V memorande sa nehovorí vyslovene o povinnosti nájsť ďalšieho investora. Ani o tom, že sa takýto investor už hľadá. Môže to byť myslené ako zadné dvierka pre prípad, že pošta alebo Swan by investora hľadať chceli.

Vzhľadom na náročnosť mobilného projektu – výstavba infraštruktúry, prevádzka obchodnej siete, IT, marketing – je vcelku možné, že Poštatel bude potrebovať investora, ktorý by zabezpečil financie.

Teoreticky môže do úvahy prichádzať aj niektorá zo slovenských finančných skupín. Viackrát sa už špekulovalo o záujme J&T. Naposledy pri manažérskom prevzatí operátora Benestra. Oficiálne sa zatiaľ nikdy nič nepotvrdilo.

Podľa memoranda chce Slovenská pošta v spoločnom podniku so Swanom, ktorým by mala byť jeho vlani založená dcérska firma Swan Mobile, držať aspoň 20-percentný podiel. Či už doň príde, alebo nepríde tretí investor. Pošta sa chce tiež manažérsky podieľať na riadení spoločného podniku.

Pošta má o vstup do mobilného biznisu pomerne značný záujem, niekoľkokrát ho v rozhovoroch pre médiá deklaroval jej šéf Tomáš Drucker. V rozširovaní portfólia činností vidí spôsob, ako zastaviť stagnáciu tržieb podniku, stojacich v súčasnosti najmä na klasických poštových službách. Nedávno takto pošta prevzala 20 percent Poisťovne Poštovej banky.

Prečo si pošta vybrala Swan, to zrejme bude čoskoro vysvetľovať aj na pôde parlamentu. Do Poštatelu sa obuli opozičný poslanec Ján Hudacký (KDH), predseda výboru pre hospodárske záležitosti. „Budeme chcieť dostať relevantné odpovede na to, či skutočne Slovenská pošta robí dobré kroky pre to, aby efektívne využívala verejné zdroje,“ uviedol pre RTVS. Pošta sa zatiaľ bráni, že oslovila všetkých štyroch mobilných operátorov a ponuku Swanu vyhodnotila ako najvýhodnejšiu.

Swan na pošte – ako naznačuje aj ich spoločné memorandum – zaujíma predovšetkým jej široká pobočková sieť pokrývajúca prakticky celé Slovensko. Operátor ju chce využiť na predaj telekomunikačných služieb. Podľa informácií z brandže patrí prevádzka obchodnej siete medzi najnákladnejšie položky, mesačne stojí stovky tisíc eur.

No ani Swan to ešte nemusí mať s Poštatelom stopercentné. Podľa už medializovaných informácií vie pošta na Swan počkať „do apríla“. Tento termín sa v memorande nespomína. Napredovanie rokovaní sa v ňom však podmieňuje tým, že Swan bude plnohodnotným mobilným operátorom.

Čo to presne znamená, to už memorandum nespomína. No aj z vyhlásení predstaviteľov samotného Swanu vyplýva, že plnohodnotný operátor poskytuje celú paletu služieb. Swan momentálne – v limitovanom pokrytí – poskytuje len mobilný internet. Nie hlasové služby.

Na ich spustenie potrebuje Swan takzvaný národný roaming. To je režim, v rámci ktorého by na prevádzku svojich služieb dočasne využíval sieť konkurenčných operátorov, kým si postaví vlastnú. Pre všetkých – Swan na jednej strane a Orange, Slovak Telekom a O2 na druhej strane – je to citlivá vec. Dalo sa očakávať, že ich vzájomné rokovania nebudú jednoduché.

Nakoniec sa ukázalo, že rokovania nie sú len zložité, ale prakticky nemožné. Swan do celého procesu zatiahol regulačný úrad, aby o podmienkach (cenách) národného roamingu rozhodol administratívne. Úrad v stredu (25. marca) vydal predbežné opatrenie, ktoré upravuje režim národného roamingu do času, kým o ňom definitívne rozhodne.

Zatiaľ nie je jasné, či sa Swanu vďaka predbežku podarí dosiahnuť národný roaming. A tak pokročiť v ceste za plnohodnotným mobilným operátorom – a Poštatelom.