Každý, kto chce v súčasnom svete priťahovať pozornosť, musí šokovať. Už roky sa to výborne darí Elonovi Muskovi veľkými víziami o živote na Marse, obavami zo zákernej AI či symbiózou ľudského mozgu a umelej inteligencie prostredníctvom implementácie čipov.
Jedným z jeho posledných šokujúcich vyjadrení boli úvahy o nie tak vzdialenom období, kedy ekonomika stratí akékoľvek limity rastu. Dôvodom sú humanoidní roboti, ktorí sa budú schopní samostatne navigovať v reálnom prostredí a vykonávať činnosti na požiadanie.
Takýchto robotov má byť podľa Muskovych slov už v roku 2040 viac než ľudí, čiže viac ako 10 miliárd. Vysoko inteligentné stroje budú schopné „robiť čokoľvek“. A bude ich môcť vlastniť takmer každý, keďže ich cena bude na úrovni 20- až 25-tisíc dolárov, zhruba toľko ako polovica auta.
V takom prípade bude pre mnoho firiem lacnejšie investovať do robotov ako do zamestnancov. Domácnosti už nebudú musieť toľko pracovať a čaká ich vysoký univerzálny príjem. Zamestnanie sa stane dobrovoľné a príde doba hojnosti, verí E. Musk.
Absolútne nerealistické
Podľa profesora Angela Cangelosiho, odborníka na strojové učenie a robotiku na Univerzite v Manchestri, sú Muskove predpovede „úplne nerealistické“. Profesor, ktorý pracuje na aplikáciách pre humanoidných robotov, tvrdí, že v roku 2040 nemusí byť vyrobený dokonca ani jeden robot schopný takého rozsahu prác ako človek.
Hoci čoraz viac firiem prichádza s novými robotmi, podľa Cangelosiho vykonávajú tieto stroje činnosti úspešne až na stovky pokusov a často si vyžadujú priamu intervenciu. Príkladom je aj prezentácia „My roboti“, kde okrem robotaxíkov predstavil E. Musk aj humanoida Optima, ktorého však z časti riadili ľudia.
Aj keby sa podarilo vyrobiť vysoko funkčného humanoida, produkcia 10 miliárd kusov je nemožná. Išlo by o produkciu minimálne 500 miliónov kusov ročne, čo je prakticky nereálne. Pre porovnanie, v súčasnosti sa ročne nevyrobí viac ako 85 miliónov áut. Muskove vízie sú tak podľa odborníkov mimo realitu. Podarilo sa mu však vyvolať verejnú diskusiu o využití robotov, ktorým patrí budúcnosť.
Robotická revolúcia
V auguste sa v Šanghaji konala Robotická konferencia, kde dve desiatky čínskych spoločností predstavili svojich humanoidných robotov s úžasnými vlastnosťami, často lepšími, ako má Optimus. Pre Čínu je robotizácia kľúčom k hospodárskemu úspechu, keďže populácia začína rapídne starnúť.
Podobný problém má takmer celý rozvinutý svet. Podľa odhadov Goldman Sachs dosiahne trh s humanoidnými robotmi v roku 2035 dodávky v objeme 1,4 milióna kusov. Spoločnosť predpokladá, že ich cena prudko klesne zo súčasnej úrovne 150-tisíc dolárov, čo je cena bez nákladov na výskum a vývoj.
„Je tu veľký priestor na stlačenie nákladov,“ povedal pre agentúru Reuters Hu Debo, generálny riaditeľ spoločnosti Shanghai Kepler Exploration Robotics. Očakáva, že predajná cena robotov bude nakoniec nižšia ako 30-tisíc dolárov.
Predstava mať lacného a výkonného pracovníka, ktorý nepotrebuje dovolenku ani PN-ky a zvýši produktivitu práce, je pre mnoho firiem veľmi lákavá. Najmä v časoch, keď na trhu chýbajú manuálni pracovníci v mnohých odvetviach.
Progres bude pomalý
Nie všetci však zdieľajú optimizmus. Jedným zo skeptikov je Brad Porter, bývalý viceprezident pre robotiku v Amazone. Podľa Portera existuje zásadný problém s vytvorením robota schopného autonómnej práce v rôznych prostrediach. Neexistuje totiž dostatok údajov na trénovanie modelov AI potrebných na bezpečné ovládanie robotov.
„Nemáme k dispozícii ekvivalent internetu, kam za posledných 20 rokov každý pumpoval všetky dáta,“ povedal Porter, odkazujúc na rýchle učenie generatívnej AI, ako je ChatGPT. Humanoidní roboti však potrebujú úplne iné typy dát na učenie. A tie chýbajú.
„Ak ChatGPT raz za čas povie niečo neočakávané, nie je to skutočný problém. Ak však robot spraví niečo neočakávané, napríklad vo výťahu, takéto veci sa nemôžu stať,“ uviedol B. Porter.
Nedostatok údajov na trénovanie a potreba dlhodobého testovania v reálnom prostredí sú dôvody, prečo uvedenie robotov do praxe bude trvať oveľa dlhšie, než tvrdí E. Musk. „Podľa mňa to potrvá najmenej 20 až 30 rokov, kým humanoidní roboti dosiahnu rozsiahle komerčné využitie,“ povedal Rao z LeadLeo Research Institute.