Celá záležitosť vyzerá ako zápletka z televízneho seriálu House of Cards. Po Ericssone je čínsky Huawei druhým najväčším výrobcom telekomunikačných technológií na svete. ZTE je v tejto oblasti tiež na druhom mieste, ale v rámci domáceho miliardového čínskeho trhu.
Už dávnejšie sa obe čínske firmy, ktoré podnikajú aj v USA dostali na zoznam kontroverzných spoločností. Dôvodom mali byť podozrenia prichádzajúce od amerických bezpečnostných zložiek, ktoré tvrdili, že svoju technológiu v Spojených štátoch používajú na špehovanie. Americká vláda aj oficiálne neodporúčala zákazníkom kupovať smartfóny týchto značiek.
ZTE pred dvoma rokmi riešila ešte ďalší problém. Americká vláda zistila, že svoje produkty, ktoré pozostávali aj z amerických komponentov, predáva do Iránu. Do blízkovýchodnej krajiny, ktorá je pod obchodnými sankciami. V marci sa ZTE s americkou vládou dohodla na potrestaní zodpovedných manažérov a pokute takmer 900 miliónov amerických dolárov.
Posledný klinec prišiel v apríli, keď sa zistilo, že manažéri neboli podľa dohody potrestaní a že ZTE dodávalo svoje produkty aj do Severnej Kórey. Firma dostala natvrdo zákaz podnikania v USA. To by ešte mohla zvládnuť, lebo pôsobí na takmer celom svete. Lenže americké firmy zároveň dostali zákaz dodávať komponenty, softvér a služby pre ZTE.
Takmer tretina produkcie ZTE je závislá od amerických dodávateľov čipov Qualcomm a Intel. A aj systém Android, na ktorom bežia smartfóny ZTE, je produkt americkej firmy (Google, respektíve Alphabet), hoci ide o open source.
Jediným riešením by bolo spoľahnúť sa na taiwanského výrobcu čipov Mediatek a vytvoriť vlastný operačný systém založený na Androide. Tým by sa však ZTE prepadla medzi drobných céčkových producentov mobilných zariadení. Rozhodla sa preto pozastaviť svoju činnosť. Ako tvrdia jej predstavitelia, stále hľadajú východisko z krízy a aktívne komunikujú s americkou vládou.
ZTE v správe pre akcionárov vyhlásila, že v dôsledku zákazu prerušila dôležité prevádzkové aktivity firmy. Zároveň ubezpečila, že v súčasnosti má dostatok peňazí a že prísne dodržiava svoje obchodné povinnosti v súlade so zákonmi a predpismi.
Zdroj: Marián Biel
Prípad ZTE ukazuje na ďalšie zhoršenie obchodného partnerstva medzi USA a Čínou, ktoré v posledných mesiacoch priniesli napríklad nové clá na dovoz tovarov.
Situácia sa vyhrotila aj začiatkom roka, keď sa Huawei chystal na veľký príchod na americký trh smartfónov. Partnerstvo mala čínska firma nadviazať s americkými operátormi AT&T a Verizon. Na tento účel pripravila novú vlajkovú loď P20 Pro, ktorá po svete zbiera jednu pozitívnu recenziu za druhou. Tesne pred premiérou však operátori od obchodu ustúpila. V kuloároch sa šepká, že Richard Yu, šéf mobilnej divízie Huawei bol z toho dosť nesvoj.
Huawei má minimálne vo svete smartfónov oproti ZTE jednu veľkú výhodu. Čipset, teda jadro mobilu s procesorom, grafickým čipom, modemom a ďalšími komponentami si vyrába sám.
ZTE smartfóny sa predávajú aj na slovenskom trhu a na poslednom veľtrhu MWC v Barcelone nás upútal ich „skladací“ model Axon M. Sme zvedaví, či stánok ZTE nájdeme na MWC 2019.