Zákazníci, ktorí chcú odísť od Orangeu a Telekomu, no nechce sa im meniť svoje telefónne číslo, zaplatia za zmenu operátora poplatok vo výške takmer osem eur.

Parlament v piatok zmietol zo stola návrh poslanca Miroslava Beblavého (Sieť), ktorý poplatok žiadal zrušiť.

Návrhom reagoval na nečinnosť Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (bývalý Telekomunikačný úrad), ktorý sľúbil, že vyrokuje s operátormi zrušenie poplatku, ale podľa poslanca tak údajne stále nespravil. O zákaze poplatku za prenos čísla sa začalo hovoriť vlani pot om, čo Orange tento poplatok zvýšil zo 6,70 eura na osem eur.

„Poslanci Smeru nevyslovili žiadne námietky, dokonca sa raz verejne vyjadrili aj za. Napriek tomu má celé svoj zmysel. Poslúži to ako nástroj tlaku na regulátora, aby využil svoju zákonnú právomoc a tieto poplatky zakázal,“ napísal na sociálnu sieť krátko po rokovaní.

Úrad sa chváli, že sa s operátormi dohodol

Teleúrad má iný názor. Už pred piatimi rokmi odporúčal poplatok v maximálnej výške štyroch eur, pred pár týždňami sa s operátormi dohodol. „Nie je pravda, že by sme nič neurobili, práve naopak. Tieto poplatky odchádzajú do histórie,“ reagoval hovorca teleúradu Roman Vavro.

Úrad už niekoľko rokov, keď sľuboval stopnutie poplatkov, preferoval neformálnu dohodu s operátormi, na ktorej základe by sa poplatky znížili až na nulu.

Začiatkom júna preto vydal otvorenú verejnú výzvu na zrušenie poplatku. O dva týždne neskôr sa operátori s teleúradom dohodli, že od poplatku ustúpia. „Už dnes vás nespoplatní takmer žiadny telefónny operátor, od ktorého si prenášate svoje číslo,“ vraví R. Vavro. Konkrétne ide o 02, ale aj 13 firiem, ktoré podnikajú s pevnými linkami.

Dvaja najväčší operátori si poplatky naďalej uplatňujú nielen pri mobilných číslach, ale aj pri pevnej linke: Telekom si za prenos čísla na pevnej linke pýta 4,80 eura, Orange osem eur.

Bez poplatku od Nového roka

Orange zbožné prianie úradu vyslyšal, poplatok chce zrušiť do polroka, no pod podmienkou. „Najneskôr začiatkom budúceho roka plánujeme zrušiť poplatky za prenos nielen z mobilnej, ale aj našej pevnej siete, a to za predpokladu, že budú zrušené aj poplatky za prenos z iných fixných sietí,“ vraví hovorca Orangeu Peter Tóth.

Pri službe FunFón, predplatenú kartu predávanú pod značkou Fun rádia, operátor poplatok za prenos už zrušil.

Zatiaľ nie je jasné, ako bude reagovať Telekom, ktorý sa jednoznačne nevyjadril. Dlhodobo poplatok podporuje, pretože s prechodom čísla mu vznikajú náklady.

„Služba prenosu čísla generuje náklady spojené s investíciami do sieťového hardvéru, IT podpory komunikácie (medzi podnikmi a zákazníkmi ako i medzi podnikmi navzájom) a tiež náklady procesu spracovania žiadostí,“ reagoval hovorca Telekomu Martin Vidan.

Tieto náklady sú rozložené do dvoch poplatkov: do zákazníckeho poplatku za prenos čísla (spomínaných osem eur) a poplatku, ktorý si účtuje prijímajúci operátor od operátora, od ktorého klient odišiel. Ide asi o dve eurá, ktoré majú pokryť náklady na prechod čísla. 

Strata v príjmoch nie je malá

Bez ohľadu na to, či Telekom výzve ustúpi, alebo nie, bez regulácie pôjde len o jeho obchodné rozhodnutie. Na definitívne zrušenie poplatku by bol potrebný zákon a operátora nik iný nemôže nútiť.

Strata príjmov je v prípade zrušenia poplatku v pár tisíc eur, čo pri telekomunikačných firmách nie sú horibilné sumy. Telekom mal v roku 2012 28-tisíc odchodov, čo znamenalo príjmy okolo 220-tisíc eur, z Orangeu podľa serveru mobilmania.sk odišlo 68-tisíc klientov, za ktoré oranžový operátor mohol jednoduchou matematikou utŕžiť 456-tisíc eur.

O2 odchod zákazníkov už roky nespoplatňuje. „O2 žiadne poplatky za prenos nikdy neúčtovalo, pokladáme to za neprimeranú pokutu zákazníkovi za to, že chce lepšiu ponuku. Zákazníkov si udržiavame kvalitou poskytovaných služieb, nie pod hrozbou pokuty, viazanosťou alebo nezmyselnými poplatkami,“ reagovala hovorkyňa 02 Martina Jamrichová.

Nulové poplatky sú v šestnástich štátoch Európskej únie, v troch z nich sa to podarilo vďaka regulácii, vo Fínsku poplatok natvrdo zakázal zákon. Poplatok sa vyberá len v Čiernej hore, Macedónsku a v Nemecku.