte nemá bielosivú škatuľku a nepodľahlo pohybovému ošiaľu. Je ich čoraz menej – a konkurencia s Move i Kinectom bude naďalej ostrá. Wii sa podarilo vyhrať päť Vianoc za sebou, ale šieste budú zrejme najťažšie...
Foto na titulke a v článku - Sony, Nintendo