Meltdown a Spectre sú chyby procesorov Intel mladších ako 10 rokov a teoreticky umožňujú útočníkom dostať sa k citlivým údajom hlboko v operačnom systéme Windows aj Mac OS. Riešením je zásadná bezpečnostná záplata, ktorú Apple pre svoje počítače už vydal.
A podľa Terryho Myersona, šéfa divízie Windows a zariadenia z Microsoftu je patch dostupný aj pre drvivú väčšinu podporovaných edícií systému Windows.
Háčik je však v tom, že záplata okrem iného znamená pokročilejšie overovanie inštrukcií, ktoré procesor spracováva. A teda je viac zaťažovaný. V niektorých situáciách má teda používateľ pocítiť pokles výkonu. Podľa Intelu to bude len takmer nepostrehnuteľný pokles. Microsoft na svojom blogu hovorí o trochu iných skúsenostiach.
Po otestovaní počítačov pred a po zavedení bezpečnostných záplat to pre používateľov PC so systémom Windows má vyzerať nasledovne:
- Pri počítačoch so systémom Windows 10 a procesormi Intel z rodiny Skylake, Kaby Lake či Cofee Lake, teda z rokov 2016 a novšími sa pokles dal namerať, ale len v jednotkách percent. Bežní používatelia tento rozdiel veľmi pravdepodobne nepostrehnú, pretože ide o milisekundy.
- Pri počítačoch s Windows 10 a procesormi Intel z rodiny Haswell, teda z rokov 2015 a staršími bolo spomalenie citeľnejšie. Pokročilejší používatelia túto zmenu môžu pocítiť.
- Pri počítačoch so systémom Windows 7 a 8 na starších počítačoch (2015 a staršie) budú pre väčšinu používateľov citeľne pomalšie.
Toto porovnanie sa môže zdať ako nenápadné promovanie systému Windows 10, Microsoft preto pridáva vysvetlenie. Zjednodušene povedané, pri procesoroch Skylake a mladších Intel zmenil infraštruktúru takzvaných špekulatívnych (logicky predpokladaných a teda rýchlejšie vykonaných) inštrukcií, ktoré Meltdown a Spectre zneužívali.
Windows 7 a 8 sú touto chybou postihnuté viac preto, lebo týchto inštrukcií vykonávajú viacero. Procesor má preto viac práce.