Príbeh tejto novinky, testovanej po prvýkrát v Európe od 20. júla, začal stretnutím Fabiena Fargeho, lekára záchrannej služby v tomto prímorskom letovisku, s Gérardom Dumartinom, ktorý stojí na čele miestnej spoločnosti Terra Drone.
„Pätnásť rokov sa pozerám na to, ako záchranári pracujú. Sú to skutoční atléti, ale nedá sa ísť nad ľudské sily. Pred dvoma rokmi som začal premýšľať o tom, ako využiť drony pri zachraňovaní ľudských životov na mori,“ hovorí F. Farge.
Obidvaja muži pristúpili k skúškam s dronom, ale neboli príliš úspešní. „Potrebovali sme dron, ktorý by bol schopný odolávať prudkým zmenám vetra a bol by stabilný,“ vysvetľuje F. Farge. Rozhodli sa skonštruovať špecifický dron a spojili sa so spoločnosťou Mywebteam špecializujúci sa na informatiku.
Výsledkom bol prístroj vážiaci 3,9 kilogramu, ktorý unesie kameru s ultra vysokým rozlíšením, aby zamerala osobu v núdzi, záchranný pás, ktorý sa dokáže automaticky nafúknuť pri dotyku s vodou, a systém na jeho spúšťanie.
Rýchlejší ako živý záchranár
Podľa tvorcov má dron Helper (Human enviroment and life protection emergency response) veľa výhod. Je rýchly (dosahuje 55 až 80 kilometrov za hodinu), dokáže obeť informovať, že sa o nej vie, a zabrániť tak tomu, aby prepadla panike, má kameru umožňujúcu zistiť, aká je situácia, aby bolo možné použiť potrebné prostriedky.
„Dron taktiež môže odstrániť pochybnosti o údajnej obeti a zabrániť tomu, aby bol ohrozený život záchranára,“ zdôrazňuje F. Farge. Dron môže byť používaný aj počas nepriaznivých meteorologických podmienok, počas vetra až do 50 kilometrov za hodinu a vo vysokých vlnách. V Biscarrosse, kam prichádzajú prví rekreanti, budú drona testovať až do 22. augusta.
„Cieľom tejto experimentálnej fázy je zistiť, či je pre nás prístroj prínosom,“ hovorí šéf záchranárov Romain Savoux, ktorý priznáva, že dron má veľa výhod. Pri jednej demonštrácii dorazil dron k záchranárovi hrajúcemu rolu plavca v núdzi na 100 metrov od pobrežia za 22 sekúnd.
Ďalší záchranár, ktorý začal v rovnakej chvíli plávať od brehu k svojmu „topiacemu“ kolegovi, bol od „obeti“ ešte vzdialený asi 50 metrov, zatiaľ čo dron už spúšťal záchranný pás. Pokiaľ ide o vodný skúter, ktorý sa stal pre záchranárov potrebný, musí byť spustený na vodu a preraziť si cestu medzi kúpajúcimi.
Podľa starostu Biscarrosse Alaina Dudona, ktorý súhlasil, aby 3,5 kilomentra pláže jeho obce slúžilo ako experimentálna základňa, je dron len „technickým riešením“, ktoré nesmie oslabiť tím záchranárov. Po mesiaci sa A. Dudon spolu so starostami ďalších obcí na pobreží rozhodne, či stojí za to investovať 18-tisíc eur do nákupu nového prístroja.