Ôsmy ročník Startup Awards prešiel jednou výraznou zmenou. Kým doteraz súťažili len projekty, ktoré mali aspoň jedného zakladateľa zo Slovenska, po novom bola súťaž otvorená pre záujemcov z celého regiónu strednej, juhovýchodnej a východnej Európy.
Príležitosť podľa organizátorov súťaže využilo viac než 120 start-upov z dvanástich krajín: „Skvelé projekty sú dôkazom, že náš región má potenciál a ľudí, ktorým nechýba motivácia vytvárať inovatívne a kreatívne biznisy.“ Do semifinálového sita sa dostali projekty z oblasti robotiky, e-healthu, softvérového vývoja či digitálneho vzdelávania.
Finálová dvanástka bude svoje projekty najprv prezentovať počas konferencie FutureNow. Polovica z nich postúpi do veľkého finále, v ktorom porota určí celkového víťaza. Okrem pozornosti verejnosti, potenciálnych obchodných partnerov, investorov a médií si odnesie prémiu 20-tisíc eur.
Finalisti Startup Awards 2018 (v abecednom poradí)
- ContracTool
- Ernest
- Flex TV
- Fleximodo
- Glycanostics
- Innobie
- Jaasper
- [n]fibrecare
- Secret City Trails
- Specter Hockey
- Sundose
- YesElf
ContracTool
Slovenský start-up bol v Bootcampe už vlani, tento rok to dotiahol do finále. Vyvíja podnikové riešenie pre riadenie procesov okolo obchodných zmlúv a kontraktov (Contract Life Management - CLM).
Zefektívnenie a automatizácia procesov majú používateľským firmám pomôcť ušetriť náklady, znížiť riziko a zvýšiť výnosy. ContracToll na to využíva strojové učenie, umelú inteligenciu (AI) a tiež blockchainovú technológiu smart kontraktov.
ContracTool Zdroj: ContracTool
Ernest
V tomto projekte spojili sily špecialisti na AI a dátovú analytiku Juraj Rosa a Erik Čebík z firiem GoodAI a Datatree. Pracujú na riešení na podporu rozhodovania ľudí pri správe osobných financií.
Idea je, aspoň na prvý pohľad, jednoduchá: spojiť znalosť toho, aké má klient príjmy a výdavky, s odporučeniami, ako zmeniť správanie, aby dokázal ušetriť viac peňazí. Projekt okrem porotcov Startup Awards už zaujal aj Tatra banku, ktorá ho ocenila v rámci svojej start-upovej iniciatívy Elevator Lab Challenge.
Erik Čebík (vpravo) a Juraj Rosa Zdroj: Tatra banka
Flex TV
Projekt s českým founderom a vývojom v USA sa zameriava na interaktívne on-demand cvičenie (workout). Základom je appka pre Apple Watch, prostredníctvom ktorej sa systém dostáva k fyzickým údajom používateľa (ako napríklad tep srdca), a na jeho počítač alebo smart TV následne streamuje inštruktážne videá.