PayPal a ďalšie veľké firmy pracujú na nových štandardoch neprelomiteľnej identifikácie. Ľudské telo sa k tomuto účelu dá použiť na prekvapujúco veľa spôsobov.
Alternatívami bežných hesiel alebo aj odtlačkov prstov sa vo svojej prezentácii venuje Jonathan LeBlanc, šéf vývoja vo firme PayPal. Pre finančnú spoločnosť, ktorá mala ku koncu minulého roka 152 miliónov aktívnych účtov a realizuje prevody v 26 svetových menách je autentifikácia kľúčový pojem.
Ale aj pre Google, Microsoft, Lenovo, MasterCard a viacero ďalších firiem, ktoré sú členmi aliancie FIDO. Ich cieľom je vývoj a propagácia nových foriem identifikácie jedinca a ustanovenie jednotných štandardov.
Podľa J. LeBlanca sa treba sústrediť na biometriu. Identifikačné zaradenie vo forme kartičky alebo náramku sú známe a používané už dnes. Ich nevýhodou je, že sa dajú stratiť alebo môžu byť odcudzené. Biometrické parametre človeka sú jedinečné a neodcudziteľné.
Aj keď stále pomerne negatívne vnímané. Ako je to v prípade zamestnancov v budove Epicentre v Štokholme, ktorí si začiatkom tohto roka nechali pod kožu implantovať čip. Vďaka nemu mohli odomykať dvere do kancelárií a používať tlačiareň bez akýchkoľvek kartičiek.
Zdroj: Jonathan LeBlanc
J. LeBlanc hovorí aj o ďalších možnostiach. Identita sa dá potvrdiť okrem skenovania odtlačkov alebo šošoviek napríklad aj nasnímaním žíl alebo srdcového tepu. Technicky sú použiteľné aj zariadenia, ktoré používateľ prehltne. Tie sa používajú na meranie glukózy a iných látok, ale môžu poslúžiť aj ako identifikátor. Kapsule sú vybavené vlastnou batériou, ktorú poháňa kyselina v žalúdku. Použiť sa tiež dajú mozgové implantáty alebo čip s viacerými senzormi v tetovaní na koži.
Zlou správou je, že tak ako sa pracuje na nových možnostiach identifikácie človeka, v rovnakom čase komunita biohackerov skúma, ako ich bude možné obísť. PayPal sa zatiaľ zameriava hlavne na autentifikáciu pomocou odtlačkov prstov. Či sa bude na povolenie platby požívať aj prehltnutý čip je zatiaľ ťažké predpovedať.
Zdroj: Flickr