Značka Prestigio vstúpila do biznisu so smartfónmi len začiatkom roka, no už si stihla vytvoriť pomerne široké portfólio. MultiPhone 5430 z neho vytŕča tým, že o jeho výpočtový výkon sa stará intelovský čip –čo je medzi šikovnými mobilmi vo všeobecnosti ešte stále rarita.

Okrem toho, spomedzi prestigiovských smartfónov má najvyššie číslo. Nejde však o high-endové zariadenie na spôsob Samsungu či Sony. MultiPhone 5430 mieri do strednej triedy.

Zvonka nevyzerá zle, dá sa povedať, že dizajnérom sa podaril. No výrobca naň nepoužil prémiové materiály, vystačil si s plastom. To je pravdepodobne jeden z faktorov, ktorý mu umožnil stlačiť predajnú cenu. V slovenských e-shopoch sa tento telefón predáva od 210 eur (v tejto cenovej úrovni sa nachádza napríklad Sony Xperia L či LG Optimus L9).

Z plastu je aj strieborná obruba na hranách mobilu, ktorá kov iba imituje, no aj tak mu pridáva na elegancii. Podobne ako zaujímavá povrchová úprava zadného krytu. Len škoda, že aj pri miernom stisku má tendenciu vydávať vŕzgavé zvuky. Kryt je odnímateľný po celej ploche, skrýva sa za ním vymeniteľná batéria, slot pre SIM kartu (v štandardnej veľkosti, nie micro) a pre micro SD pamäťovú kartu.

Prestigio MultiPhone 5430: Intel Inside, ale pécečko to nie je

Z pohľadu ergonómie neobsahuje MultiPhone 5430 žiadny výstrelok. Pri držaní v pravej ruke je hlavný vypínač v dosahu ukazováka (nachádza sa vľavo na hornej hrane), ovládač hlasitosti zasa palca (na pravej hrane hore).

Celkovo sa mobil pri rozmeroch 12,6 x 6,5 centimetra kvalifikuje na používanie aj drobnejšími ženskými rukami. Pocitovo sa pritom ani nezdá, že jeho hmotnosť dosahuje až 140 gramov.

Na druhej strane, mobil nevyužíva potenciál hardvérového tlačidla fotoaparátu. Jeho stlačením pri vypnutom displeji sa kamera nezapína, tak ako sú na to zvyknutý napríklad používatelia Lumií od Nokie.

Polemizovať možno aj o hlavných ovládacích ikonách: keď zhasnú, ich obrysy vidieť len veľmi matne a človek má problém s ich „nahmataním“. No azda to chce len trocha cviku.

O tom, že MultiPhone 5430 napriek pozícii v portfóliu Prestigia vlastne nie je high-end, svedčia aj ďalšie hardvérové parametre.

Má síce displej typu IPS, čo značí dobré pozorovacie uhly a viditeľnosť na priamom slnku, no na 4,3-palcovú uhlopriečku vybral výrobca len štandardné rozlíšenie 960 x 540 bodov (qHD).

V praxi tento kompromis (zjavne opäť sledujúci nízku cenu) veľmi necítiť, pri bežnom surfovaní či sledovaní videa poskytuje solídnu kvalitu. Skôr prekáža, že povrch displeja je magnet na odtlačky prstov.

Výpočtovým jadrom smartfónu je procesor Intel Atom Z2420 s jedným jadrom, taktovacou frekvenciou 1,2 GHz a technológiou Hyper-Threading. Rovnaký čip má napríklad fablet Asus FonePad.

Kto od intelovského chrobáka čaká prekvapenia, negatívne alebo pozitívne, bude pravdepodobne sklamaný. Laickým okom žiadny rozdiel oproti mobilovským Snapdragonom a spol. postrehnuteľný nie je. To je vlastne dobrá správa (najmä pre Intel).

Prestigio MultiPhone 5430: Intel Inside, ale pécečko to nie je

Procesoru sekunduje gigabajtová RAM pamäť, takže beh aplikácií, aj v multitaskingu, je plynulý, bez zasekávania.

Horšie je to s interným úložným priestorom: zo štvorgigového pamäťového priestoru má používateľ k dispozícii sotva polovicu. Bez pamäťovky, ktorá nie je súčasťou balenia, sa teda nezaobíde.

Obzvlášť, keď MultiPhone 5430 dostal do vienka osemmegapixlovú kameru s ledkovým bleskom. Na druhej strane, papierové predpoklady sa pod kvalitu fotiek veľmi nepodpisujú – je na smartfónové pomery skôr priemerná až podpriemerná.

Obdobné je to s rýchlosťou sekvenčného snímania – podľa výrobcu sa dá spraviť osem snímok za sekundu, v reále ich fotoaparát v tomto režime spraví „len“ päť.

Marketéri Prestigia si do MultiPhonu 5430 objednali batériu s pomerne slušnou kapacitou (2 000 mAh). Pri bežnom používaní (telefonovanie, WiFi, prehrávanie videa) udrží mobil v chode zhruba pol druha dňa.

Prestigio si nechal na Multiphone 5430 nainštalovať prakticky holý Android v staršej verzii 4.0 (termín aktualizácie zatiaľ známy nie je). Je bez grafickej a funkčnej nadstavby, ktorou by sa mohol odlíšiť od iných členov tábora zeleného robota.

Túto úlohu má zrejme plniť hŕstka predinštalovaných aplikácií. Napríklad Prestigio eReader slúžiaci na sťahovanie a čítanie elektronických kníh, ktorý vďaka prepojeniu na Zlatý fond Sme obsahuje aj desiatky titulov klasickej slovenskej literatúry.

Záverečné hodnotenie: Pre nenáročných priaznivcov Androidu, ktorí uprednostňujú cenu pred (ázijskou) značkou, môže byť Prestigio MultiPhone 5430 vhodnou voľbou. Najmä ak jeho cena ešte klesne pod magickú hranicu dvesto eur.

Prestigio MultiPhone 5430 v kocke

plusy

mínusy

cena

štandardné materiály

dostatočný výkon v danej triede zariadení

povrch displeja je magnetom na odtlačky

výdrž batérie

malý interný storage

IPS displej

priemerný fotoaparát

starší Android

Zariadenie zapožičal Asbis Sk.

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.

Foto na titulke a v článku - Prestigio