Majiteľa zmení 65,9 percent akcií spoločnosti Telefónica Czech Republic, ktorá je stopercentným vlastníkom slovenskej Telefónicy. PPF za ne zaplatí celkovo 2,467 miliardy eur. Z toho 2,063 mld. € v okamihu dokončenia transakcie a 404 mil. € v priebehu nasledujúcich štyroch rokov.
Mimo tejto sumy si Telefónica ešte pred prevodom akcií z českej dcéry vytiahne dividendy vo výške 260 miliónov eur. Ostane jej tiež minoritný 4,9-percentný podiel vo firme. Tie môže PPF získať v rámci očakávanej povinnej ponuky na odkúpenie akcií, ktoré vlastnia nezávislí investori (s akciami českej Telefónicy sa obchoduje na pražskej burze).
O plánoch PPF, ktorá zatiaľ v telco sektore nepôsobila, sa zatiaľ veľa nevie. Isté je, že obe prevzaté firmy - Telefónicu Czech Republic aj Telefónicu Slovakia - formálne premenuje. A že podľa dohody bude môcť značku O2, etablovanú pre fixné (ČR) a mobilné (ČR a Slovensko) služby, používať najbližšie štyri roky.
Počas tohto obdobia bude Telefónica „odvetvovým a obchodným partnerom“ PPF. Jeho česko-slovenský operátor sa začlení do partnerského programu španielskej skupiny a umožní mu čerpať niektoré jej synergie. O čo presne ide, to Telefónia nešpecifikuje, no reč môže byť o roamingových dohodách či nákupoch technológií.
Z prevzatia slovenskej Telefónicy možno tiež dedukovať, že aukcia o mobilné 4G frekvencie, ktorú pripravuje Telekomunikačný úrad SR, má o jedného záujemcu menej. PPF, ktorá pred časom avizovala záujem o slovenskú 4G licenciu, sa aukcie zúčastní priamo cez slovenskú Telefónicu.
Suma, za ktorú PPF kupuje české - a slovenské - O2 predstavuje šesťnásobok zisku EBITDA, očakávaného v roku 2014. Telefónica použije výnos na zníženie dlhu, ktorý ju dlhodobo zaťažuje. Česko-slovenská transakcia prichádza krátko na to, čo firma v Nemecku prevzala konkurenčný E-Plus.