Pero nie je len do počtu
Keď sme už pri zobrazovaní, displej na Note 8 patrí aj pol roka po jeho premiére k špičke. Najčastejšie sme ho mali zapnutý v režime adaptívneho zobrazenia a v plnom WQHD+ rozlíšení. Skúsili sme FHD+, ale rozdiel v spotrebe bol takmer nulový.
Perfektná je funkcia always on s rôznymi možnosťami nastavení. Je to drobnosť, ale po prechode na iné testovacie smartfóny nám chýbala viac, ako by sme to čakali.
Naopak, funkciu bočného panelu sme vypli. Nejako sme jej neprišli na chuť. Je to čisto subjektívna záležitosť a určite si fanúšikov nájde. Ale oznamovacia dióda a ikony na zamknutom displeji nám poskytovali dostatok informácií.
Note 8 má síce 6,3-palcový displej, ale z uhlopriečky uberie zakrivenie displeja a tiež spodný pás hlavných ovládacích tlačidiel. Tie sa dajú automaticky schovávať, čo sme si aj obľúbili. Krátky posun prsta zo spodnej hrany nahor, a tlačidlá sú znova vysunuté.
Dobré riešenie je urobiť miesto tam, kde býva tlačidlo pre návrat na domácu obrazovku citlivé na tlak. Ak máte nejakú aplikáciu otvorenú na celú obrazovku, ľahko sa dostanete na domovskú obrazovku zatlačením na stred displeja v dolnej časti.
Zdroj: Samsung
Stylus je to, čo robí Note Noteom. Je pravda, že to nie je vec, ktorú by sme používali denne. Ale ak sa vyskytla vhodná príležitosť, nie je nič lepšie.
Napríklad na vysvetlenie, kam a kadiaľ sa dostať nakreslením cesty v Google Mapách a potom tento obrázok jednoducho zdieľať. Občas pred odchodom na nákup sme používali fajn funkciu písania poznámok na displej zamknutého displeja.
Najlepšie využitie je pri veľmi podrobnej editácii fotografií. So stylusom sa tiež veľmi prakticky upravujú videá. Čím aktívnejší používatelia, tým viac využití nájdu. Na výber je aj prekladač, lupa a ďalšie.
Samotný stylus sa trochu horšie držal vo veľkej chlapskej ruke, ale stačilo trochu zvyku. Citlivosť a hlavne rýchlosť je perfektná. Aj pri inštalovanej fólii. Je to unikátna funkcia, ktorú na trhu nikto iný neponúka.
Fotoaparát a batéria v kontraste
Note 8 bol prvý smartfón od Samsungu s duálnym fotoaparátom a po Galaxy S9+ je druhým najlepším fotomobilom tejto značky. Google Pixel 2 XL by Note 8 v kvalite záberov možno prekonal, v istých scénach aj Huawei P20 Pro, ale napríklad s iPhonom X si poradil bez problémov.
Ocenili sme aj tie neslávne slávne umelé bokeh zábery, panoramatické fotografie a video. Je to taký zlatý štandard. Stačí dvojklik na hlavné tlačidlo a spustí sa fotoaparát, ostrenie je výborné a záber je hotový. So stylusom sa dá upraviť alebo doplniť hoci aj o ručne písanú poznámku - a máte unikátnu pohľadnicu z dovolenky.
Obľúbili sme si aj prostredie aplikácie fotoaparátu. Taká základná vec a pritom to mnohí výrobcovia podceňujú. Jednoduché vertikálne posunutie prsta a je zapnutá predná kamera, horizontálny posun zasa sprístupní režimy.
HDR funguje automaticky a nie ako špeciálny režim ako u mnohých konkurentov, video má samostatnú spúšť na displeji, prirodzenejšie selfie sa občas tiež hodia aj dospelým. Jednoducho univerzálny, praktický a kvalitný fotoaparát aj videokamera.
Batéria je prakticky jedinou achillovou pätou tohto mobilu. Vyzerá to tak, že kvôli afére s Note 7 boli inžinieri až príliš opatrní. Na taký veľký smartfón je jednoducho 3 300 mAh podpriemer.
Za tých šesť mesiacov sa síce stalo len dvakrát, že mobil nezvládol jeden celý pracovný deň, ale na batériu sa skrátka nedalo spoliehať. Ak do bežného používania zasiahlo streamovanie live videa na Facebook alebo navigovanie zo zapnutým displejom, mali sme radšej poruke vždy externú batériu.
Ani to rýchle nabíjanie nebolo až také rýchle, aby sme nízku kapacitu oželeli. V priemere trvalo kompletné nabitie okolo hodiny a pol. Na trhu sú aj rýchlejší konkurenti. Ale aj pomalší. Vyriešili sme to dobíjacou kolískou, aby sme mali Note 8 stále pripravený.
Oplatí sa aj teraz?
Pozrime sa ešte na cenu. Pred pol rokom začínal Note 8 na tisícke a oficiálna odporúčaná maloobchodná cena je stále rovnaká. Trh sa ale posunul.
Na nemeckom Amazone stojí dnes Note 8 už omnoho dostupnejších 617 eur, na slovenskom vyhľadávači dokonca začína už na 585 eurách.
Tieto ceny sú ale v obchodoch, s ktorými nemáme skúsenosti. Takmer isto pôjde o sivý dovoz, čo môže (nemusí) znamenať komplikácie pri reklamácii. Ruku na srdce, 400-eurová úspora bude mnohých motivovať k tomuto malému risku.
Hlavným konkurentom osmičkového Notu je iný samsung, Galaxy S9+. Ponúka prakticky to isté v trochu menšom tele s lepšou výdržou batérie. Len mu chýba S-Pen. Jeho cena na porovnávači začína od 702 eur.
Porovnali sme cenu oboch mobilov v jednom z e-shopov s tisíckami pozitívnych hodnotení, Note 8 tam stojí o stovku menej než S9+. Podobný rozdiel je aj oproti mobilu Huawei P20 Pro, kým Mate 10 Pro od rovnakého výrobcu je o pár desiatok eur lacnejší.
Samozrejme, na trhu sú zaujímavé kúsky s cenou pod 500 eur. Nemajú však takú kompletnú výbavu ako Note 8. Buď zaostávajú vo výkone alebo kvalite fotoaparátu.
Takže ak sa rozhodnete zariskovať s e-shopom, Samsung Galaxy Note 8 je dnes jednou z najlepších kúp. Má kompletnú výbavu s vysokým výkonom, svižný systém aj po pol roku a tuctoch nainštalovaných a používaných aplikácií a fotoaparát stále patrí do top trojky dostupnej na trhu. Digitálne pero z neho robí aj ozaj praktického pomocníka pre workoholikov alebo fanúšikov upravovania fotografií. Len tá batéria... Dá sa s ňou žiť, ale je to kompromis, ktorý sme od vlajkovej lode nečakali.