Zadávanie znakov do mobilného telefónu je banálna záležitosť, či už pre osem- alebo osemdesiatročných. Rozdiel je v preferenciách, akým spôsobom sa znaky zadávajú. Donedávna najrozšírenejším spôsobom bola numerická klávesnica, ktorú pri vybraných modeloch nahradila hardvérová (qwerty) klávesnica.
S príchodom smartfónov sa rozšírili dotykové displeje, na ktorých môže byť akákoľvek softvérová klávesnica. A ďalším trendom je hlasové zadávanie. Nokia vo svojom prieskume zisťovala, aké sú globálne požiadavky ľudí na klávesnicu vo svojom mobile.
Numerická fyzická klávesnica je výsadou mobilov bez operačného systému, takzvaných dumbfónov. Je spoľahlivá, funguje s rukavicou, aj mokrou rukou. Lenže písanie dlhších textov je viac ako nepraktické. Predikcia T9 síce pomáha, ale aj tak je to oproti qwerty nepohodlné. Aj preto sa v prieskume za numerickú klávesnicu vyjadrilo v priemere necelých deväť percent respondentov. Rozdiely boli podľa regiónu: v rozvíjajúcich sa krajinách, napríklad Filipínach to bolo 15 %, v USA naopak len sedem percent.
Dotykové ovládanie má mnoho výhod. To najhlavnejšou je flexibilita. Softvérová klávesnica môže mať ľubovoľný tvar, veľkosť a funkcie. Dá sa zobraziť ako numerická aj ako qwerty a s prechodom z tlakových na kapacitné sa výrazne zvýšila presnosť a komfort.
Aj tak si na to mnohí ľudia ťažko zvykajú. V prieskume Nokie si použitie softvérovej klávesnice vybralo 35 percent používateľov. Znova, výrazné rozdiely boli podľa regiónov: v USA dotyky vedú so 47 %, kým na východných trhoch je to už len jedna tretina.
Globálne najžiadanejšou je stále hardvérová qwerty klávesnica, ktorú preferuje necelých 49 % používateľov. Či ide o qwerty v smartfóne držanom vertikálne alebo o výsuvnú klávesnicu pri horizontálnom použití. V Spojených štátoch je to presne tretina, na Filipínach 40%. Je zaujímavé, že napriek tomu veľa qwerty mobilov neponúka ani Nokia a ani ostatní výrobcovia. Na slovenskom trhu sú oficiálne dostupné dve desiatky takýchto modelov.
Celé zadávanie znakov môže časom úplne nahradiť hlasové ovládanie. Veľké nakopnutie tento systém získal s príchodom digitálnej asistentky pre iPhone 4S – Siri. Na trhu už je viacero aplikácií, ktoré dokážu konvertovať hovorené slovo na text. Zatiaľ si ich ale žiada 7,75 % používateľov.
Foto v článku - Sony, Nokia // Foto na titulke - Nokia