Štát dhodobo plánuje s podporou eurofondov zaviesť do malých obcí širokopásmový prístup do internetu, ale realizácia mešká. Dôvody sú rôzne, výsledok je, že mnohí občania stále nemajú buď žiadny alebo iba nevyhovujúci prístup do internetu. Ako sa rýchle optické linky dajú na vidieku vybudovať bez dotácií, ukazuje príklad lokálneho providera z Liptovského Hrádku.

Fibris, člen Asociácie lokálnych poskytovateľov internetu (ALPI), začal vlani v lete stavať optickú sieť v malej obci Liptovský Peter s 1 370 obyvateľmi. Konateľ Lukáš Zvonár spomína, že s prípravou projektovej dokumentácie sa pritom začalo len v januári.

Provider v obci zaviedol nové technológie pre pripájanie bytových domov s nízkym počtom bytov, typicky štyrmi až dvanástimi. V súčasnosti je v ostrej prevádzke zhruba polovica siete, čo predstavuje pokrytie vyše sto bytov.

Cieľom projektu je dostať vysokorýchlostný internet cez optické vlákna do viac ako 250 bytov. Ak sa projekt osvedčí, Fibris chce podobnú technickú realizáciu spolu s ostatnými členmi ALPI nasadiť v ďalších malých obciach na Slovensku.

Fibris poskytuje pripojenie cez optické siete hlavne v Liptovskom Hrádku a v Liptovskom Mikuláši, kde má technológiou FTTx pokrytých v súčasnosti viac ako 1 300 domácností. Prvú sieť spustil v roku 2007, kedy pokryl prvých päťsto domácností.

Provider v Liptovskom Petri ukázal, ako sa internetizuje vidiek

Provider v Liptovskom Petri ukázal, ako sa internetizuje vidiek

Podpredseda ALPI Filip Križko hovorí, že náklady na stavbu siete vo vzdialených a malých obciach môžu byť podstatne vyššie ako napríklad na mestskom sídlisku: „Preto musí operátor nájsť oveľa lacnejšie riešenie, no nesmie sa to prejaviť na kvalite služieb.“

Aj v Liptovskom Petri preto Fibris použil značkové komponenty od overených dodávateľov (Cisco, TKF, Duraline, Tyco, Channel), ktoré majú v sieťach aj veľkí nadnárodní operátori. „Pri použití kvalitnej technológie je problém optimalizovať cenu, lebo miest, kde sa dá ušetriť, je málo,“ hovorí F. Križko.

Pomôcť by podľa neho mohol štát - s podporou malého a stredného podnikania, charakteristickým práve pre odľahlé oblasti. No nenaráža na finančnú podporu, ale najmä vytvorenie jasných podmienok a pravidiel v zákonoch, napríklad v nepružnom stavebnom zákone či definícii verejného záujmu: „Štát by nemusel míňať mnoho miliónov eur na projekty, ktoré si vedia realizovať miestni podnikatelia sami.“

Na budovanie vidieckeho internetu sa zameriava eurofondový Operačný program informatizácia spoločnosti. Jeho realizáciu pred rokom pozastavila realokácia eurofondov na iné priority. V polovici februára však Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby, ktorá broadbandový projekt zastrešuje, vyhlásila tender na budovanie pasívnej optickej siete za 213 miliónov eur.

Foto na titulke - LiptovskyPeter.sk // Foto v článku - Fibris