Aký je ideálny počítač? Názory sú určite rôzne, ale väčšina bežných používateľov si predstaví kompaktné a tiché zariadenie, pripravené na prácu či zábavu hneď po vybalení zo škatule. Tak ako to rieši Apple pri svojich Macoch.
Z rovnakého súdka je aj Passive PC Mini s predinštalovaným operačným systémom Windows 7 alebo Linux Ubuntu a balíkom Open Office alebo Microsoft Office. Netreba myslieť ani na dodatočné inštalovanie webového prehliadača, filmové kodeky či antivírusový program. Pre koho je pasívne PC určené?
Malé telo, veľa výstupov
Celý počítač sa dodáva v balení nie väčšom ako škatuľa od pánskych topánok. Po otvorení sme zistili, že sa tomu netreba čudovať. Skrinka počítača má rozmery len 25 x 16 x 3,5 centimetra. Veľmi nápadne sa podobá na externú DVD mechaniku. Procesor, základná doska, zdroj a ostatné komponenty zariadenia sú chladené pasívne, preto je skrinka dierkovaná zo všetkých strán. Spolu s kovovým podstavcom váži okolo 1,8 kilogramu.
Na testovanie sme mali Passive PC Mini v konfigurácii so štyrmi gigabajtmi operačnej pamäte, DVD mechanikou a SSD diskom. Existujú aj zostavy s polovičnou RAM, Blu-ray mechanikou alebo druhým klasickým alebo SSD diskom. Ostatné komponenty majú všetky Passive PC Mini rovnaké. To znamená procesor Intel Atom D525 s taktom 1,8 GHz a grafický čip Nvidia ION 2 s 512MB vlastnej pamäte.
Vpredu je okrem dvierok DVD mechaniky ešte jedno USB a čítačka pamäťových kariet. A tiež široké tlačidlo s dvoma diódami, ktoré symbolizujú zapnutý počítač a aktivitu disku. Na zadnej strane sa nachádza štvorica USB konektorov, koncovka pre ethernetové pripojenie na internet, HDMI a výstup pre reproduktory a mikrofón. Nechýba ani klasický VGA konektor pre pripojenie monitora.
Keďže ide o naozaj prenosné zariadenie, súčasťou je aj Kensington zámka na uzamknutie počítača v mieste používania. Okrem stolového podstavca sa k Passive PC Mini dá dokúpiť aj držiak štandardu VESA, ktorý sa primontuje na zadnú stranu monitora a do neho sa vsadí počítač. Praktické riešenie, hlavne pre tých, ktorí obľubujú čo najväčší poriadok na svojom pracovnom stole.
A nastalo ticho
Podľa zoznamu komponentov sme boli zvedaví na výkon počítača, ktorý by papierovo nemal byť vysoký. Dvojjadrový Atom D525 je jedným z najrozšírenejších procesorov v netbookoch. Prvoradá je teda spotreba. Passive PC Mini však negatívne neprekvapil a podal taký výkon, ako sme očakávali.
Pomocnú ruku mu podával rýchly SSD disk. Ten je zrejme najlepšou časťou počítača. Spolu tak zvládali všetky bežné úlohy ako surfovanie na internete (kým nejde o desať otvorených stránok s flashovými prvkami), tvorba a úprava dokumentov a tabuliek, ale aj prehrávanie filmov v plnom HD rozlíšení z disku alebo z YouTubu.
Pri náročnejších úlohách, napríklad komprimácii dát počas pozerania filmu, sa už počítač začal potiť. Prácu síce odviedol, no trvalo to omnoho dlhšie než pri klasickom notebooku alebo počítači. Na hranie nových hier alebo rysovanie v CAD softvéri tento počítač nie je vôbec stavaný. Ale to sme od neho ani nečakali.
Dobrou charakterovou vlastnosťou zariadenia je jeho nehlučnosť. Keďže počítač je chladený len pasívne a má pevný disk bez pohyblivých častí, jeho štart i chod sú hlučné presne toľko čo v prípade smartfónu. Využitie preto vidíme najmä v open space kancelárii, kde tucet starých počítačov vie narobiť mnoho nepríjemných decibelov.
Navyše, tiché chladenie je aj efektívne. Po polhodine prehrávania full HD videa stúpla teplota procesora na ešte prijateľných 71 stupňov (Intel uvádza maximálnu teplotu tohto procesora bez poškodenia 100 stupňov). Pri bežnom surfovaní to bolo o tretinu menej. Disk sa držal v priemere na 54 stupňoch Celzia. Na pasívne chladenie sú to dobré výsledky.
Spotreba je ďalším bonusom počítačového drobca. Pri bežnej práci konzumuje len 18 až 20 W, pri plnom výkone len o pár wattov viac. To vďaka šetrnému procesoru, absencii ventilátorov a tiež prítomnosti SSD disku. V kancelárskom prostredí, kde je počítač zapnutý celý rok v priemere osem hodín denne, môže ísť o úsporu nákladov na elektrinu oproti bežnému počítaču v rozsahu 80 až 100 € ročne. Táto suma tak trochu zlepšuje nákupnú cenu, ktorá nie je úplne najnižšia. Testovaná konfigurácia s operačným systémom Windows 7 Home Premium stojí päťsto eur.
Záverečné hodnotenie: Passive Mini PC ulahodí ušiam. Pracovať so strojom, ktorý je absolútne nehlučný, je príjemný zážitok. Výkonu nemá na rozdávanie, no na bežné úlohy postačuje. Okrem kancelárie sa môže použiť aj ako domáci server alebo multimediálny prehrávač k televízoru. Predurčujú ho na to aj jeho minimalistické rozmery.
+ | nehlučný chod |
---|---|
+ | malé rozmery |
+ | komplet pripravený na prácu hneď po vybalení |
+ | postačujúci výkon |
– | cena |
Zariadenie zapožičal PassivePC.sk.
Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:
- 3D videokamera Sony HDR-TD10E
- kompaktný fotoaparát Samsung NX11
- tablet Samsung Galaxy Tab 10.1
- zrkadlovka Nikon D7000
- 3D televízor LG LW5500
Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.
Foto na titulke a v článku - TREND/Maňo Štrauch