Priorita operátorov - mobilné dáta

Ťažko predpovedať, čo bude v budúcom roku top udalosť v biznise mobilných operátorov, ale s veľkou určitosťou sa dá tvrdiť, čo ňou nebude – rýchle siete štvrtej generácie. Pre megarýchly mobilný broadband nie sú a v dohľadnom čase ani nebudú frekvencie. Prvé pásma sa uvoľnia až na konci budúceho roka, keď ich vyprace bezdrôtová káblovka MMDS. A to pôjde len o menšie a skôr lokálne úseky. Väčší rozmach závisí od toho, ako sa naloží s frekvenciami, ktoré uvoľní postupne vypínané analógové televízne vysielanie. No to je najskôr otázka roku 2012.


Na čo sa reálne možno tešiť v nadchádzajúcom roku, sú rýchle 3G dáta od tretieho mobilného operátora. Telefónica O2 ich plánuje komerčne spustiť v máji a koncom júla nimi v 24 lokalitách pokrývať tretinu populácie Slovenska. To znamená krajské mestá a tucet väčších okresných sídiel. Z toho vyplývajúca primárna cieľovka: aktívni obyvatelia miest s iPhonmi a Androidmi (nie nevyhnutne len tínedžeri). Aj keď O2 bude zaiste rýchle dáta marketovať aj v biznis segmente a lanáriť mobilných profesionálov s notebookmi, ktorým neprekáža pomalšie pripojenie za hranicami mesta.


Rýchlostná prémia


Priorita operátorov - mobilné dáta

Kľúčová otázka v tomto smere znie, aká bude produktová ponuka O2. Najmä či neobmedzené pripojenie do internetu, hoci s limitmi na sťahovanie P2P obsahu, ostane plus mínus na šiestich eurách mesačne ako pri aktuálnej, pomalšej 2G službe. Uplatňujúc triviálnu logiku, dalo by sa očakávať, že O2 si nepokazí biznis model nejakým komplikovaným FUP (rozumej obmedzením), ako to majú v obľube etablovanejší mobilní operátori.


Mobilné dáta budú top priorita roka 2011 aj pre Orange a T-Mobile. Lebo počet smartfónov a v menšej miere i internetizovaných notebookov v ich sieťach rastie a porastie. V pozadí prebehne relatívne veľká technologická prestavba: Orange na budúci rok avizuje upgrade siete, umožňujúci znova zrýchliť prenosy dát, tentoraz na 28,8 Mbs (pri downloade). O2 bude mať k dispozícii polovičnú kapacitu.


Na 14,4 Mbs pravdepodobne poskočí aj T-Mobile. Iba že by s dnešnými siedmimi megabitmi chcel riskovať, že za oboma konkurentmi zaostane. Je tiež možné, že T-Mobile razantnejšie zainvestuje do 3G pokrytia, ktoré doteraz rozširoval pomerne komótne. Dôvod: v jeho druhej mobilnej broadbandovej sieti Flarione žiadny iPhone alebo iný, menej „coolový“ smartfón nefunguje.


V produkto- a cenotvorbe mobilných dát Orangeu a T-Mobilu k veľkým zmenách zrejme nepríde. Hoci predstava odklonu od nabalíčkových megabajtov k paušálnejšej ponuke je spotrebiteľsky veľmi atraktívna. A ak si ju vo svojom 3G portfóliu osvojí O2, potom nie je úplne nereálna ani u dvojice služobne starších providerov. Obzvlášť keď T-Mobile a najmä Orange v poslednom čase začínajú hľadať inšpiráciu aj v cenníkoch najmenšieho operátora, ktorého doteraz nonšalantne ignorovali.


Potenciál zmeny stále drieme aj v konvergovaných fixno-mobilnom-hlasovo-dátovo-televíznych ponukách. Také sa v prvom slede očakávali od Slovak Telekomu, ktorý v tomto roku de jure pohltil svoju mobilnú odnož. Veď v reklamných spotoch sľuboval, že „spolu dokážeme viac“. Zatiaľ toho ST-Mobile veľa neukázal. Netreba sa však vzdávať šance, že marketéri konečne vydefinujú a uchopia možnosti, ktoré im fúzia priniesla. A prídu aspoň s ponukou faktúry, na ktorej budú zjednotené útraty tak za fixné, ako i za mobilné služby. Ale je tiež možné, že nový vicešéf telekomu pre marketing a predaj (ten terajší a, zhodou okolností, posledný top manažér samostatného T-Mobilu Milan Vašina od nového roka odchádza) bude mať celkom iné úlohy.


Neutrálne licencie


Orange a ST-Mobile čaká na budúci rok ešte jedna výzva. V auguste sa im končia licencie na prevádzku GSM sietí a telekomunikačný úrad im bude prideľovať nové. Či pôjde o výslovnú formalitu, alebo sa v tomto procese udeje niečo zásadnejšie pre budúcnosť slovenských mobilných telekomov, je – ako vraví regulátor – ťažko prejudikovať.


Aby neprišlo k nedorozumeniu, pod „zásadnejšou“ náplňou procesu relicencovania Orangeu a ST-Mobilu sa nemyslí nejaká kontroverznosť (napríklad snaha politikov prostredníctvom cien licencií sanovať štátny rozpočet). Úrad môže a podľa odporúčaní Európskej komisie by po novom aj mal operátorom umožniť, aby frekvencie, v súčasnosti určené pre GSM technológiu, využili, ako sami uznajú za vhodné. Čiže na nich nasadili 3G (pre 4G je toto pásmo veľmi úzke). Takzvaná technologická neutralita by viedla k zníženiu nákladov na budovanie a prevádzku mobilných sietí. Preložené do slovenčiny, k lepšiemu pokrytiu a priestoru na znižovanie cien.


A komu to nestačí, môže sa tešiť na päťkový iPhone. Na Slovensku obligátne s pármesačným oneskorením po americkej (a možno už aj čínskej) premiére niekedy okolo budúcoročných osláv Dňa ústavy SR.


Foto - Profimedia.cz

Článok vyšiel v ročenke Slovensko a svet v roku 2011, ktorá vyšla ako príloha TRENDU č. 47.