Spustenie 3G siete a nových, rýchlejších služieb mobilného internetu, mal byť pre O2, najmenšieho slovenského operátora, veľký okamih. Zatiaľ sa zdá, že veľké očakávania vystriedalo veľké sklamanie. Aspoň podľa reakcií, ktorými sa plnia diskusné fóra i facebookovská fanpage O2.

Na zopakovanie, v čom je hlavná zmena. Doteraz malo O2 prakticky jediný dátový balíček, Data Neobmedzene. Keďže operátor mal „len“ 2G sieť s technológiou EDGE, maximálna prenosová rýchlosť na downloade dosahovala 256 kbit/s, no neaplikoval sa žiadny dátový limit (ak si odmyslíme blokovanie P2P sietí).

Po novom má O2 trojicu dátových balíčkov, ktoré využívajú 2G a – tam, kde je to možné (územie s tretinou populácie Slovenska) – aj 3G sieť. O tom, ktorý sa nazýva „Internet do mobilu“, operátor predpokladá, že „osloví väčšinu zákazníkov“.

Jeho cieľom je „nadviazať na úspech služby Data Neobmedzene“. Docieliť to má teoretickou maximálkou na downloade 512 kbit/s, ktorá sa uplatňuje na prvých 500 prenesených megabajtov – potom rýchlosť klesne na nepoužiteľných 16 kbit/s.

Na prvý pohľad to naozaj nevyzerá na ktovieaký posun. Detailných konkurenčných porovnaní už kolegovia z iných webov priniesli množstvo, takže aspoň na ukážku: t-mobilový Web n Walk s 1 500 MB pri teoretickom downloade 7,2 Mbit/s za 4,99 € mesačne (ak má klient aj hlasový paušál, čo je typický obchodný prípad).

Prečo O2 vyrukovalo práve s takouto ponukou?

Vysvetlenie operátora sa dá voľne zhrnúť do štyroch slov: „Malo by to stačiť.“ Konkrétne: doteraz, v 2G sieti, jeden dátový zákazník O2 preniesol priemerne 106 megabajtov mesačne. Po príchode 3G sa očakáva nárast na 300 MB, takže do polgigového limitu by sa zákazníci mali v pohode zmestiť.

K tejto argumentácii možno uviesť dve poznámky.

Po prvé, priemerná spotreba dosahovala niečo cez sto megabajtov aj/najmä preto, že 2G-EDGE sieť rýchlostne nielenže nestíha/nemotivuje ísť nielen do náročnejších aplikácií typu YouTube alebo internetové rádiá, ale aj takú must-have trivialitu ako Facebook dlhodobo zvláda len so škrípajúcimi zubami (autor to píše z vlastnej skúsenosti).

Na porovnanie, v takom Orangei majú v mobilnej sieti podstatne vyššiu prevádzku: dva gigabajty mesačne. Dôvod je, že majú viac produktov, ale najmä vyššie prenosové rýchlosti. Ako pred časom prezradil šéf Orangeu pre siete Ivan Golian, reálna priemerná rýchlosť sťahovania v 3G sieti dosahuje 4,1 megabitu za sekundu (teoretická je 14,4 Mbit/s). To by potvrdzovalo úmeru: vyššia rýchlosť, vyššia prevádzka.

Po druhé, práve obmedzená rýchlosť nových akože-3G služieb O2 môže zabezpečiť, že dátová spotreba naozaj narastie len na očakávaných plus-mínus tristo megabajtov. Zrejme sa naplní vízia O2, že toto pripojenie bude slúžiť najmä na „sociálne siete, vyhľadávanie informácií a e-mail“.

Toľko k vysvetleniu O2. My ponúkame ešte komplementárnu (nie substitučnú) hypotézu o dôvodoch, ktoré O2 viedli k takémuto nastaveniu mobilného internetu: ponuka 512/500 zodpovedá kapacitným možnostiam O2. Keby operátor poskytol klientom vyššie rýchlosti a viac megabajtov, zahltilo by to jeho 3G a aj 2G sieť.

Preťaženie mohlo byť tiež dôvodom, prečo O2 zastavilo predaj balíčka Data Neobmedzene. Ak je pravda, že jeho mobilný internet využíva 20 percent klientov, tak sieť dostáva zabrať – a možno je to už kritické...

Mimochodom, stop predaja Data Neobmedzene je ešte významnejšia zmena v produktovom marketingu než nové „3G“ balíčky. Lebo dve tretiny populácie Slovenska bude mať naďalej k dispozícii len 2G sieť O2. Pre túto cieľovku sa kvalita produktu znížila: rýchlosť ostala rovnaká, no pribudol strop na dáta.

Je druhoradé, či ho niekedy dosiahnu. Psychológia nepustí: strop je podvedomý blok. Bežní používatelia si zrejme naozaj nevedia spočítať, koľko megabajtov už presurfovali, ale dlhoročné marketingy (všetkých) operátorov ich naviedli na to, aby požadovali pripojenie, pri ktorom to ani zisťovať nemusia.

Foto na titulke - Flickr.com