V Japonsku, kde na trhu objavila najskôr, má nová prenosná herná konzola PlayStation Vita z dielne značky Sony za sebou pomerne úspešný štart. V západných krajinách vrátane Slovenska sa predáva od konca februára. Na čo sa priaznivci videohier môžu tešiť?
Dve dotykové plochy
Napriek úvodným návrhom prejsť na úplne nový koncept vychádza PS Vita z dizajnu PSP. Je to elegantná čierna škatuľka, ktorej dominuje veľký displej a súbor funkčných tlačidiel. Vita je síce väčšia (už PSP bol celkom rozmerný prístroj), no ergonómia sa vydarila. V ruke sa drží dobre a ani po dlhšom čase neunavuje.
Vedľa centra diania – päťpalcového displeja – sa nachádzajú dva nové prvky, na ktoré sa však dá ľahko zvyknúť. Jeden malý ploský joystick z PSP nahradila dvojica páčok na spôsob DualShocku z veľkej obývačkovej konzoly (PS3), vďaka ktorým sa zariadenie podstatne lepšie ovláda. Štvoricu pohybových tlačidiel (na ľavej strane) tak už veľmi často nepotrebujete. Častejšie siahate po jednom zo štyroch funkčných tlačidiel (na pravej strane).
Klávesy Select a Start, ktoré v PSP sídlili pod displejom, sa vo Vite nachádzajú pod pravou páčkou. Tlačidlá L a R ovládané ukazovákmi a v hrách často využívané na streľbu či mierenie ostali na bočnej strane prístroja. Na ovládanie kamery už po novom slúži pravá analógová páčka.
Sony ako posledný relevantný hráč v brandži naskočila na vlak s dotykovým hraním, na ktorom stoja dve generácie Nintenda, ako aj celý smartfónovo-tabletový segment. PS Vita ponúka dve dotykové plochy. Prvou je samotný päťpalcový OLED displej, citlivý a presný na jemné dotyky aj dlhšie pohyby.
Druhou je zadná strana zariadenia: po väčšine jej plochy možno hýbať prstami. Ovládať hru dotykmi cez prvok, ktorý vlastne nevidíte, je zvláštny pocit, lebo sa spoliehate na vlastnú intuíciu a odhad. Rozhodne je to nový pocit pri hraní a väčšinou funguje.
Tisíc aplikácií a jedno menu
Štvorjadrový procesor, veľká pamäť, OLED displej – silná, takmer nadčasová výbava robí z Vity solídneho nástupcu PSP. Novinkou je tiež prístup Sony k menu a softvéru na prenosnej konzole. PSP využíval takzvané XrossMediaBar (XMB) menu, keď plocha displeja bola zľava doprava obsadená ikonkami na prístup k filmom, hudbe, hrám či nastaveniam. PS Vita kráča s dobou (smartfónov). Nemá iba jednu domácu plochu, ale hneď tri. Každá z nich obsahuje farebné ikony, ktoré reprezentujú aplikácie.
Prvá obrazovka v testovanom zariadení obsahovala základné funkcie, na druhej sa nachádzali rozšírené funkcie a nastavenia, no a tretia bola vyhradená hrám. Každá funkcia sa musí samostatne načítať, čo občas znamená niekoľkosekundové čakanie: na prístup k nastaveniam, na otvorenie PS Storu, na kontrolu víťazného ťaženia v aplikácii Trofejí, na pozeranie fotografií, na sledovanie statusu priateľov.
Na systéme aplikácií nie je nič zlé, ľudia sú naň viac-menej zvyknutý z mobilov a tabletov. No je zvláštne, keď základný tucet súčastí konzoly vrátane nastavení funguje na podobnom princípe. Na druhej strane, PS Vita venuje výkon iba funkciám, ktoré aktuálne potrebujete. Aj keď ich máte súčasne otvorených viac, na výkone sa to neukáže. Multitasking funguje ukážkovo: nie je problém mať otvorenú hru a zároveň browsovať v jej elektronickom manuáli, prípadne sa online radiť s kamarátom ako ďalej.
Samozrejme, štvorjadrový procesor a päť palcov Oledu si žiada riadnu dávku energie. Na jedno nabitie tak batéria ponúkne nie viac ako päť hodín hrania.
Facebook a hry
Okrem hrania možno Vitu využiť na prehrávanie multimédií. Displej má výrazne lepšie rozlíšenie ako PSP (960 x 544 verzus 480 x 272). Len škoda, že si prístroj (zatiaľ) neporadí s HD formátom MKV. Aspoňže MP4 zvládne. Naopak, na tvorbu multimédií Vita veľmi nebude. Kamery s archaickým VGA rozlíšením sú očividne do počtu. Alebo sa pri nich šetrilo.
K dispozícii sú tiež internetové a sociálne funkcie. Webový prehliadač je vcelku slušný, ale nezvláda flash. Facebook a Twitter si treba nainštalovať ako ďalšiu aplikáciu. No potom uprostred rozohranej hry nie je problém ísť skontrolovať statusy sociálnych sietí či chatovať.
Zaujímavá je aplikácia Near, ktorá cez GPS hľadá iných hráčov s Vitou a ukazuje váš herný výkon, sleduje vaše preferencie či zvládnuté vzdialenosti. Šikovná platforma na združovanie majiteľov handheldov, podobne ako pri Nintende 3DS. Japonskí hráči sa týmto spôsobom socializujú radi, otázne je, ako ju prijmú ich kolegovia zo Západu.
K štartu predaja nového PlayStationu pripravila Sony s distribútormi takmer tri desiatky hier. Je medzi nimi pár titulov, ktoré sú absolútne esenciálne (Uncharted alebo Unit 13). Hry možno kupovať na nové pamäťové karty (nahradili UMD disky z PSP) cez online obchod PS Store – aj keď na ten slovenský treba stále čakať. Dobrá správa je, že menšie digitálne hry sú lacnejšie (od šesť eur).
Unit 13
Za 249, respektíve 299 eur ponúka PS Vita silnú mašinu, ktorá pár rokov vydrží. Investícia však nie je konečná, treba k nej pripočítať nákup pamäťovej karty na ukladanie herných pozícií či samotných hier pri kúpe z digitálneho obchodu PS Store (ďalších 20 až 40 eur za titul).
Záverečné hodnotenie: Elegantný prístroj má solídne šance osloviť milovníkov prenosných videohier, ktorým nestačia smartfónové chuťovky.
+ | OLED displej |
---|---|
+ | množstvo ovládacích prvkov |
+ | podpora multimédií a sociálnych sietí |
+ | originálny hry pri štarte predaja |
– | kamery len s VGA rozlíšením |
– | slabšia výdrž batérie |
– | nutnosť dokúpenia pamäťovej karty |
Zariadenie zapožičala Sony.
Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:
- pikoprojektor Dell M110
- hybridný fotoaparát Samsung X200
- tablet Asus Transformer Prime
- smartfón Google Nexus
- prenosný bezdrôtový reproduktor Bose SoundLink Wireless
Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.
Foto na titulke a v článku – Sony