Projekt skladačkového mobilu Ara pôvodne rozbehla ešte Motorola pred troma rokmi. Po jej kúpe Googlom prešiel pod krídla online giganta, ktorý si ho nechal aj po odpredaji "klasických" mobilov Lenovu.
Ara je prvý smartfón, ktorý si Google tvorí sám. Dvorné mobily Nexus, ktoré sú skôr ukážkou vlastností nových generácií systému Android, mu stále vyrábajú partneri ako HTC, LG alebo Huawei.
Smartfón, ktorý tvorí len akási kostra, a zvyšné komponenty si k nemu každý vo forme vymeniteľných modulov pripojí podľa ľubovôle zaujal mnohých. Až na estetické ústupky by to mohol byť posledný smartfón, ktorý používateľ potrebuje. Výkonnejší procesor alebo kvalitnejší fotoaparát by si vymenil pokojne a jednoducho aj každý rok.
Najnovší plne funkčný prototyp sa už ale nesie v duchu trochu inej filozofie. Jadro myšlienky ostáva: vymeniteľné moduly si používateľ bude môcť vymieňať podľa potreby. Hoci základná kostra sa zmenila. Až natoľko, že teraz obsahuje vstavaný displej a základnú dosku s procesorom a operačnou pamäťou.
Má to byť výsledok prieskumu Googlu, podľa ktorého drvivá väčšina používateľov nevie, aký procesor ich smartfón má a ani ako presne funguje. Čo zrejme nebude úplne zlý odhad. Kompletnejšia kostra má priniesť aj väčší flexibilitu a kompatibilitu pre vymeniteľné moduly.
Zmenil sa aj systém ich uchytenia. Už nie je magnetický. Jednotlivé moduly sa pripájajú mechanicky. Konektory sú vyrobené zo špeciálnej zliatiny a fungujú aj ako elektromagnet. Takže bude možné ovládať ich odopnutie aj softvérovo: klik na ikonu a modul s extra reproduktorom sám vyskočí.
Zdroj: Google
Na zaplnenie je pripravených šestica slotov. Pripojiť sa bude dať aj štyri alebo päť modulov, pretože Ara má dva dvojité sloty. Od extra batérie, pamäte a pokročilého fotoaparátu či mikrofónu až po špecializované senzory ako napríklad na meranie hladiny cukru v krvi.
Ara nie je len o výmene modulov. Google sa týmto projektom snaží rozbehnúť nový ekosystém, v ktorom sa budú hardvérové doplnky predávať rovnako ako aplikácie. Preto je Ara open source, zapojiť sa môže ktokoľvek.
Google si ponechal právo kontrolovať, čo sa do ekosystému dostane. Presnejšie povedané, oficiálne moduly pre mobily Ara bude predávať len Google. Každý hardvérový doplnok prejde kontrolou a až potom bude zaradený do obchodu.
Spoluprácu na výrobe modulov už prisľúbili firmy ako Panasonic, Harman, Samsung a E-Ink. Dbať sa bude aj na dizajn. Povrch modulov môže byť z plastu, dreva, kovu a dokonca aj z ozajstného betónu.
Zdroj: Google
Ak niekomu napadlo, že začne nová éra pre vreckárov, ktorí budú z mobilov kradnúť moduly, nie je sám. Inžinieri pracujú aj na bezpečnostných prvkoch. Tým základným bude naviazanie modulu ku konkrétnej kostre smartfónu. Každý modul bude potrebné pred použitím odkódovať.
Rafa Caramago pre The Verge povedal, že do budúcna sa plánuje aj spolupráca s partnermi, ktorí nebudú vyvíjať a predávať len moduly, ale aj kostry s displejom a procesorom. Všetko v rámci štandardov Ara. Potom by mohli na rad prísť aj ďalšie možnosti využitia modulov v iných zariadeniach. Napríklad modul s kamerou bude môcť fungovať ako videovrátnik a podobne.
Projekt Ara by sa mal začať predávať vývojárom ešte v priebehu tohto roka, na pultoch predajní ho tvorcovia vidia budúci rok. Cena základnej kostry je ešte neznáma, ale hovorí sa, že vymeniteľné moduly by mali stáť okolo 50 amerických dolárov.
Zdroj: Google