Káblový a satelitný operátor Digi Slovakia mení majiteľa. Od doterajších rumunských vlastníkov, konzorcia RCS & RDS, ho „po niekoľkomesačných rokovaniach“ za zatiaľ nešpecifikovanú cenu prevezme Slovak Telekom (ST). Kupec získa 270-tisíc zmlúv s odberateľmi televíznych a internetových služieb. Z nich podstatnú časť tvoria klienti nízkonákladovej satelitnej platformy Digi TV. ST kúpi aj káblové siete Digi s TV ponukou a internetom v desiatich slovenských mestách. A tiež športový kanál Digi Sport s exkluzívnymi športovými prenosmi.
Akcelerovať rast
Od kúpy IT spoločnosti PosAm v roku 2009 ide o ďalšiu akvizíciu Telekomu, ktorej cieľom je, ako vraví jeho prezident Miroslav Majoroš, „využiť rast vo vybraných strategických segmentoch“. V tomto prípade sa segmenty značne prelínajú, ST kupuje jedného z veľkých priamych konkurentov. Akvizíciu preto musí ešte odobriť Protimonopolný úrad SR.
Telekom na kúpu Digi motivovala zrejme snaha urýchliť rast zákazníckej bázy a výnosov v oblasti televíznych a internetových služieb. Akvizíciu konkurenta mohol vyhodnotiť ako efektívnejší spôsob než investície do nových sietí, marketingu a obchodného úsilia. Koncom marca Slovak Telekom registroval 179-tisíc televíznych abonentov (IPTV a satelitná distribúcia) a 488-tisíc klientov na rýchly širokopásmový internet.
Digi pôsobí na slovenskom trhu už celú dekádu. Z pôvodného názvu Slovakia Cable Company rebrandovala firma v roku 2006, keď spúšťala satelitnú službu Digi TV, ktorá sa vďaka nízkej cene zakrátko stala jedným z lídrov trhu. A rozprúdila záujem o satelitné vysielanie na úkor vtedy stále rozšíreného anténového príjmu. Káblovka sa neskôr zviditeľnila aj kauzou nadzemných vedení rozvešaných na stĺpoch pouličného osvetlenia v bratislavskej Petržalke, ktoré sa nepozdávali konkurenčnému UPC (TREND 13/2010).
V roku 2011 mala Digi tržby 31 miliónov eur a čistý zisk 5,4 milióna eur. Údaje za rok 2012 zatiaľ firma, ktorá okrem domáceho Rumunska pôsobí aj v Česku, Maďarsku, Srbsku a Chorvátsku, nezverejnila. Rovnako nie je oficiálne známe ani rozdelenie klientov podľa jednotlivých služieb. Dá sa predpokladať, že viac ako polovica z nich prijíma TV signál cez satelit.
V brandži sa o predaji Digi hovorilo už dlhšie, jedným zo záujemcov mala byť podľa rumunských médií aj spoločnosť UPC. Telekom zasa mal mať podľa nepotvrdených informácií záujem o satelitného lídra Skylink. Ten však v roku 2011 nakoniec kúpila luxemburská skupina M77 Group.
Pod jednou strechou
Z plánov ST s Digi je zatiaľ známe iba to, že aj po akvizícii bude pôsobiť ako samostatná dcérska spoločnosť a právna entita. No dá sa očakávať, že k jej aktívam zaujme nový majiteľ diverzifikovaný prístup.
Pokiaľ ide o satelit, Telekom zrejme nebude pokračovať v ďalšom agresívnom nábore klientov Digi TV, hoci cenovo sa magentový operátor s vlastným Magio Satom priblížil rumunskej nízkonákladovke.
K postupnému sfúzovaniu služieb by operátor mohol pristúpiť už len preto, že Magio Sat a Digi šíria signál z rôznych satelitov (Amos, respektíve Intelsat). Prax v podobných prípadoch je, že operátor si ponechá len jednu distribučnú cestu.
Po schválení predaja by sa Telekom mohol snažiť existujúcich zákazníkov Digi migrovať na vlastnú platformu Magio Sat. Podobne postupoval napríklad nový majiteľ Skylinku pri sesterskej satelitnej platforme CS Link. Tú najprv pozicionoval ako službu pre menej náročných zákazníkov, no nakoniec ju úplne obmedzil.
Telekom môže Digi domácnosti lákať na vyššiu kvalitu obrazu aj kvalitnejší set-top box s možnosťou nahrávania. Doterajšou výhodou Magio Satu boli aj HD programy, ktoré dosiaľ v ponuke Digi chýbajú. Tento nedostatok chcel Digi dobehnúť práve v týchto týždňoch, pred ohlásením predaja celej firmy, keď spoločnosť predstavila nové HD set-top boxy. Paradoxne bez zaradenia čo len jedného HD kanála.
Ako zaujímavý úlovok sa ukazuje športový kanál Digi Sport. Dá sa očakávať, že Telekom ho pomerne rýchlo integruje do Magia. Nielen na satelite, ale aj v rámci IPTV verzie služby. Operátor tak získa aj na trhu kábloviek konkurenčnú výhodu – už len pre priame prenosy z futbalovej Corgoň ligy.
Nové lokality
TV služby považujú manažéri Telekomu za perspektívny segment, no na ich tržbách sa to zatiaľ neprejavuje. Väčším ťahúňom je internet, ktorý Digi poskytuje cez fixné káblové rozvody. Tie má v Bratislave, Brezne, Handlovej, Komárne, Košiciach, Prievidzi, Ružomberku, Senici, Šali a Žiari nad Hronom. Spolovice ide o lokality, v ktorých Telekom dosiaľ neinvestoval do nových optických sietí. Môže tam poskytovať len pomalší internet na klasických telefónnych linkách (DSL). A aj v mestách, kde už optiku zavedenú má, môže byť časť domácností pokrytá iba prípojkami Digi.
Otázka je, či Telekom zainvestuje do moderných internetových technológií (EuroDocsis), ako to spravil napríklad UPC alebo Slovanet. Alebo ostane pri existujúcom technickom riešení na báze ethernetových prípojok. Tie má Digi naťahané v stupačkách bytoviek paralelne popri klasických televíznych koaxiálnych kábloch.
Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch