Rado Danilák pracoval ako architekt čipov v najväčších technologických spoločnostiach sveta – LG, Toshiba a Nvidia. V Toshibe pracoval na čipe pre hernú konzolu Playstation2. V Nvidii bol šéfarchitektom čipsetu nForce4, ktorý bol médiami označovaný ako najlepší v histórii.

V Nvidii bol tiež jedným zo šiestich tvorcoch čipovej architektúry Fermi, ktorá sa stala základom svojho času najvýkonnejšieho superpočítača na svete Tianhe-2. Dnes má na konte viac než dvesto patentov.

Posledných desať rokov pracuje R. Danilák na vlastných projektoch. Čip jeho prvého start-upu SandForce pomohol výrazne zlacnieť flashové SSD disky, ktoré potom mohli začať vo veľkom nahrádzať klasickú technológiu pevných diskov HDD. SandForce neskôr kúpila firma LSI za 377 miliónov dolárov.

Presvedčili sme ľudí, že naše čipy sú najlepšia vec od namasteného chleba

Rado Danilák s cofounderom a CEO spoločnosti Nvidia Jensenom Huangom a priateľkou Zdroj: Archív R. Daniláka

V druhom start-upe Skyera zasa vyvinuli kompletný storage systém. Jeho zákazníkmi boli prevažne z vládneho sektora, armáda a tajné služby. Na rozdiel od konkurencie mal systém Skyery veľkosť pizza boxu, a tak sa dali namontovať aj do vojenského lietadla, prípadne si ich mohol agent zobrať pod pazuchu a odniesť.

V rozhovore pre TREND R. Danilák vysvetľuje, ako sa aj malý start-up dokáže presadiť v úzkom klube, v ktorom dominujú globálni giganti ako Intel, AMD, Nvidia, Toshiba či Sandisk.

Zvlášť vypichuje tri faktory. Firma musí prísť s naozaj zásadnou inováciou, nestačí jej malá novinka, na ktorú sa vie veľký konkurent rýchlo dotiahnuť.

Dôležitá je tiež komunikácia s budúcim koncovým používateľom, ktorý zdola vytvorí tlak na výrobcov zariadení.

A kľúčová je aj filozofia zakladateľa start-upu. Ako vravia Číňania, psi a tigri to majú ťažké, lepšie je byť drakom.