Elektrické moduly, ktoré sa využívajú na Londýnskom letisku, budú prispôsobené na jazdu v Greenwichi. Táto mestská časť bude jedna zo štyroch vo Veľkej Británii, kde budú autá bez šoférov skúšať. Testovanie prebehne aj v Bristole, Coventry a Milton Keynes.

Hlavným rozdielom medzi súčasným modelom kyvadlovej dopravy na letisku v Heathrow a pilotným projektom v uliciach Londýna je, že moduly nebudú jazdiť po vymedzenej trase, vyhradenej len pre tieto autonómne vozidlá, ale mohli by sa vmiešať aj na bežné cesty.

Heathrow PODs to pave the way for driverless shuttles in Greenwich: https://t.co/hP5SuLhp0Q @GATEway_TRL pic.twitter.com/sH1CKnXkB2

— yourHeathrow (@yourHeathrow) január 29, 2016

Tento dopravný prostriedok má milióny kilometrov pod svojou kapotou. Počas päťročnej prevádzky moduly na letisku previezli 1,5 milióna pasažierov a najazdili tri milióny kilometrov, uvádza portál Mashable.com. „Teraz ho musíme zobrať z jeho dráhy a upraviť ho na používanie na vozovke,“ hovorí pre BBC.com Nick Reed z Transport Research Laboratory, ktoré celý projekt vedie.

Pilotný projekt zahŕňa sedem áut bez šoféra, ktoré budú jazdiť po asfaltových cestách Greenwichu. Presná trasa autonómnych áut ešte nie je potvrdená. Očakáva sa, že budú jazdiť v oblastiach okolo severnej stanice metra, firiem v blízkosti O2 arény a v rezidenčných častiach.

Testovanie bude trvať tri mesiace. Počas neho budú taktiež skúmať reakcie verejnosti. Prvý mesiac budú prevážaní pozvaní používatelia. Zvyšné dva mesiace si jazdu vyskúša aj verejnosť. Každý modul dokáže previesť šesť pasažierov. V rámci jazdy bude k dispozícii steward, ktorý v prípade ohrozenia stlačí núdzové tlačidlo.

Testovanie modulov prinesie množstvo údajov, hovorí pre BBC.com Nick Reed. „Tieto údaje nám povedia, nakoľko ľudia veria a akceptujú autá bez šoférov v mestskom prostredí,“ dodáva.