Informatizácia sa po marcových voľbách nezastaví, no je pravdepodobné, že ju čakajú menšie, či väčšie zmeny. Zhruba taký dojem vzišiel z debaty zástupcov politických strán, ktorú v utorok (7. februára) zorganizovala IT Asociácia Slovenska.

Okrem vágnych deklarácií o dôležitosti IT sektora, či podpore online služieb štátu (e-governmente), ktoré sa opakujú každé štyri roky (respektíve v kratšom intervale), nastala podľa očakávaní zhoda aj v tom, že eurofondový Operačný program Informatizácia spoločnosti (OPIS) v celkovým rozpočtom 1,1 miliardy eur musí pokračovať.

V riadenej diskusii o príčinách a riešeniach problémov informatizácie si IT experti zo štvorice pravicových vládnych strán viac-menej pritakávali s exministrom financií Jánom Počiatkom zo Smeru-SD, ktorý má momentálne najvyššie šance zostavovať novú vládu.

Kto sú experti slovenských politických strán na informatizáciu (účastníci okrúhleho stola IT Asociácie, v abecednom poradí)

Strana

Meno

Background

SaS

Alexander Barna

majiteľ IT spoločnosti dSoft Solutions

KDH

Peter Mach

vedúci služobného úradu ministerstva dopravy, bývalý predseda Štatistického úradu SR

Smer-SD

Ján Počiatek

poslanec NR SR, bývalý minister financií

Most-Híd

Roland Sill

splnomocnenec vlády pre informatizáciu spoločnosti

SDKÚ-DS

Ivan Štefanec

poslanec NR SR (predseda výboru pre európske záležitosti, člen výboru pre financie a rozpočet)

Súzvuk zaznel napríklad v myšlienke, že treba novelizovať zákon o verejnom obstarávaní, aby sa spružnili nákupy IT - od komoditného hardvéru, až po zložité informačné systémy. Poslanec Národnej rady SR za SDKÚ DS Ivan Štefanec hovoril o elektronických aukciách pre opakované zákazky, kým vedúci služobného úradu ministerstva dopravy Peter Mach (KDH) si zasa ťažkal, že Úrad verejné obstarávanie nedáva záväzné stanoviská k spôsobom tendrovania hneď na začiatku, ale „až keď trestá“.

Motiváciu pre zmenu legislatívnych pravidiel príznačne sformuloval splnomocnenec pre informatizáciu Roland Sill (Most-Híd), podľa ktorého je potrebná, aby Slovensko neprišlo o peniaze z eurofondov. Hrozba, že sa tak stane, bola akútna minulý rok v situácii, keď Ministerstvo financií (MF) SR v polovicu roka 2010 pozastavilo projekty financované z Operačného programu Informatizácia spoločnosti (OPIS), aby ich prehodnotilo.

Napokon sa potrebný balík peňazí vyčerpať stihol. Začiatkom decembra sa z OPIS-u minulo niečo cez sto miliónov eur. Podľa MF SR by stav plánovaných projektov by mal mať „priaznivý vplyv aj na čerpanie prostriedkov v roku 2012“.

Z pohľadu budúcnosti eurofondov, a nielen OPIS-u, je momentálne relevantný najmä postoj Smeru-SD. Veľa svetla do stratégie tejto strany však J. Počiatek nevniesol. Skonštatoval, že „niektoré projekty bude potrebné dotiahnuť“ a že tým, ktoré súčasná vláda zrušila, „musíme zaujať stanovisko“ (v skutočnosti sa zrušil iba jeden projekt - elektronické služby mobilných jednotiek ministerstva vnútra).

Organizáciu čerpania zdrojov EÚ by v budúcnosti podľa J. Počiatka mohlo zastrešovať samostatné ministerstvo pre eurofondy. Bolo by to v súlade s programovým zameraním Smeru na ďalšiu štvorročnicu, v ktorom sa uvažuje s vytvorením pozície ministra bez kresla, ktorý by riadil proces využívania eurofondov.

Povolebná IT priorita: Hlavne dočerpať eurofondy

Experti politických strán na informatizáciu (zľava): Ivan Štefanec (SDKÚ-DS), Ján Počiatek (Smer-SD) a Peter Mach (KDH)

V súčasnosti je riadenie eurofondov rozdrobené na jednotlivé rezorty podľa obsahovej príbuznosti. Napríklad Operačný program Veda a Vzdelávanie administruje ministerstvo školstva. V prípade OPIS-u je to zložitejšie, lebo jeho riadenie si delí Úrad vlády s rezortmi financií a kultúry.

Ťažko povedať, či si J. Počiatek svoje pôsobenie v budúcej vláde predstavuje v tejto pozícii, no presmerovaná agenda by sčasti vysvetľovala, prečo sa počas diskusnej akcie ITAS-u nevedel vyjadriť k tomu, čo sa stane s najväčšími IT projektmi, ako sú služby elektronického zdravotníctva (eHealth) alebo Ústredný portál verejnej správy. Poťažkal si akurát na reformu daňového informačného systému (projekt Unitas). V ňom je podľa neho situácia taká vážna, že si vyžiada zriadenie krízového manažmentu.

Súčasné vedenie to, samozrejme, vidí inak. „Je smutné, že to vyhlasuje práve J. Počiatek, po ktorom nové vedenie MF SR celý rok upratovalo v IT. Zdá sa, že si pripravuje pôdu na to, aby mohol zvrátiť pozitívne zmeny, ktoré sa urobili,“ reagoval pre eTREND.sk hovorca ministerstva Martin Jaroš.

Foto v článku - ITAS / Foto na titulke - Flickr.com