Microsoft chce, aby sme pracovali. Aj tak by mohla znieť jedna z definícií jeho sloganu Get Productive. Produktivita je ústredný motív takmer všetkých noviniek, ktoré boli predstavené. Samozrejme, na začiatku sa hovorilo o primárnej (už ani nie) novinke, Windows 10. Od spustenia sa tento operačný systém dostal už na 110 miliónov zariadení. Koncom roka sa dostane aj na hracie konzoly Xbox One, čo okrem iného prinesie kompatibilitu hier z predošlej generácie Xbox 360. Herných maniakov so celou poličkou starších hier to isto poteší.

Okuliare ako z budúcnosti

Samsung má Gear VR, onedlho do obchodov príde Oculus Rift. Ale Microsoft na to ide inak. Okuliare HoloLens boli predstavené už dávnejšie a stále ide o prototyp. Spájajú reálny svet a rozšírenú realitu tak, že si človek pripadá ako obklopený interaktívnymi hologramami.

Na dnešnom predstavovaní Microsoft ukázal, že to je už funkčný prototyp a ako ukážka slúžila hra Project X Ray. Také sci-fi sa často nevidí. HoloLens tvoria úplne samostatné okuliare (bez nutnosti pripájať mobil či počítač) a senzory, ktoré rozoznávajú reálne prostredie. Na pódiu si tak jeden z tvorcov zastrieľal na virtuálnych robotov, ktorí vyliezali z reálnej steny. Hologramy vedeli kde sa nachádza hráč alebo sedačka a podľa toho reagovali.

Prečo je Microsoft zaujímavejší než Apple

Zdroj: Microsoft

Budúcnosť HoloLens vyzerá veľmi zaujímavo. Vonkoncom nie len na hranie. Využitie v medicíne alebo architektúre sa priam núka. Microsoft ich preto začne dodávať vývojárom. HoloLens a potrebný softvér bude v developerskej edícii dostupný od prvého kvartálu budúceho roku za 3-tisíc dolárov.

Zahnutý Band vyzerá pohodlnejšie

Druhá generácia fitnes náramku Microsoft Band vyzerá na prvý pohľad lepšie ako predchodca, ktorý sa medzi konkurentmi trochu stratil. Nový model už má farebný dotykový Amoled displej zahnutý, rovnako aj celé telo a krycie sklo Gorilla Glass. Mal by tak byť omnoho ergonomickejší. Natlačili doň spolu až 11 senzorov ako GPS, meranie tepu srdca, UV žiarenia či barometer. Sledovanie notifikácií, dvojdňová výdrž alebo diktovanie odpovede na novú správu ostali, nové je implementovanie Cortany. Náramku sa dajú opýtať tisíce otázok alebo nadiktovať zápis do kalendára a podobne. Nový Microsoft Band sa dá spárovať okrem Windows telefónov aj s Androidom a iPhonom. Predávať sa začne od konca októbra za 249 dolárov.

Prečo je Microsoft zaujímavejší než Apple

Zdroj: Microsoft

Prečo je Microsoft zaujímavejší než Apple

Zdroj: Microsoft

Nové Lumie sú počítače

Móda sa vracia. Najprv tu boli vreckové počítače alebo digitálni asistenti (PDA) a po iPhone už každý chcel len smartfón. Nové Lumie 950950 XL sú ale vďaka funkcii Continuum znova počítače. Doslova. O hardvéri sa veľa nehovorilo, gigahertze a megabajty už bežný používateľ nerieši. Ale pre technofilov – Lumia 950 je osadená 5,2 palcovým a Lumia 950 XL 5,7 palcovým QHD (2560 x 1440) Amoled displejom s funkciou Glance Screen. Na vypnutom displeji sa zobrazujú všetky oznámenia a upozornenia bez míňania energie z batérie. Rozdiel je ešte v procesore, menšia Lumia má šesťjadrový Snapdragon 808 a XL verzie osemjadrový Snapdragon 810. Spoločné sú všetky ostatné parametre ako 3 GB operačnej pamate, 32 GB vnútornej pamäte s možnosťou rozšíriť ju o ďalšie 2 TB pomocou micro SD karty.

Prečo je Microsoft zaujímavejší než Apple

Zdroj: Microsoft

Rovnaký je u oboch Lumií aj 20 Mpix PureView fotoaparát s optickou stabilizáciou, možnosťou nahrávať 4K video alebo trojitý LED blesk pre čo najvernejšie zachytenie osvetlených objektov, hlavne farby ľudskej pokožky. Lumie 950 a 950 XL sú, prekvapujúco, vybavené vymeniteľnou batériou s kapacitou 3000, respektíve 3340 mAh. Cez konektor USB typu C sa nabijú do polovice už za 30 minút a kto sa veľmi neponáhľa, môže ich nabíjať aj bezdrôtovo cez štandard Qi. Nezabudlo sa na NFC a dokonca budú dostupné aj edície s dvoma slotmi pre SIM karty.

Jednou z nových funkcií mobilného Windows 10 je Continuum. Práve Lumie 950 a 950 XL sú prvé, ktoré ho budú naplno podporovať a jedným káblom sa premenia na stolné počítače. USB typu C sa nevyužíva len na nabíjanie, ale aj na obojstranný a veľmi rýchly prenos dát. A prémiová výbava zas dodá dostatok výkonu. Lumiu stačí pripojiť k Display Docku, ktorý je vybavený trojicou veľkých USB, jedným HDMI a jedným DisplayPortom. Continuum automaticky deteguje, že je pripojený monitor alebo pokojne aj televízor či projektor a zobrazí pracovnú plochu takmer úplne totožnú s tou z desktopového Windows 10. Na prihlásenie sa stačí usmiať do prednej kamery. Funkcia Hello, pokročilé rozoznávanie tváre, je podporovaná aj v mobiloch.

Prečo je Microsoft zaujímavejší než Apple

Zdroj: Microsoft

S pripojenou klávesnicou a myšou sa potom dá pracovať s Office balíkom, funguje multitasking, známe klávesové skratky, prepojenie s externým USB úložiskom - jednoducho takmer ako pripojený laptop k monitoru. To všetko len s klasickým smartfónom, ktorý navyše funguje stále ako mobil aj počas pripojenia k monitoru, takže sa stále dajú prijímať hovory alebo posielať SMS.

Lumia 950 sa bude predávať za 549 dolárov, väčšia 950 XL o stovku drahšie. Do obchodov dorazí v novembri.  

Prečo je Microsoft zaujímavejší než Apple

Zdroj: Microsoft

Surface rodina sa rozrástla

Ako sa dalo očakávať, na dnešnom predstavovaní sa veľa hovorilo o tabletoch Surface. Microsoft s tabletom, ktorý funguje na plnohodnotnom systéme Windows 10 trafil do čierneho. A s každou novou generáciou sa to zlepšuje. Najnovší Surface Pro 4 má rovnako veľké telo ako tretia generácie, takže je kompatibilný so starším príslušenstvom. S tenším rámom sa ale uhlopriečka displeja s úctyhodným rozlíšením 2736 x 1824 roztiahla na 12,3 palca. Z toho je jasné, že má „pracovný“ pomer strán 3:2. Tvorcom sa podarilo aj stlačiť ho, hrúbka je 8,4 mm a aj to len preto, aby sa do rohu vošiel plnohodnotný USB konektor. S hmotnosťou 766 gramov je to pravdepodobne najprenosnejší Intel Core „laptop“ bez klávesnice.

Prečo je Microsoft zaujímavejší než Apple

Zdroj: Microsoft

Podľa konfigurácie bude na výber Intel Core M3, i5 a i7, do luxusných 16 GB operačnej pamäte a až 1 TB SSD diskom. Podľa Microsoftu je Surface Pro 4 o 50% výkonnejší než MacBook Air od Applu. Daňou za vysoký výkon je hybridné chladenie, takže vetráčik sa sem tam stále rozkrúti. Jemné podpichnutie si neodpustili ani pri predstavovaní vynoveného stylusu Pen, ktorý je súčasťou balenia Surface tabletov od začiatku. Najnovší Pen má vymeniteľné hroty podľa toho, či si ho chce užiť architekt alebo ilustrátor. 1024 úrovní tlaku na hrot sa tiež nevidí tak často. Oproti Apple Pencil vydrží Pen bez nabíjania celý rok a na hornom konci má „gumu“. Teda jednoduchý nástroj na mazanie.

Vylepšenia sa dočkali aj kryty s klávesnicou Typecover. Medzi klávesmi je väčšia medzera, sú tichšie, touchpad sa zväčšil o 40% a vedľa neho pribudla čítačka odtlačkov prstov. Aby prihlasovanie cez funkciou Hello mohli používať aj majitelia Surface Pro 3. Produktivitu vie zvýšiť nová kompaktnejšia dokovacia stanica, ktorá umožní k Surface Pro 4 pripojiť dalšie USB zariadenia, káblový internet alebo externé monitory cez HDMI alebo DisplayPort až do 4K rozlíšenia.

Prečo je Microsoft zaujímavejší než Apple

Zdroj: Microsoft

Surface Pro 4 sa začne predávať od 26 októbra. Štartovacia cena za edíciu s Intel Core M3, 4GB operačnej pamäte a 128GB SSD diskom je 899 dolárov.

Najväčšie prekvapenie večera (respektíve obeda v mieste konania) si Microsoft nechal nakoniec. Tak ako je Surface Pro 4 odpoveďou na iPad Air Pro a hlavne MacBook Air, teraz už má konkurenta aj pre MacBook Pro. Je ním prvý laptop od Microsoftu v histórii, Surface Book. Microsoft mu hovorí aj ultimatívny laptop.

Prečo je Microsoft zaujímavejší než Apple

Zdroj: Microsoft

Navonok je to klasický notebook, hoci s nevšednými dizajnom pántov. Je vybavený 13,5 palcovým displejom s pomerom strán 3:2 a rozlíšením 3000 x 2000 bodov. Výbava je prémiová. Od Intel Core procesorov šiestej generácie i5 a i7, cez dedikovanú grafickú kartu GeForce od Nvidie (presný model zatiaľ nešpecifikovali) až po podsvietenú klávesnicu s rozmerným skleneným touchpadom alebo 12 hodinovou výdržou batérie. Telo z magnézia má hmotnosť 1,5 kilogramu a hrúbku od 13 do 22,8 mm.

Súčasným trendom je mobilita aj pri notebookoch, a tak sa displej Surface Booku dá od klávesnice odpojiť. Na bezpečné uchytenie používa takzvaný Muscle Wire. Odpojenie je možné len po stlačení na to určenej klávesy. Následne sa dá používať ako rozmernejší tablet alebo väčší Surface Pro so stylusom, prípadne pripnúť ku klávesnici otočená o 180 stupňov - podobne, ako pri známych Lenovo Yoga laptopoch. Po odpojení klávesnice už ale príde o grafickú kartu od Nvidie, ktorá je v základni. Už len počkať, kedy Apple urobí MacBook Pro, ktorý sa oddelením displeja premení na iPad Pro.

Surface Book sa začne predávať od konca októbra za 1499 dolárov.

Prečo je Microsoft zaujímavejší než Apple

Zdroj: Microsoft

Prečo je Microsoft zaujímavejší než Apple

Zdroj: Microsoft