O odchode Esetu a Accenture z IT Asociácie informoval portál Aktuality.sk, ktorý si všimol, že z jej webstránky zmizli logá týchto dvoch spoločností. Zároveň priniesol vyjadrenie hovorkyne Esetu Zuzany Hošalovej, podľa ktorej sa firma rozhodla z ITAS-u vystúpiť, lebo sa dlhodobo nezúčastňovala aktívne na jej dianí.

Zmeny v členskej základni IT asociácie nie sú v zásade nič nezvyčajné. Pri deviatich desiatkach členov sa aj v minulosti bežne stávalo, že z nej niektorí členovia vystúpili, kým ďalší do nej zasa prišli. Tentoraz je to však iné. Najmä v súvislosti s tým, že Accenture a Eset vzápätí po svojom odchode (alebo paralelne s ním) vstúpili do združenia Slovensko.digital.

Eldorádo korupcie

Môže to naznačovať štiepenie hráčov v branži na jednej z kľúčových otázok, ktorú priniesli uplynulé roky - spôsob, akým Slovensko a jeho vládne garnitúry zavádzajú informatizáciu a ako sa na tom podieľajú ítečkové firmy. Kauzy okolo multimiliónových štátnych tendrov, ich netransparentnosť, podozrenia z predraženia a klientelizmu, podčiarknuté nefungujúcimi online službami, sa podpísali pod nepriaznivý obraz sektora v očiach širokej verejnosti.

Šéf slovenského Accenture Peter Škodný si nebral servítky dávno predtým, než to bolo cool. Už v roku 2006 v rozhovore pre TREND vysvetľoval, že IT je špinavý biznis. Spomínal, ako jeho firma koncom 90. rokov získala veľkého štátneho klienta (Slovenský plynárenský priemysel): „Následne nám bolo povedané, že ak pre nich chceme ďalej pracovať, tak musíme naplniť politický príkaz. Mali sme sa stať subkontraktorom vybranej firmy.“

O tom, že praktiky v štátnom IT biznise sa odvtedy nekultivovali, ale, naopak, kreatívne deformovali, o niečo neskôr (písal sa rok 2010) hovoril zasa vtedajší minister financií Ivan Mikloš. Informatizácia sa podľa neho stala eldorádom korupcie.

Veľa sa toho evidentne nezmenilo, a tak prišlo ďalšie veľké vzopnutie voči pomerom v sektore - skupina angažovaných ítečkárov rozbehla združenie Slovensko.digital.

Veľkí ítečkoví hráči a ľudia z prostredia ITAS-u ich najprv považovali za zjav a neriadenú strelu. A možno aj trocha podcenili nový subjekt, ktorý sa vehementne pustil do kritiky ítečkových projektov. Koncom minulého roka napríklad Slovensko.digital spustilo projekt Red Flags, ktorého cieľom je kontinuálne hodnotiť vývoj v nových projektoch.

Mediálny výtlak nového ítečkárskeho združenia zaskočil tak IT firmy a ITAS, ako aj štátnych manažérov informatizácie. Kým sa dostali zo stavu zľaknutia a paralýzy, informatizácia sa aj vďaka tomu na niekoľko mesiacov takmer úplne zastavila.

Palácový prevrat 2.0?

Reakciou niektorých členov ITAS-u, najmä tých, ktorí sú biznisovo závislí od vládnych IT zákaziek, bol palácový prevrat v asociácii. Novým prezidentom sa stal Emil Fitoš s profesijnou históriou v spoločnosti Atos a do novej funkcie prvého viceprezidenta pre e-goverment bol zvolený Jozef Chamraz.

J. Chamraz je šéfom a spolumajiteľom spoločnosti Anext, jedného z najúspešnejších slovenských IT start-upov, ktorý raketovo vystrelil práve na zákazkách v informatizácii. Anext je v médiách spájaný s exministrom financií a dopravy Jánom Počiatkom.

Prevrat v IT branži: Accenture a Eset zamávali IT Asociácii. Nemusia byť poslední

Šéf IT spoločnosti Anext Jozef Chamraz Zdroj: TREND

Z tohto pohľadu je prebehnutie Accenturu a Esetu od ITAS-u ku „konkurenčnému“ Slovensko.digital len kontinuitou názorov (spolumajiteľ Esetu Miroslav Trnka je zakladateľom a top donorom neziskovky Zastavme korupciu) a diania v IT branži.

„Slovensko.Digital sme už dlhšie podporovali finančne, teraz ho chceme podporiť aj našou aktívnou participáciou na niektorých programoch, hlavne v oblastiach IT bezpečnosti a zvýšenia transparentnosti dodávok IT produktov a služieb hradených z verejných financií,“ uvádza zástupca Esetu Pavel Luka.

Otázka teraz je, či príklad dvojice rebelov budú nasledovať ďalšie firmy. Pár tipov by bolo.

Stanovisko IT Asociácie Slovenska:

„IT Asociácia Slovenska rešpektuje rozhodnutie oboch spoločností vystúpiť z našej členskej základne. Dôvody pre svoj odchod oficiálne nešpecifikovali, no radi by sme s nimi na túto tému ešte diskutovali. Pevne veríme, že naše vzájomné vzťahy ostanú aj naďalej korektné a na vysokej profesionálnej úrovni.

Momentálne nedisponujeme informáciou o tom, že by z IT asociácie chceli vystúpiť iné spoločnosti. Naopak, členská základňa IT Asociácie Slovenska sa od leta 2017 rozšírila o 11 firiem a súčasne registrujeme záujem o vstup ďalších spoločností, ktoré pôsobia v sektore informačno-komunikačných technológií.“