Pred viac ako rokom Dell predstavil mobilné zariadenie s názvom Streak 5. Prvý Android s netradičným päťpalcovým displejom bol niečo medzi smartfónom a tabletom. Napriek uštipačným poznámkam kritikov – napríklad že z takej tehly predsa nebude nikto telefonovať – sa podobným smerom neskôr vybrali aj ďalšie značky, HTC či Google. A tiež Samsung, ktorý si svoj Galaxy Note zadefinoval ako zástupcu nového segmentu mobilných zariadení. Stále však ostáva dotieravá otázka: Nespravili aj Kórejčania krok vedľa?

Výkonu za dvoch

Tak ako ostatné „tabletofóny“, aj Galaxy Note vyvoláva rozporné prvé dojmy. Na ozajstný tablet sa zdá primalý, na mobil zasa priveľký. Technicky ide vlastne o zväčšený smartfónový bestseller Galaxy S II so zlepšenými komponentmi a jednou výraznou novinkou – stylusom. Ten je kľúčový, slovo note (poznámka) v názve produktu akoby označovalo digitálny poznámkový blok. Z ktorého sa dá aj telefonovať.

Pokiaľ ide o technické parametre, Galaxy Note patrí k špičke medzi mobilnými gadžetmi. Dvojjadrový 1,4 GHz procesor, samostatný grafický čip a rovný gigabajt operačnej pamäte, to už zaváňa netbookom. V praxi to okrem iného znamená, že s prehrávaním full HD filmov a hraním 3D hier nie je žiadny problém. Výkonu má Note na rozdávanie. Až sa núka používať ho ako herný handheld alebo prenosný videoprehrávač.

Poznámkový blok na telefonovanie

Osemmegapixlový fotoaparát zdedil Note po dvojkovom galaktickom Esku, no snímky na ňom spravené sa nám subjektívne zdali ešte o malý kúsok lepšie. Note je jednoducho jeden z najlepších mobilových fotoaparátov a platí to aj pre nahrávanie full HD videa.

Vnútorná pamäť s kapacitou 16 gigabajtov sa dá doplniť o pamäťovú kartu, takže úložného priestoru ponúka Note dosť. Nehovoriac o cloudových storageových službách. Na pripojenie k nim možno použiť n-kové WiFi či mobilné HSDPA s downloadom do 21 Mbit/s a uploadom do 5,76 Mbit/s. Konektivitu ešte dopĺňa trojkový Bluetooth. Do plnej výbavy high-endovej triedy nechýba ani rýchle a presné GPS či FM rádio.

S veľkým to vyzerá lepšie

Oproti dellovskému Streaku má Note o máličko väčší displej. Kórejčania si zjavne povedali, že tá pravá uhlopriečka pre digitálny poznámkový blok je 5,3 palca (13,25 cm). Vari ešte dôležitejšie je rozlíšenie, keď Samsung namiesto štandardu 800 x 400 siahol po mriežke 1 280 x 800.

Displej je typu Super Amoled, čo značí veľmi tmavú čiernu, výrazné farby a dobré pozorovacie uhly. Absenciu novšej superamoledovej technológie s prívlastkom Plus, použitej na Galaxy S II, dohnal Samsung vyšším rozlíšením.

Najmä kvôli veľkému displeju sa rozmery Notu vyšplhali na 14,5 krát osem centimetrov, čo trošku komplikuje používanie prístroja jednou rukou. Našťastie, s hrúbkou je to lepšie: 9,6 milimetra sa dobre skryje aj vo vrecku saka či predného vrecka nohavíc (samozrejme, pánskych). Hmotnosť 178 gramov je ešte tesne na hranici prijateľnosti.

Celkovo je konštrukcia veľmi podobná tej z Galaxy S II – je dostatočne pevná aj bez kovových prvkov. Veľký stroj si žiada veľkú batériu, a tak jej Samsung nadelil kapacitu 2 500 mAh. Pri takomto gigantovi to síce stále znamená nabíjanie každých 40 hodín, no na smartfónové pomery to nie je zlý výsledok.

Veľký displej s HD rozlíšením dovoľuje vidieť viac a robiť viac. Na pracovnej ploche sa zmestí o jeden riadok a jeden stĺpec viac ikoniek aplikácií, prípadne viac alebo väčších widgetov. Tiež sa na ňom lepšie píše, najmä keď Samsung k Notu pribalil intuitívnu klávesnicu Swype.

Výborne si s veľkým displejom rozumie jedna z najpoužívanejších aplikácií, internetový prehliadač. Webstránky zobrazené na šírku už kvôli čitateľnosti netreba približovať, takže surfovanie po nete je príjemnejšie a ergonomickejšie ako na smartfóne. To isté platí pre wordovské či pdf dokumenty. A napríklad aj pre kalendár, ktorý prehľadnejšie zobrazuje dennú či týždňovú agendu.

Poznámkový blok na telefonovanie

Na druhej strane, postrehli sme aj zopár konfliktov, keď si niektoré webstránky nevedeli úplne poradiť s netradičným rozlíšením Notu. Napríklad facebookové správy sa nechceli pri zobrazení na šírku posúvať, bolo nutné stránku mierne zoomovať. Niektoré widgety sa zasa nezobrazili na celú šírku displeja. Ale išlo skôr o výnimky.

Zmŕtvychvstanie pera

Používať pero pri dotykovom mobile vyšlo z technologickej módy po nástupe kapacitných displejov pred troma rokmi. Aj keď stylusy, prispôsobené na tento druh obrazovky, sa samostatne predávali. Samsung jeden taký vložil priamo do tela Notu.

Stylus je veľmi tenký. Je síce výhodné, ak sa nachádza priamo v tele mobilu, no môže sa ľahko stratiť a písanie s ním nie je také pohodlné ako s normálnou ceruzkou.

Neďaleko hrotu stylusu sa nachádza malé tlačidlo, ktoré pri podržaní ponúka rozšírenú funkcionalitu. Napríklad dvojklik na displej spustí aplikáciu na rýchly zápis poznámky. Ak sa zasa pero so stlačeným tlačidlom na obrazovke malú chvíľu pridrží, mobil urobí screenshot, do ktorého možno vkladať znaky alebo symboly.

Stylus sa dá používať aj na ovládanie celého mobilu. Ocenili sme to pri presnom výbere a kopírovaní textu alebo pri používaní tabuľkového editora. Ani písanie poznámok pomocou neho nemusí byť zlý nápad. Hoci vybratie pera trvá približne toľko, čo zapnutie aplikácie na písanie, a tí, čo sú navyknutí na virtuálnu klávesnicu, píšu prstami rýchlejšie než stylusom.

Pokiaľ ide o cenu Notu, vyvíja sa pozitívne. Teda pre zákazníka. Pri príchode na trhu sa zariadenie predávalo až takmer za sedemsto eur, teraz jeho cena v niektorých obchodoch klesla aj o dve stovky. Na úroveň bežných „malých“ high-endových smartfónov.

Záverečné hodnotenie: Samsung Galaxy Note je pozitívne prekvapenie. Jeho najsilnejšími stránkami sú výkon a univerzálnosť. Do určitej miery môže nahradiť tablet, lebo veľký displej dovoľuje pomerne pohodlne riešiť pracovné úlohy, sledovať filmy či hrať hry. Navyše, dá sa z neho telefonovať. Aj keď pre niekoho môže byť stále len príliš malým tabletom a príliš veľkým mobilom.

Samsung Galaxy Note v kocke

+

veľkosť a rozlíšenie displeja

+

výkon

+

výdrž batérie

+

fotoaparát

+

cena

rozmery

obmedzené ovládanie jednou rukou

občasné konflikty zobrazovania webstránok

Zariadenie zapožičal Samsung.

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.

Foto na titulke a v článku – Samsung