Samsung Galaxy Note 7 mal oficiálnu premiéru v New Yorku minulý týždeň. Lokálne zastúpenie spoločnosti pár kusov „prepašovalo“ na Slovensko a mohli sme si osobne vyskúšať ako sa drží v ruke, rýchlosť dotykového pera alebo nové funkcie.

Zakrivený displej bol pri Galaxy S6 Edge považovaný za takú okrasu. Pri testovaní Galaxy S7 Edge sme ale uznali, že je to esteticky aj funkčný autogram, ktorý sa Samsungu vydaril. Pri 5,7 palcovom Note 7 to vyzerá ešte lepšie. Esteticky zväčšuje obrazovku, pritom fyzické rozmery sú stlačené na minimu. Je užší, aj nižší než iPhone 6S Plus, ktorý má menšiu (5,5“) obrazovku.

Spracovanie z kovu a skla je výborné, tak ako pri S7 a celkovo je držanie aj vďaka prakticky neexistujúcim rámikom pohodlné. Stihli sme aj trochu otestovať odolnosť voči vode. Pár minút v daždi prežil bez problémov. Zjavne začína byť odolnosť pomaly štandardnom. Ak iPhone 7 nebude ponúkať podobnú odolnosť, isto si užije riadnu kritiku. Prvú dizajnovú nevýhodu sme objavili po pár dotykoch. Note 7 je magnet na odtlačky prstov. Na oboch stranách. Nejaký elegantný kryt to čiastočne možno vyrieši.

Prvý kontakt s Galaxy Note 7, adeptom na kráľa smartfónov

Aj napriek 5,7 - palcovému displeju sa drží v ruke pohodlne Zdroj: Marián Biel

Krásne rozmerný Super Amoled displej s 2K rozlíšením je pohladenie pre oko. Jemný a farebne sýty displej na prvý pohľad bol aj oficiálne označený za ten najlepší, aký sa v mobiloch dá nájsť. Toto ohodnotenie dostal od portálu DisplayMate okrem iného aj sa vysoký jas a zároveň nízku hodnotu odrážaného svetla. Takže vyniká v čitateľnosti na priamom svetle. Navyše sa jas dá znížiť len na 2 nity pre pohodlné čítanie v noci. Tešíme sa na testovania tvorby aj prezerania HDR videí, ktoré Note 7 podporuje.

Žiaľ, prvotné správy sa ukázali ako nepresné a Galaxy Note 7 nie je vybavený infračerveným portom a ani FM rádiom. Batéria má menšiu kapacitu ako Galaxy S7 edge z jednoduchého dôvodu. V útrobách sa muselo nájsť miesto aj pre dotykové pero.

Prvý kontakt s Galaxy Note 7, adeptom na kráľa smartfónov

Fotoaparát je totožný s Galaxy S7 Zdroj: Marián Biel

Dotykové pero je oproti predchodcovi tenšie a ľahšie, písanie, ale bolo vcelku prirodzené. Pochváliť musíme len minimálne oneskorenie a tiež ignorovanie dlane na displeji pri písaní. Vyskúšali sme aj písanie poznámok pri zamknutom displeji a musíme potvrdiť, že ide o plne využiteľnú funkciu. A veľmi pravdepodobne aj praktickú. To ale človek zistí až po pár dňoch používania.

Prvý kontakt s Galaxy Note 7, adeptom na kráľa smartfónov

Galaxy Note 7 trio Zdroj: Marián Biel

Vyskúšali sme aj skener dúhovky očí. Zaujímavý bezpečnostný doplnok, ktorý funguje aj pri slnečných okuliaroch alebo v tme. Ale obávame sa, že len málo majiteľov dá prednosť dvíhaniu mobilu pred svoju tvár a nebude mu stačiť letmé dotknutie sa čítačky prstom.

Samotné detekovanie biometrie je v oboch prípadoch približne rovnako rýchle. Len cesta k skeneru je pri skenovaní dúhovky dlhšia. V niektorých situáciách sa ale hodí lepšie. Napríklad pri mokrých alebo špinavých prstoch.

Prvý kontakt s Galaxy Note 7, adeptom na kráľa smartfónov

Náhle kopnutie múzy si zapíšete aj na zamknutý displej Zdroj: Marián Biel

Svižnosť systému je ukážková, ale to už nikoho neprekvapí. Samsung bude vyrábať aj verziu so 6 GB RAM a 128 GB vnútornej pamäte. Na Slovensku ale bude oficiálne predávaná len verziu so 4 GB a na ukladanie dát je priradených 64 GB plus ďalších do 256 GB v podobe pamäťovej karty.

Predaj sa začne 2. septembra a k dispozícii bude čierna, strieborná a modrá verzia, ktorá má zlatý rám. Oficiálna odporúčaná maloobchodná cena je 849 eur. Nie je to málo. Ale po prvých pár minútach strávených s touto novinkou to považujeme za adekvátnu sumu. Nebude pre každého. Ale ten, kto smartfón využíva naplno, nielen na zábavu, ale aj na prácu, momentálne nič lepšie vybavené nenájde.

Prvý kontakt s Galaxy Note 7, adeptom na kráľa smartfónov

Galaxy Note 7 a zakrivený displej Zdroj: Marián Biel