Plasty, ktoré dnes zapríčiňujú nočné mory ekológov nie sú až tak starý vynález. Napriek svojmu mladému veku však už stihli napáchať na životnom prostredí obrovské škody. Za jeho vynájdením sú pritom dobré úmysly a paradoxne, snaha ochrániť prírodu.

Plast vynašli v 19. storočí, keď v snahe zachrániť vymierajúcu populáciu slonov nahradil žiadanú slonovinu. Čoskoro sa zistilo, že je všestrannejší a lacnejší, ako ktorýkoľvek dovtedy známy materiál a stal sa prosperujúcim biznisom. Každý rok sa ho vyrobí 1,5 milióna ton, ale zbaviť sa ho nie je jednoduché. Na rozklad potrebuje 500 až 1 000 rokov. Znamená to, že storočie staré plastové produkty (spočiatku šlo najmä o komponenty do elektrospotrebičov) odhodené do prírody sa stále povaľujú okolo nás.

Plastové oceány

Predstavte si, že by ste do mora každú minútu vysypali smetiarske auto plné plastu. Na meter štvorcový pláva v oceánoch približne 64-tisíc kusov plastu. Plastových čiastočiek je 500-krát viac, ako hviezd v mliečnej dráhe. V severovýchodnej časti Tichého oceánu dokonca vznikol siedmy kontinent. Vytvoril ho človek a je známy ako Veľký pacifický kôš. Ide o pás prevažne mikroskopického odpadu, z najväčšej časti ho tvorí plast. Tiahne sa od Kalifornie po Japonsko. Jeho rozloha je štrnásťkrát väčšia ako Slovensko. Keby sme ho vylovili a rozprestreli na zem, zabral by plochu celého Texasu, čo je približne 696-tisíc kilometrov štvorcových.

Plasty sme vynašli na záchranu slonov

Zdroj: Seesame

Špecialita dňa: mikroplast

Podľa odhadov bude do roku 2050 v oceánoch viac plastu ako rýb. Už teraz sa dostáva aj na naše taniere. Ak máte radi morské plody, súčasťou vášho obeda pravdepodobne býva aj tajná ingrediencia - mikroskopické kúsky plastu. Človeku sa pri priemernej konzumácií rýb dostane do tela 11-tisíc plastových čiastočiek ročne, čo môže spôsobovať vážne zdravotné problémy ako poruchy imunity, rakovinu alebo obezitu. Ako sa plast do morských živočíchov dostane? Mýlia si ho s potravou. Nie sú to len ryby, ktoré majú žalúdky plné lego kociek či kúskov igelitových tašiek. Plastový odpad sa našiel v žalúdkoch 44 % morských vtákov, 22 % veľrýb a viac ako 50 % korytnačiek. Morskými živočíchmi sa to ale nekončí. Plast sa do nášho tela dostáva aj z pitnej vody. Objavil sa v nápojoch, u ktorých by sme to nečakali, napríklad v pive.

Ešte stále máme šancu

Aj keď sme z oceánov vytvorili jedno z najsmutnejších archeologických nálezísk sveta, ešte nie je neskoro napraviť chyby. Do boja proti znečisťovaniu oceánov sa zapojili aj veľké svetové firmy. Technologický gigant Dell napríklad zabalil svoj laptop XPS 13 2-v-1 do recyklovaného plastu, ktorý vznikol z odpadu z oceánov a pláží. Iba tento rok využijú až 8 ton tohto materiálu. Iniciatíva je iba jednou časťou oveľa väčšieho masterplánu s názvom Legacy of Good. Oceány by tak mohli zbaviť viac ako 7 000 kilogramov plastu. Do roku 2025 Dell plánuje toto číslo zvýšiť až na skoro 70 000. Rumunský študent Apor Kovács zasa navrhol prístroj, ktorý dokáže premeniť plast na oblečenie podľa vlastného výberu. Holandský projekt Ocean Cleanup čistí oceány za pomoci systému vodných procesorov, uložených na morskom dne. Zariadenie v tvare raje, na ktorom majú byť zachytené čistiace ramená s dĺžkou dva kilometre, budú vďaka morským prúdom zachytávať odpadky do sietí. Technológia neohrozí živočíchy ani planktón, pretože budú prispôsobené tak, aby ich zvieratá dokázali podplávať. Do roku 2020 by sa týmto spôsobom malo vyzbierať 70 tisíc ton plastového odpadu. Metóda by mohla skrátiť čas čistenia oceánov z tisícok na niekoľko rokov.

Plasty sme vynašli na záchranu slonov

Zdroj: Seesame