Google Glass je približne rok dostupný len pre softvérových developerov a ďalších "explorerov", ktorý si zariadenie mohli kúpiť za 1 500 dolárov. Práve tento týždeň Google na jeden deň umožnil zakúpenie zariadenia. No stále za premrštenú cenu.
TREND.sk mal k dispozícii jeho poslednú, druhú generáciu. Zariadenie zapožičala Tatra banka, ktorá v rámci svojich inovácií vyvinula aj aplikáciu pre tieto okuliare. Okrem iného sme teda otestovali aj prvú bankovú aplikáciu pre zariadenie, ktoré sa ešte ani nepredáva.
Kto sleduje vývoj Google Glass, vie, že ide o jednoduchý rám, ktorý je len akýmsi držiakom hranola s „displejom“, kamerou, batériou a zvyšnými komponentmi. Bez skiel tak vyzerajú ako zo sci-fi. Pohľady okoloidúcich ale nebudú až taký problém. Minimálne s násadkou, ktorá Glass zmení na takmer bežné slnečné okuliare s trochu nevšedným pravým rámom.
Momentálne sú Glass v pastelových farbách a zbytočne ešte viac pútajú pozornosť. V čiernej farbe s klasickými čiernymi okuliarmi budú takmer neviditeľné. Nosenie je ale vcelku pohodlné. S hmotnosťou 50g sa niet čo diviť. Stačí sa trochu pohrať s nosným mostíkom a kĺbom, ktorý mení polohu displeja.
Najprv ale k farebnému displeju, ktorý je podstatou zariadenia. Ide v praxi o miniatúrnu projekciu na sklenený hranol pred okom. Pozeranie sa naň je asi vec, na ktorú si treba zvyknúť najviac. Ale po pár minútach to začína byť prirodzené. Mierne nad zorným poľom je malá obrazovka.
Pri písaní textu, ktorý práve čítate, visel vo vzduchu presne nad počítačovým monitorom. Odhadujeme, že je to ako pozerať sa na 10-palcovú obrazovku zo vzdialenosti pol metra. Displej je transparentný a funguje aj automatická kalibrácia jasu. Nie tak precízne a spoľahlivo ako pri mobiloch, ale len v dvoch krokoch – normálny a vysoký jas.
Čitateľnosť sa, samozrejme, zlepšuje, ak sa človek pozerá na tmavú plochu. Kolujú vtipy o tom, že ľudia začnú po používaní Glass škúliť. Nič také nehrozí. Ak by bola celá plocha, ktorú oko vníma, vertikálne rozdelená na štyri rovnaké časti, displej Glass je v najvyššej časti. Jednoducho ako stáť na križovatke a pozrieť sa na semafor. Okuliare od Googlu majú aj senzor pohybu a polohy. Displej sa rozsvieti pri geste naklonenia hlavy hore. Pohybom sa dá tiež prezerať menu hlasových pokynov.
Zdroj: M.Biel
Pri ovládaní sa ukázalo, prečo je to len prototyp. Gestá na touchpade, ktorým je dlhá úzka časť na pravom ráme, reagujú zmätene. Aspoň na našom kuse. Je nutné si trochu nacvičiť motoriku, aby sme sa pohybom dole vrátili v ponuke o krok späť a pohybmi dopredu a dozadu vyberali z ponuky.
Ťuknutie pre potvrdenie funguje spoľahlivo. Na okuliaroch je aj samostatné tlačidlo spúšte 5 Mpix fotoaparátu. Cez microUSB sa okuliare nielen nabíjajú, ale pripája sa k ním aj slúchadlo. Aj bez neho ale funguje vstavaný reproduktor, ktorý funguje na princípe šírenia zvuku rezonanciou v kostiach. Na pokyny navigácie úplne postačuje, dokonca aj YouTube video sme počuli zreteľne.
Mimochodom, batéria je na tomto beta kúsku skromná. Pozorovali sme míňanie približne 1 percenta každú minútu aktívneho používania. Čo v praxi môže znamenať štvrť dňa aj tri dni. Podľa toho, ako často človek fotografuje, vyhľadáva, naviguje za pochodu.
Celý systém a menu sa museli prispôsobiť tomu, že sa dajú ovládať len jednoduchým pohybom hore dole, vpravo vľavo. Takže sa dá porovnať s grafickým rozhraním na niektorých smart hodinkách. Aj preto sa veľká pozornosť venuje druhej možnosti ovládania – pomocou hlasových pokynov.
Google Glass si veľmi veľa berie z funkcie Now, ktorú má každý Android smartfón od verzie 4.1 Jelly Bean, prípadne iOS 6.0. To znamená rozoznávanie hlasových pokynov pre vyhľadávanie na Googli, v mapách, kontaktoch a podobne.
Spolu s informáciami, ktoré systém predpokladá za dôležité. A automaticky tak upozorní napríklad na neďalekú reštauráciu, ktorú pozitívne hodnotili priatelia z Google+. Ako sa na prototyp patrí, rozoznávanie hlasu je raz lepšie, inokedy horšie. Klasiku typu „weather Bratislava“ spozná okamžite, slovo Logitech ale pochopí ako large dick...
Zdroj: M.Biel
Ako sa Glass teda používa? Najprv sa musia okuliare prebrať z režimu standby klepnutím na touchpad alebo zodvihnutím hlavy smerom hore. Nasleduje základný povel „ok glass“, po vyslovení ktorého sa zobrazí ponuka ďalších hlasových povelov.
Musia byť vyslovené presne naprogramované slovné spojenia. Stačí povedať „take a picture“ a automaticky sa urobí fotografia. Podobné povely, napríklad „take a photo“ nefungujú. Fotografia sa urobí aj vtedy, keď používateľ žmurkne. Táto funkcia ale bola skôr o náhode ako presnom fungovaní.
Na výber sú potom aj ďalšie ako „google“ pre vyhľadávanie, „send a message, get directions, call“ a podobne.
V našom kuse bola nainštalovaná aj aplikácia Tatra banky, takže pribudli pokyny pre nájdenie najbližšej pobočky, bankomatu a zavolania na zákaznícke centrum Dialog live.
Mimochodom, pri nájdení bankomatu a pobočky sa dá rovno spustiť navigácia alebo rozšírená realita, ktorá bankomaty ukazuje podľa toho, ako otáčate hlavou v priestore.
Pobavilo zistenie, že nechýbajú ani hry. Veľmi jednoduché, založené na rozšírenej realite. Napríklad tenis alebo akási Glass verzia hry Fruit Ninja. Vývojári sa budú môcť kreatívne vybúriť.
Zdroj: M.Biel
Pomôže im k tomu aj predná kamera, ktorá nahráva HD video, maximálne ale s dĺžkou 10 sekúnd. Aspoň zatiaľ, neskôr sa to isto bude dať nastaviť. V okuliaroch je vstavaná 12GB pamäť, takže ukladať je kam. Kvalita fotografií je prekvapujúco dobrá. Porovnateľná so smartfónom nižšej strednej triedy. Podobne aj video.
Už v uplynulých mesiacoch sa dali čítať nekončiace titulky novín o tom, ako Glass začne novú éru špehovania po ich uvedení do predaja. Uvidíme, ako sa s týmto novým fenoménom poráta legislatíva a aj medziľudské vzťahy.
Vráťme sa k menu. Ak sa po zobudení použije dotyk a nie hlas, ťahaním prsta dopredu sa listuje zaradom vo všetkých predošlých aktivitách. Či už šlo o urobenie fotografie, hľadanie výrazu alebo volanie čísla. Potiahnutím prsta dozadu sa zobrazí menu nastavení ako pripojenie do Wi-fi siete, hlasitosti, stavu batérie a podobne.
Po kliknutí na úvodnej obrazovke sa zas zobrazí ponuka dostupných aplikácii. Znova s listovaním posunom prsta dopredu. Podobné gestá sa používajú aj v aplikáciách. Napríklad po vytvorení fotografie sa dá hlasom alebo dotykom zmazať či zdieľať na sociálnej sieti Google+.
Zhrnutie
Načo sú alebo budú dobré tieto exotické takmer okuliare? Stačil deň a vieme si predstaviť s nimi denne chodiť do práce, na rodinné stretnutia, poobedie na motokárach a podobne. Budú skvelo fungovať ako jednoduchá navigácia stále poruke, okamžité zobrazenie hovorov a správ a veľa ďalšieho. Ak teda budú fungovať plnohodnotne. Už sa tešíme na test finálneho produktu.
Šepká sa, že by sa do obchodov mal dostať toto leto. V júni sa koná konferencia pre vývojárov Google I/O, čo by mohla byť dobrá doba pre premiéru finálnych Google Glass. Tak či onak sa treba pripraviť na pohľady a otázky okolia. Ako vtedy, keď sa začali nosiť prvé Bluetooth handsfree slúchadlá.
Ukážka neupravených fotografií, ktoré zachytili Google Glass
Zdroj: Marián Biel
Zdroj: Marián Biel
Zdroj: Marián Biel
Zdroj: Marián Biel