Boli časy, a nie je to až tak dávno, čo Nokia suverénne kraľovala trhu s mobilnými telefónmi. Predaj jej zariadení však postupne klesal, chytiť sa dlho nedokázali predovšetkým smartfóny z dielne fínskeho výrobcu. Z trónu ju napokon na jar minulého roku zosadil juhokórejský Samsung.

Neustále sa pritom vedú diskusie o tom, čo bolo hlavnou príčinou nezvládnutého vstupu Nokie do éry inteligentných telefónov a strata dominantného podielu na trhu. Mnohí to pripisujú nesprávnemu výberu operačného systému.

Po tom, čo začal v roku 2011 aj vďaka platforme Android od Googlu kraľovať trhu so smartfónmi Samsung a Nokia neustále strácala, dohodli sa Fíni na spolupráci s Microsoftom. Práve nástup smartfónov Lumia so systémom Windows Phone mal predstavovať zlom a návrat do boja o elitu medzi smartfónmi. Nestalo sa však tak a predaj stúpal len pomaly. Juhokórejčania napokon v minulom roku zosadili Nokiu aj z pozície jednotky na trhu s mobilmi.

Podanie si rúk s Microsoftom prišlo po tom, čo si Fíni uvedomili, že so Symbianom už nedokážu konkurovať iPhonom s iOS od Apple a zariadeniam z dielne Samsung a ďalších výrobcov, ktorí ich osadzovali populárnou platformou od Googlu. Prečo sa však Nokia nerozhodla plávať s prúdom, využívať Android a namiesto toho sa vydala na sólo dráhu s Windows Phone?

Podľa generálneho riaditeľa firmy Stephena Elopa, ktorého cituje britský denník The Guardian, to bolo pre Nokiu aj s odstupom času dobré rozhodnutie. Vo firme sa totiž obávali, že by jeden konkrétny výrobca ovládal trh s Androidom a Nokia by pre svoje zdržanie hrala už iba druhé husle.

Obavy z dominancie Samsungu sa naplnili, veď v prvom kvartáli tohto roka odoslal predajcom vyše 100 miliónov mobilných telefónov, z toho  takmer 65 miliónov tvorili smartfóny. V mobiloch sa drží Nokia ešte na druhej pozícii s vyše 63 miliónmi odoslaných zariadení, v smartfónoch sa však nepohybuje podľa analytickej spoločnosti Gartner ani v prvej päťke.

„Som veľmi spokojný s rozhodnutím, ktoré sme urobili,“ stojí si za svojím S. Elop, ktorý v minulosti pre Microsoft pracoval. „To, čoho sme sa pred pár rokmi obávali, bolo príliš vysoké riziko, že jeden výrobca hardvéru bude dominovať zariadeniam s Androidom,“ vysvetli s tým, že vo firme aj mali podozrenie, kto by to mohol byť. Iní hráči sa v tom čase pre Android už rozhodli a pre Nokiu by bolo ťažké hľadať si koncom roka 2010 v konkurencii svoje miesto. S Googlom však o Androide rokovania viedli, napokon sa rozhodli inak.

S. Elop si podľa vlastných slov uvedomuje ťažkú priekopnícku úlohu Nokie, no vidí v nej výhodu. Telekomunikační operátori majú totiž podľa neho snahu ponúkať zákazníkom čo najširšiu paletu produktov a možnosť rozhodnúť sa podľa rôznych kritérií. Aj preto údajne stavili na inú platformu, ktorou chceli vytvoriť stabilnú konkurenciu iOS a Androidu.

Podľa aktuálnych výsledkov za druhý štvrťrok, ktoré Nokia zverejnila vo štvrtok, narástol predaj jej smartfónov Lumia oproti prvým trom mesiacom o 32 percent na 7,4 milióna kusov. Tržby však klesli o 24 percent na 5,7 miliardy eur a akcie na helsinskej burze oslabili o tri percentá.

Prečo sa Nokia nerozhodla pre Android a stráca