Mnohí tvrdia, že sa to dalo čakať. Šepkalo sa o tom už pár mesiacov. A teraz je to oficiálne. Microsoft za 5,44 miliardy eur odkúpil mobilnú divíziu fínskej spoločnosti Nokia. Nová éra európskej mobilovej ikony, už pod americkou kuratelou, sa začne v prvých mesiacoch budúceho roka.
Lumie a patenty
Ešte v júni tohto roka sa začali šíriť neoficiálne správy o tom, že šéf Microsoftu Steve Balmer (momentálne jednou nohou na odchode z firmy) rokuje so svojím proťajškom v Nokii Stephenom Elopom. No kvôli vysokej požadovanej sume sa obchod nekonal.
Mohla to byť aj mediálna kačica, alebo Nokia nakoniec zľavila zo svojich požiadaviek, prípadne Microsoft k ponuke ešte niečo prihodil - džentlmeni o takýchto detailoch otvorene nerozprávajú.
Šéf Microsoftu Steve Ballmer a prezident Nokie Stephen Elop Zdroj: SITA/AP
Akvizíciou Nokie sa Microsoft pripojil k trom konkurentom, ktorí už majú pod palcom softvér (najmä operačný systém) aj hardvér mobilných zariadení.
Okrem Applu a BlackBerry, ktorí sú vo svojom odvetví úplne exkluzívni a ich softvér je len na ich vlastnom hardvéri, je to ešte Google. Ten vlani odkúpil mobilnú divíziu Motoroly – no hlavne pre jej široké portfólio patentov.
Piatym hráčom mohol byť Hewlett-Packard, ktorý v roku 2010 prevzala spoločnosť Palm a jej mobilný operačný systém WebOS. Ten neskôr poskytla ako open source bez toho, aby sa na trh dostali ďalšie zariadenia s WebOS.
Microsoft prevzatím mobilného biznisu Nokie získal značky smartfónov Lumia a klasických telefónov Asha, ktoré podľa dohody môže používať najbližších desať rokov. Táto časť akvizície má hodnotu v prepočte 3,8 miliardy eur.
Na zvyšných 1,6 miliardy eur zmluvné strany vyčíslili hodnotu 30-tisíc patentov, ktoré sa dajú použiť v prípade patentovej vojny s Googlom či kýmkoľvek iným. Microsoft dostal tiež patentové dohody Nokie s inými firmami, ako sú Qualcomm, IBM či Motorola. A tiež ušetrí tým, že už nebude Nokii platiť za patentové licencie.
Elop sa vracia domov
V rámci akvizície pribudne na výplatných páskach Microsoftu 32-tisíc nových zamestnancov fínskej firmy, spolu s ďalšími 18-tisícmi, ktorí sú súčasťou výrobného reťazca.
Personálne zmeny postihli tiež najvyššie vedenie. Doterajší CEO Nokie Stephen Elop odstúpi z funkcie. Vráti sa k svojmu predošlému zamestnávateľovi, do Microsoftu.
S Julie Larson-Greenovou povedie oddelenie microsoftovských zariadení, kam patria aj tablety Surface a herná konzola Xbox One. Zastupujúcim generálnym riaditeľom mobilnej divízie Nokie sa stal Risto Siilasmaa.
Čo ostane
Fínske jadro Nokie sa s novou finančnou injekciou môže viac zamerať na zvyšné okruhy svojho biznisu.
Čiže najmä na mapovú a navigačnú platformu Here, ako aj na telekomunikačné riešenia. Tie posilnilo tiež júlové odkúpenie podielu zo spoločného podniku Nokia Siemens Networks za 1,7 miliardy eur.
Ďalším odvetím, v ktorom chce Nokia podnikať, sú pokročilé technológie. Všeobecný názov pre výskum zahŕňa oblasti ako konektivita, senzory či nové materiály. Novým šéfom fínskej Nokie sa stal Timo Ihamuotila.
Dobrá kúpa. Pre Microsoft
Microsoftu sa podarilo kúpiť mobilnú divíziu Nokie za pomerne nízku cenu. Za kúpu Skypu pred dvoma rokmi dal o miliardu viac. Google dal za menej lukratívnu Motorolu v prepočte 9,5 miliardy eur.
Aj to je jeden z dôvodov pre rozmach konšpiračných teórií v štýle Dana Browna. S. Elop bol už v minulosti, od nástupu do riaditeľského kresla Nokie, označovaný za trójskeho koňa Microsoftu, kde pred tým pracoval.
Tieto názory zosilneli po tom, ako Nokia prestala rozvíjať vlastnú mobilovú softvérovú platformu Symbian a nahradila microsoftovským systémom Windows Phone.
Ani ten však Nokii nepomáha obnoviť pozície na trhu smartfónov. Hoci predaj Lumií stúpa, nová Lumia 1020 sa považuje za najlepší fotomobil súčasnosti a rozširuje sa aj ponuka dostupných aplikácií, nedosahujú ani desatinový trhový podiel.
Po akvizícii dosiahli konšpiračné teórie vrchol. Špekuluje sa, že Microsoft nasadil S. Elopa do Nokie zámerne, aby nevhodnými krokmi znížil hodnotu a Microsoft ju mohol odkúpiť za malý peniaz.
Oficiálnou motiváciou Microsoftu na kúpu Nokie neboli len patenty a smartfónový biznis. Potenciál vidí aj v dumbfónovej rade Asha.
Jej nižšia cena a rozšírenie na trhoch v Indii, Rusku a Číne môže znamenať aj rozšírenie znalosti značky a prípadne vychovanie miliónov nových zákazníkov pre Windows Phone.
Viaceré otázky ohľadom akvizície Nokie a smerovania kultovej fínskej značky ostávajú nezodpovedané. No nádej mnohých fanúšikov čakajúcich na Nokiu s Androidom bola definitívne pochovaná.