Súčasná generácia konzol ukazuje, že videoherný biznis môžu ťahať netradičné nápady. Napríklad plastové periférie, ktoré sa predávajú v miliónoch kusov: mikrofóny pre karaoke SingStar, gitary pre Guitar Hero, rozšírenia pre pohybovanie hranie Wii Motion Plus či podložky Balance Board. Viaceré periférie už vyčerpali svoj potenciál, no na ich miesto sa výrobcovia snažia tlačiť ďalšie.
Behačka trochu inak
Dráčik Spyro dostal v minulej dekáde celkom slušnú trilógiu, no predaj až tak neoslnil. Keď Activision-Blizzard vlani ohlásil pokračovanie s názvom Skylanders: Spyro’s Adventure, nebolo zrejmé, prečo chce ďalej investovať do série, ktorá nie je jasný hit.
No Activision sa pri Skylanders rozhodol vyskúšať nový biznis model. Skylanders sú bežná behačka. Na prvý pohľad. V skutočnosti kombinujú virtuálne hranie s reálnymi predmetmi. Hráč už v základnom balení hry dostáva špeciálny portál prepojený cez USB s konzolou. Vždy keď na portál položí reálnu figúrku, jej interaktívna podoba sa ukáže vo videohre, za ktorú môže hrať.
Samozrejme, na to, aby sa dala prejsť väčšina hry, treba dokúpiť ďalšie figúrky. Vzniká tak motivácia na dodatočné utrácanie peňazí.
V biznise videohier sú figúrky jedna z najčastejšie vyhľadávaných súčastí. Mnohí fanúšikovia si kupujú figúrky obľúbených hrdinov, filmových či herných, aby si ich vyložili na poličku. Activision povýšil zberateľský element na hrateľnú súčasť videohry. Figúrky sú pritom rovnaké pre 3DS, Wii, X360 či PS3: môžu si ich teda vymieňať majitelia rozličných systémov.
Séria druhá
Vlaňajší úvodný titul Skylanders: Spyro’s Adventure sa predal v takmer štyroch miliónoch kópií, čo je na novú sériu skvelý výsledok. Navyše, za päť a pol mesiaca sa predalo 30 miliónov figúrok - a to je ešte väčšie prekvapenie. Znamená to, že k trom základným figúrkam v balení si hráč zadovážil v priemere ešte štyri ďalšie.
Kúpa a výmena figúrok je, prirodzene, celá veda. Predaj prebieha v rozličných baleniach, hráči sa snažia zohnať najlepšie kombinácie za najlepšiu cenu. Niektoré postavičky sú nedostatkovým tovarom, preto čo hráčov motivuje k výmennému obchodu.
Pokiaľ ide o predaj Spyro’s Adventure, globálne vedie Wii verzia (s 55% podielom), nasledovaná X360, PS3 a 3DS. Najviac sa predaju darilo v Severnej Amerike. Zrejme preto Nintendo využilo príležitosť a druhý diel série predáva v špeciálnom balení s Wii konzolou v USA za 149 dolárov.
Podľa Mira Lakatoša z Brlohu sa na Slovensku predával prvý diel celkom dobre. Figúrky výrazne prekročili predaj samotných hier, čo potvrdzuje, že biznis model funguje aj na Slovensku. Podľa očakávaní však dominujú verzie pre PS3 a X360, až potom nasleduje Wii a 3DS.
Activision našiel zlatú baňu a séria pokračuje. V polovici mesiaca (19. októbra) vyšiel v Európe druhý diel Skylanders: Giants, ponúkajúci nové svety aj figúrky. Hráč síce môže využiť figúrky z prvého dielu, ale tie už nebudú mať nové vlastnosti.
Druhý diel má tiež svietiace alebo obrovské figúrky. Novinku si možno kúpiť v dvojakej verzii – Booster Pack je rozšírením pre Spyro’s Adventure (cca 50-60 eur) a Starter Pack pre nováčika v sérii (73-80 eur).
Zaujímavé je, že Activision uspel s originálnym nápadom – a zatiaľ ho nikto nenasleduje. Ani osvedčení konkurenti nevytvorili niečo podobné, hoci majú k dispozícii desiatky hrdinov či známe svety. Activision je opäť na koni. Kedysi predal plastovú gitaru s hrou za 90 dolárov, a teraz takmer stovku zarobí na figúrkach.
Skylanders: Giants vyšli 19. októbra na Wii, X360, PS3, 3DS. Zároveň vyjdú 30. novembra na Wii U ako štartovací titul.
Foto na titulke a v článku - Activision