V roku 2008 sa prevalila informácia, že Grand Theft Auto IV stálo sto miliónov dolárov. Ako jedna z prvých AAA videohier vytasila na analytikov rozpočet, za ktorý by sa nehanbili ani v Hollywoode. Okolo hry (a rozpočtu) sa rozpútal patričný ošiaľ, hlavné bolo, že GTA si na svoj vývoj rýchlo zarobilo.

V generácii konzol X360/PS3 sa objavili aj ďalšie hry s cenovkou nad 100 miliónov: Max Payne 3, Star Wars: The Old Republic (údajne siahal na 200 miliónov) a naposledy Grand Theft Auto V, pri ktorom treba síce rozlíšiť produkčné náklady (137 miliónov) a marketing, no šlo o 265 miliónov. A rekord virtuálnych gangstrov teraz Destiny.

Prvá videohra za pol miliardy

Prečo hra stojí tak veľa? To je ďalšia súčasť nového nazerania na videohry. Destiny je koncipovaná ako hra na desať rokov. Prináša svet, v ktorom budú autori tvoriť ďalšie mapy, otvárať časti sveta a vydávať nové diely. hra obsahuje nový ekosystém podporujúci ideu MMO hry, kde sa budú realizovať hráči z celého sveta.

Preto je síce potrebné predať na začiatku veľké množstvo kópií, ale monetizácia bude pokračovať ďalej cez nové časti obsahu. Pri Destiny tak stojí pol miliardy celý štart ekosystému, do ktorého môžu autori vkladať (už za nižšie náklady, keďže najväčšie sú na začiatku) novinky.

Destiny kombinuje single-player a multi-player. A práve pri multi-playeri bola zrejme pri monetizácii kladená otázka spoplatnenia, podobne ako funguje World of Warcraft – hra by sa zaplatila rýchlejšie a do budúcna mohla generovať ďalšie výnosy. Lenže to by bol strašiak pre nováčikov, a tak sa Destiny na začiatku dá kúpiť ako hra so štandardnou porciou obsahu a všetko dodatočné bude zrejme platené.

Otázne je, v akom časovom odstupe vydávať ďalší obsah a diely. Nové mapy môžu prísť každé dva-tri-štyri mesiace, ale napríklad druhá časť s novým príbehom či celou časťou sveta sa dá vydať každé dva-tri roky. Dvojročná periodicita funguje pri World of Warcraft, na podobný kalendár by sa dalo staviť pri Destiny.

Vývojový tím bude dostatočne veľký a motivovaný, aby obsah v tom tempe zvládal tvoriť. A ak bude pár ľudí chýbať a hre sa bude dariť, Activision sa určite o podporu tímu postará. 

Bungie, Sony a ACTI: silné mená za kormidlom

Destiny vzbudzuje pozornosť aj prepojením na známe mená v priemysle. Bungie, bývalý dvorný tím Apple (tvoril strieľačky pre Macintosh) sa od roku 1999 zaoberal vydávaním Halo série pre Xbox. Ale po roku 2010 a poslednej časti Halo: Reach sa rozhodli pôsobiť ako štúdio so širším záberom a vrátiť sa k multiplatformovým hrám. Žiadna exkluzivita, ale čo najväčší zásah.

Bungie sa dohodlo s vydavateľstvom Activision-Blizzard na novom titule a desaťročnom pláne. Po štyroch rokoch je výsledkom Destiny. Všetci fanúšikovia Halo sú zvedaví, ako bude vyzerať nový svet a hrateľnosť. Po dlhočizných rokoch príde Bungie hra aj na platformy Sony.

Dokonca došlo k zaujímavému obratu. Halo je exkluzívna hra Microsoftu a Bungie bolo spájané s Xboxom. No Destiny si podchytila Sony, ktorá už dva roky masívne leje peniaze do prezentácie hry ako svojho first-party titulu. Stará sa o obrovský marketing, má dedikovaný balík s hrou (biela PS4 v premiére), časovo exkluzívny obsah (extra mapy) a ukazuje Destiny na každej svojej tlačovke.

Activision-Blizzard je distribútor, ktorý stavil všetko na jednu kartu. Potrebuje ďalší hit do svojho portfólia pri mierne stagnujúcich výnosoch z Call of Duty a World of Warcraft. Skylanders sa celkom vydarili, ale konkurencia v podobe Disney Infinity a Amiibo od Nintenda je veľká. Štvrtý titul (Destiny) s potenciálom miliardových výnosov by bodol. 

Prichádza Destiny, videohra za 500 miliónov dolárov

Destiny Zdroj: Bungie

O čom je Destiny

Bungie je talentovaný tím a má potenciál na evolúciu v žánri strieľačok, preto je hra taká očakávaná. Všetci fanúšikovia Halo, multi-player akcií a next-gen konzol sú pripravení na nový svet, ktorý má byť živý a priniesť dynamický zážitok.

Destiny je akčná hra s kampaňou a súbojmi hráčov, ale nemá to byť klasická MMO, užiť si môžu aj sólo hráči. Hráč si vyberá povolanie, rasu a získa špeciálne vlastnosti, aby ich využil v boji. V hre sú rozličné planéty, mapy a módy.

Je otázne, ako hra bude vyčnievať nad Halo, Call of Duty či Titanfall, ale prvé zážitky z betaverzie tvrdia, že toto je titul, ktorý môže osloviť aj tých, čo žánru MMO či akcie neholdujú. Azda revolučný zážitok? Trvanlivá hra a štart sveta na ďalších 10 rokov ako kedysi World of Warcraft?

História sa začína písať v noci na utorok 9. septembra 2014, keď sa zapínajú servery. Všetci budú sledovať, či nepadnú pod ťarchou hladných hráčov. Alebo koľko PS4 konzol Sony predá. Aký bude pomer medzi platformami – Destiny kladie mnoho zaujímavých otázok pre celý priemysel.